Wielu kierowców pieczołowicie czyści swoje samochody z zewnątrz i wewnątrz. Stosują kilkuetapową pielęgnację, nakładają specjalne powłoki i dbają o najmniejsze szczegóły. Zapominają jednak o jednej bardzo ważnej części pojazdu, której pielęgnacja nie jest tak oczywista. Mamy na myśli silnik samochodowy. Czyszczenie silnika nie należy do najłatwiejszych i zdecydowanie nie jest procesem niezbędnym. Chodzi o to, że silnik brudzi się dość szybko, a od jego zabrudzenia nie zależy sposób w jaki działa. Krótko mówiąc silnikowi jest obojętne czy jest brudny czy czysty. Po co w takim razie jest nam mycie silnika?
Systematyczne czyszczenie silnika pozwoli nam utrzymać go w czystości. Czysty silnik z kolei ułatwi nam dostrzeżenie różnego rodzaju nieprawidłowości w jego działaniu. Szybciej dostrzeżemy nowe plamy i wycieki, które się na nim pojawiają oraz mogą prowadzić do poważniejszych usterek, które wykryte odpowiednio szybko, będą łatwe i tanie do usunięcia. Dodatkowo mycie silnika, pozwoli nam na odnalezienie wszystkich śrub, które normalnie pod nawarstwiającym się brudem nie są widoczne gołym okiem.
Decydując się na czyszczenie silnika, trzeba jednak wcześniej dokładnie zapoznać się z tym jak to wykonać. Mniej problemów z myciem silnika jest w przypadku diesli, które nie będą miały problemów z odpaleniem nawet w przypadku wilgotnego środowiska dookoła. Większy problem z myciem silnika jest w przypadku benzyny, ponieważ jego praca jest uzależniona od iskry. Czyszczenie silnika benzynowego może spowodować nieprawidłowe działanie świec, cewki zapłonowej, przewodów czy rozdzielacza, a zakłócenie któregokolwiek z nich będzie skutkowało brakiem iskry, niezbędnej do odpalenia silnika. Jak wiemy w zawilgociłaym środowisku będzie łatwiej o przebicia prądu, a porządne osuszenie może zająć naprawdę sporo czasu. Dlatego niezbędne jest zaopatrzenie się w płyn do mycia silników, który ułatwi cały ten zabieg.
Niewielu producentów profesjonalnych kosmetyków samochodowych decyduje się na stworzenie płynu do mycia silnika. Jest to preparat, który wymaga odpowiedniego składu, który z jednej strony usunie najcięższe zabrudzenia, a z drugiej wystarczająco szybko odparuje z jego powierzchni. Można jednak wyróżnić trzy firmy, które stworzyły warte polecenia płyny do mycia silników i są to RRC, ADBL oraz Tenzi.
RRC Hardcore z serii RRC Car Wash to bardzo silny i skoncentrowany płyn do mycia silnika, który stworzony jest do usuwania najcięższych zabrudzeń. Produkt powstał do profesjonalnego detailingu, wyłącznie na własną odpowiedzialność, ponieważ jest to najsilniejszy płyn do mycia silnika z całej oferty RR CUSTOMS. RRC Hardcore posiada zasadowe pH, dlatego bezwzględnie należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta.
ADBL Green’Gine to silnie skoncentrowany preparat czyszczący w formie płynu do mycia silnika. Produkt również jest przeznaczony do użytku profesjonalnego i niezbędne jest stosowanie go zgodnie z zaleceniami producenta, aby nie uszkodzić powierzchni. ADBL Green’Gine to mieszanka rozpuszczalników, które penetrują brud i ułatwiają jego wypłukiwanie. Dodatkowo w swoim składzie zawiera inhibitory korozji.
Tenzi Detailer Czysty Silnik to płyn do mycia silnika, który jest najdelikatniejszy ze wszystkich tutaj wskazanych. Pozwala nie tylko na czyszczenie silnika, ale również jego konserwowanie i nabłyszczanie. To tani płyn do mycia silnika, który ma formę aktywnej piany. Jest przystępny cenowo, a przy okazji skutecznie rozpuszcza zanieczyszczenia drogowe.
Niezależnie od tego jaki płyn do mycia silnika wybierzemy i jaki silnik samochodowy mamy – należy go odpowiednio przygotować na taką pielęgnację. Obowiązkowo zaczynamy oczywiście od ściągnięcia klem i zabezpieczenia akumulatora. W przypadku czyszczenia silnika benzynowego, warto również zabezpieczyć cały układ elektryczny, filtr powietrza i układ dolotowy. Można to zrobić przy pomocy zwykłej folii, dodatkowo zabezpieczonej taśmą.
Kiedy odpowiednio zabezpieczymy wszystkie newralgiczne miejsca, należy zadbać, aby silnik był chłodny. Dodatkowo zabieg czyszczenia silnika warto przeprowadzić w suchym miejscu (nie w trakcie deszczu) oraz w momencie kiedy samochód nie stoi na pełnym słońcu. Najlepiej myć silnik w garażu, w którym mamy odpowiednią wentylację powietrza.
Tak przygotowany do czyszczenia silnik, można potraktować płynem do mycia silnika. Preparatem dokładnie spryskujemy całą powierzchnię i pozostawiamy na kilka minut, zgodnie z informacją na opakowaniu. Po tym czasie spłukujemy silnik wiadrem z wodą. Nie polecamy do tego korzystać z wody pod ciśnieniem, ponieważ jej siła może uszkodzić drobniejsze elementy. Na zakończenie całego procesu mycia silnika, wystarczy wysuszyć go przy pomocy kompresora ze sprężonym powietrzem. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z kompresora to niestety jesteśmy zmuszeni odczekać kilka godzin, aż wyczyszczony silnik dokładnie wyschnie. Nie należy odpalać mokrego silnika.