Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Usuwanie osadów mineralnych

Usuwanie osadów mineralnych - Lista produktów

Osady mineralne na samochodzie

Każdy właściciel samochodu spotkał się z pojawiającymi się na szybkach i karoserii osadami mineralnymi. Wyglądają one nieestetycznie, ale na szczęście są stosunkowo łatwe w usunięciu. Niestety pojawiają się bardzo często – może je powodować deszcz, mycie samochodu na myjni i inne płyny, które osiądą na gładkich oraz błyszczących powierzchniach w naszym samochodzie.

Co to jest osad mineralny?

Osad mineralny to nieestetyczne plamy, które powstają w wyniku wytrącenia z wody nadmiaru minerałów. W efekcie na szybkach czy karoserii pojawiają się tzw. wyschnięte krople wody. Mało estetyczne osady, w kształcie owalnych plam z białą obwódką, nazywane są water spot. Są one stosunkowo łatwe w usunięciu, ale wielu kierowców je bagatelizuje. Takie osady mineralne pozostawione na dłużej na naszym samochodzie, mogą skutecznie zniszczyć nawet najdokładniejsze i najbardziej profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne.

Jak zapobiegać powstawaniu osadowi mineralnemu na samochodzie?

Najłatwiejszym sposobem jest stosowanie profesjonalnych ręczników do osuszania lakieru i szmatek do wycierania szyb. Po każdym myciu samochodu, należy dokładnie go wytrzeć do sucha – w ten sposób żadne kropelki wody nie będą mały szansy wyschnąć na powierzchni naszej karoserii czy szybach. Wycierając dokładnie pojazd, zapobiegamy całkowicie powstawaniu water spot i mamy gwarancję, że nie zaszkodzą one pielęgnacji.

Prostszym i nieco szybszym sposobem jest zastosowanie preparatu do usuwania osadów mineralnych. Na rynku jest sporo tego typu produktów od różnych producentów. Niestety, znacznie równią się one nie tylko skutecznością, ale również zastosowaniem np. nie każdy zabezpiecza lakier przed powstawaniem plam z wody, a jedynie czyści te świeże, które są już widoczne na karoserii.

Producenci preparatów do usuwania osadów mineralnych

Na polskim rynku, znajdziemy naprawdę wiele firm, które oferują różnego rodzaju kosmetyki samochodowe. Również takie, które mają za zadanie usunąć tzw. water spoty. Niestety wiele z nich, ma kosmetyki nieprofesjonalne lub mało wydajne, dlatego warto zainteresować się i wybrać taką markę, która cieszy się popularnością wśród kierowców.

W sklepie internetowym CarStyle.pl znajdziecie przede wszystkim produkty marki RR Customs z serii RRC Car Wash, polskiej firmy ADBL, która słynie z bardzo profesjonalnych produktów oraz Shiny Garage, która posiada również kosmetyki samochodowe w małych opakowaniach.

Produkty do usuwania plamek po wodzie

Wybierając produkt do usuwania osadów mineralnych, warto zainteresować się nie tylko jego pojemnością, skutecznością i ceną, ale również działaniem. Nie każdy preparat będzie miał taki sam efekt końcowy. Przykładowo Shiny Garage Spot Off, nie tylko usuwa plamki po wodzie na karoserii samochodowej, ale również dzięki zastosowaniu w jego składzie inhibitorów, zabezpiecza powierzchnię przed osadami z kamienia i ponownym powstawaniu water spotów.

RRC Water Spot Remover Gel to z kolei produkt polecany do profesjonalnego użycia. Jest to silny preparat, na bazie kwasu, dlatego używając go trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta. Środek do usuwania osadów mineralnych od RRC, nie tylko usuwa plamki po wodzie, ale przy okazji również wszystkie powłoki ochronne, które znajdują się na lakierze. Zatem jeśli chcemy zatrzymać wosk i inne seleanty, to koniecznie trzeba wybrać inny preparat.

Najbardziej uniwersalne i polecane są RRC Water Spot Remover Light oraz ADBL Glass Pro, które po prostu usuwają świeże osady mineralne. Doskonale sprawdzą się w sytuacji, kiedy np. nie mieliśmy czasu na osuszenie szyb i lakieru naszego samochodu, w związku z czym pozostały na nich plamki po wyschniętych kroplach wody. Preparaty te skutecznie się ich pozbędą, jednocześnie nie naruszając powłok ochronnych, które znajdują się na samochodzie. Nie zabezpieczą one jednak powierzchni przed ponownym ich powstawaniem.

Usuwanie plam po kropach wody

Niezależnie od tego, na jakiego producenta i na jaki środek się zdecydujemy, warto pamiętać, aby bezwzględnie zawsze stosować się do instrukcji zawartej przez producenta na opakowaniu preparatu. Niektóre z nich wymagają użycia szmatek z mikrofibry, a do innych warto zabezpieczyć dłonie ochronnymi rękawicami. Niektóre kosmetyki do usuwania osadów mineralnych są w formie sprayu, a inne żelu. Ich nakładanie znacząco się od siebie różni. Inaczej też utrzymują się na szklanych powierzchniach.

Warto również zadbać, aby preparaty te chronić przed przemrożeniem oraz bezpośrednim wpływem promieni słonecznych i UV. Przegrzanie lub przemrożenie opakowania z środkiem, może spowodować, że jego właściwości się zmienią. Zazwyczaj są to środki gotowe do użycia i nie wymagają rozcieńczania, ale niektóre wymagają np. bieżącego spłukiwania ich czystą wodą. Jak przy większości zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba je stosować na chłodnej powierzchni, w zacienionym miejscu, a nie w pełnym słońcu. Kosmetyki do usuwania zaschniętych kropel wody przechowujemy po za zasięgiem dzieci.