Zastosowanie preparatów do odtłuszczania lakieru to klucz do udanych prac odnawiających. Nałożenie farby na źle przygotowane podłoże to jedna z tych rzeczy, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Odtłuszczanie lakieru oczyszcza powierzchnię i sprawia, że jest ona chłonna i podatna na zabiegi. Dzięki temu krokowi usuniesz brud, który pozostał na powierzchni karoserii na przykład kurz, który osiadł po szlifowaniu i tym samym, unikniesz powstania defektów, na przykład tzw. kraterów.
Zwróć uwagę na produkty, których używasz. Zdarza się, że niektórzy amatorzy detailingu nie wiedzą, czym dokładnie powinni odtłuścić lakier i używają preparatów, które zostawiają na powierzchni karoserii tłuste plamy. Skutkuje to złą przyczepnością lakieru, a nawet możliwością jego odpadnięcia.
Jeśli chcesz, aby lakier Twojego samochodu lśnił i utrzymał dobrą kondycję na długo, musisz wiedzieć, że wymaga on stałej pielęgnacji i odpowiedniej konserwacji. Delikatne i dokładne czyszczenie oraz regularne zabezpieczenie lakieru samochodowego to podstawa, jeśli chcesz zapewnić mu skuteczną ochronę przed wszelkimi zanieczyszczeniami, jak pyły drogowe, żywica itd., a nawet wpływem warunków atmosferycznych. Te wszystkie czynniki mogą zaburzyć trwałość zabezpieczenia lakieru, trwałość konserwacji i pogorszyć wygląd samochodu. Jeśli chcesz zabezpieczyć karoserię swojego samochodu woskiem, czy powłoką ceramiczną, musisz dokładnie oczyścić lakier z wszelkich zanieczyszczeń, ale też odtłuścić go specjalistycznym środkiem do odtłuszczania lakieru.
Podczas zabiegu odtłuszczania lakieru, usuwamy z niego wszelkie pozostałości po pastach polerskich, woskach i innej chemii, która na nim została. Dzięki temu krokowi, nakładany wosk lub powłoka może jeszcze lepiej związać się z powierzchnią, na której została zaaplikowana i dłużej działać. Wyjałowiona powierzchnia karoserii jest szczególnie ważna w przypadku aplikacji powłok ceramicznych, ponieważ mają one związać się z lakierem i chronić go przez wiele lat.
Jeśli chodzi o woskowanie lakieru woskami naturalnymi, odtłuszczanie powierzchni nie jest etapem koniecznym. Inaczej to wygląda w przypadku wosku syntetycznego. Odtłuszczenie lakieru w tym przypadku zdecydowanie wydłuży jego trwałość.
W przygotowaniu lakieru samochodu nie można pominąć żadnego kroku. W detailingu nie chodzimy na skróty. Nawet podczas prozaicznej czynności jak umycie samochodu możesz zderzyć się z problemem. Jak je odpowiednio wykonać? Stosujemy w tym przypadku mycie dwuetapowe. Po pierwsze – mycie wstępne. Nie chcemy żadnego, nawet najmniejszego ziarenka piasku na powierzchni naszego samochodu, dlatego spłukujemy z niego wszystkie zanieczyszczenia wodą pod ciśnieniem. Drugim krokiem jest mycie właściwe, czyli woda z użyciem detergentu, np. szamponu. Robimy to, aby pozbyć się cięższych zabrudzeń, które nie odkleiły się w myciu wstępnym. Teraz kiedy samochód jest czysty, musimy poczekać na jego wyschnięcie, jeśli masz taką możliwość, możesz użyć sprężonego powietrza, aby przyspieszyć cały proces. Kolejnym etapem jest właśnie odtłuszczanie lakieru, czyli pozbycie się z powierzchni samochodu silikonów, tłuszczy, czy wosków.
Jednym z najbardziej popularnych preparatów do odtłuszczania lakieru samochodowego jest produkt o nazwie IPA, czyli alkohol izopropylowy. Dużą zaletą tego specyfiku jest to, że można z powodzeniem rozcieńczać go z wodą zdemineralizowaną, w zależności od potrzeb. Jednak tutaj istnieje ryzyko, kiedy produkt ten będzie używała osoba niedoświadczona. Mianowicie, skoncentrowany preparat IPA może okazać się zbyt agresywny dla delikatnych lakierów. Należy tutaj zachować ostrożność podczas używania go. Co, jeśli nie chcemy ryzykować?
W ofercie CarStyle znajdziesz szeroką gamę gotowych preparatów do odtłuszczania lakieru samochodowego. Są to produkty o większej zawartości stężenia alkoholu i rozpuszczalników, ich plusem jest szybkość odparowywania. Drugim typem środków do odtłuszczania lakierów są odtłuszczacze zasadowe, zwane produktami do inspekcji lakieru.
Ogromną zaletą gotowych odtłuszczaczy do lakieru, jest ich zapach. Mogą one zawierać dodatkowe mieszanki zapachowe umilające pracę lub ich zapach jest zneutralizowany. Gotowe preparaty do odtłuszczania lakieru mogą w niektórych przypadkach lepiej poradzić sobie z usuwaniem wypełniaczy po pastach polerskich. Natomiast zależy to od użytej pasty i jej składu, tutaj wymagana jest już znajomość składników i ich reakcji.
Do zabiegu odtłuszczania lakieru zawsze wykorzystujemy czyste ściereczki z mikrofibry. Najlepsze są takie o małej gramaturze i krótkim włosiu. Do prac z lakierem zawsze wybieramy mikrofibrę bezszwową, są one zdecydowanie wygodniejsze. Zwróć także uwagę na kolor ściereczki, na przykład różowe lub niebieskie mogą gubić barwnik pod wpływem odtłuszczacza do lakieru. W przypadku białych samochodów może okazać się to problemem. Najbardziej praktyczne są mikrofibry w kolorze białym bądź szarym.
Znajdziesz u nas dużą ofertę gotowych preparatów do odtłuszczania lakierów, najlepszych detailingowych marek. Przykładem gotowego odtłuszczacza do lakierów opartego na bazie rozpuszczalników jest:
Wipe Out Pro polskiego producenta ADBL. Produkt oparty na mieszaninie szybko odparowujących rozpuszczalników. Usuwa wszelkie pozostałości po pastach polerskich, kleju po taśmach maskujących, naklejkach oraz żywicy. Dzięki niemu każda aplikowana powłoka, wosk lub sealant będą wiązać się z lakierem z maksymalną siłą. Jest dostępny w wersji o pojemności 1L lub w większej butelce 5-litrowej.
Drugi rodzaj odtłuszczaczy do lakierów to preparaty oparte w dużej mierze na chemii zasadowej, wyróżniają się tym, że wolniej odparowują i z powodzeniem można je aplikować na wymagające lakiery.
Scan Inspection Spray od Shiny Garage. Jest mieszaniną składników aktywnych i środków powierzchniowo czynnych. Odpowiednio dobrana kompozycja składników gwarantuje całkowite usunięcie resztek pasty polerskiej oraz idealne odtłuszczenie lakieru w trakcie korekty czy też przed aplikacją wosku, sealantu lub powłoki kwarcowej/ceramicznej. Produkt charakteryzuje się przyjemnym zapachem, pozbawiony jest węglowodorów, dlatego bez przeszkód może być stosowany w zamkniętych pomieszczeniach bez konieczności użycia maski ochronnej.
Przed użyciem preparatów do odtłuszczania lakieru należy wstrząsnąć butelką i sprawdzić działanie produktu w mało widocznym miejscu, jeśli używasz go po raz pierwszy. Aplikować należy za pomocą ściereczki z mikrofibry lub możesz bezpośrednio spryskać powierzchnię. Pamiętaj, aby używać małej ilości produktu. Na koniec wystarczy przetrzeć delikatnie powierzchnię lakieru za pomocą mikrofibry. Zachowaj szczególną ostrożność podczas aplikacji produktów tego typu, chroń skórę i nie pozostawiaj preparatu do odtłuszczania lakieru do samoczynnego wyschnięcia.