Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Powłoki ceramiczne i kwarcowe

Powłoki ceramiczne i kwarcowe - Lista produktów

Powłoka kwarcowa czy ceramiczna?

Dla większości kierowców wygląd własnego samochodu odgrywa ogromną rolę, dlatego coraz większa ich część interesuje się tematyką związaną z możliwością zabezpieczenia lakieru auta powłoką ochronną. W związku ze zmianą przepisów dotyczących ochrony środowiska, lakiery samochodowe nie mogą mieć w składzie takich substancji, jak toluen czy ołów. Zamiast nich stosuje się tak zwane lakiery wodne. Z tego względu powłoka lakiernicza w nowych samochodach nie jest tak twarda, jak w przypadku starszych modeli. W związku z tym jest mniej odporna na zarysowania czy wpływ czynników atmosferycznych. Aby przedłużyć trwałość lakieru samochodowego i lepiej go chronić, można zastosować powłokę ceramiczną lub powłokę kwarcową. Są to specjalne preparaty, które powstają przy wykorzystaniu nanotechnologii. Powłoka ceramiczna na auto wiąże się z lakierem samochodowym, dzięki czemu na karoserii pojazdu powstaje dodatkowa warstwa zabezpieczająca.

Powłoka ceramiczna na lakier przeznaczona jest dla osób, które z bardzo dużą starannością dbają o swój samochód oraz chcą zachować go w nienagannym stanie przez wiele lat. Powłoka ceramiczna jest przede wszystkim bardzo trwała oraz posiada zdecydowanie najlepsze właściwości. Warstwa ceramiki nadaje lakierowi niesamowitego połysku oraz podbija głębię koloru. Zabezpieczone warstwą ochronną samochody o wiele łatwiej i przyjemniej się pielęgnuje. Właściwości antystatyczne oraz hydrofobowe sprawiają, że brud oraz inne zanieczyszczenia nie przylegają tak mocno do powierzchni karoserii, dzięki czemu w większości przypadków można usunąć je wodą pod wysokim ciśnieniem.


Powłoka kwarcowa to tańsza forma zabezpieczenia lakieru samochodowego. Jest zdecydowanie trwalsza i lepsza od wosku, natomiast powłoka ceramiczna jest produktem o wiele lepszych właściwościach. Powłoka kwarcowa zapewnia ograniczenie wpływu złych warunków atmosferycznych na karoserię samochodu oraz podkreśla jego estetykę, nadając głębi koloru oraz szklistości lakierowi. Podobnie jak w przypadku zabezpieczenia powłoką ceramiczną, właściwości hydrofobowe i antystatyczne powodują spowolnienie brudzenia się samochodu oraz ułatwiają jego pielęgnację.

 

Powłoka kwarcowa i ceramiczna – właściwości

Głównym składnikiem powłoki kwarcowej jest di-tlenek krzemu - SiO2, utrzymuje się ona na powierzchni karoserii samochodu do roku, w zależności od sposobu eksploatacji i sposobie pielęgnacji. Wyróżnikiem powłoki ceramicznej na samochód jest przede wszystkim trwałość określana w latach, standardem są powłoki dwu-, trzy-, czy nawet pięcioletnie.

Powłoki ceramiczne i kwarcowe trwale wiążą się z zabezpieczaną powierzchnią i nie znikną z niej, dopóki nie zostaną usunięte mechanicznie np. poprzez polerowanie. Natomiast, nie oznacza to, że powłoki ochronne tego typu zachowują wszystkie swoje właściwości przez lata bez odpowiedniej pielęgnacji. O powłoki należy dbać, tak samo jak o samochód zabezpieczony woskiem, lub taki bez żadnej ochrony. Auto zabezpieczone powłoką ceramiczną lub kwarcową należy regularnie myć, używać odpowiedniej chemii i akcesoriów, unikać myjni szczotkowych oraz usuwać martwe owady i ptasie odchody najszybciej jak to możliwe. Jeżeli dobry wygląd samochodu jest dla Ciebie ważny, powłoka ceramiczna na auto oraz powłoka kwarcowa zdecydowanie ułatwią bieżącą pielęgnację.

Główną zaletą powłoki ceramicznej na samochód oraz powłoki kwarcowej jest niesamowity efekt wizualny, jaki zapewniają. Mocno nabłyszczają powierzchnię lakieru, tworząc tak zwany efekt szkła. Dodatkowo wydobywają niesamowitą głębię koloru oraz strukturę lakierów metalizowanych. Kolejną bardzo charakterystyczną cechą dla powłoki ceramicznej na lakier oraz powłoki kwarcowej są znakomite właściwości hydrofobowe zabezpieczanej powierzchni, które utrzymują się przez cały okres ochrony przy odpowiedniej pielęgnacji.  Powłoki ceramiczne i kwarcowe zapewniają zdecydowanie lepszą ochronę lakieru niż woski i sealanty, ponieważ tworzą na powierzchni fizyczną, twardą warstwę ochronną. Jest ona bardzo cienka, ale pomimo tego chroni lakier przed szkodliwym działaniem chemii lub czynników środowiska. Powierzchnia zabezpieczona powłokami jest bardziej odporna na mikrozarysowania, ponieważ staje się twardsza niż fabryczny lakier.

 

Powłoka ceramiczna oraz powłoka kwarcowa – cena

Niezależnie czy Twoim wyborem będzie powłoka kwarcowa, czy ceramiczna, warto już wcześniej zapoznać się z różnicą w kosztach tych powłok. Główną zaletą powłoki kwarcowej jest jej stosunkowo niska cena, która ma ogromny wpływ na wybór posiadaczy samochodów. Jednakże niższa cena oznacza krótszy czas wytrzymałości tej powłoki na powierzchni karoserii auta. Powłoka kwarcowa utrzymuje się dłuższej niż np. wosk, ponieważ potrafi utrzymać się na lakierze aż do roku lub nawet do półtora roku, ale jest to nadal o wiele krótsza ochrona niż w przypadku powłoki ceramicznej. Niemniej jednak dla kierowców posiadających ograniczony budżet jest idealnym rozwiązaniem. Powłoka kwarcowa cieszy się dobrymi opiniami, ponieważ zapewnia bardzo dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, dodatkowo właściwości odpychania wody, czyni ją niezastąpioną, kiedy pragnie się utrzymać auto w czystości bez poświęcania bardzo dużej ilości czasu. Błoto oraz woda nie przylegają do zewnętrznej powierzchni pojazdu, dzięki czemu auto błyszczy i lśni.

Powłoka ceramiczna na auto jest zdecydowanie lepsza od powłoki kwarcowej, ponieważ może utrzymywać się na lakierze samochodu nawet do pięciu lat. Natomiast, warto pamiętać, że czas przetrwania takiej ochrony uzależniony jest od sposobu eksploatacji samochodu. Powłoka ceramiczna na samochód chroni jego karoserię nie tylko przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, jak to się działo w przypadku powłoki kwarcowej, ale także przed różnego rodzaju zarysowaniami oraz mikro rysami. W zależności od tego, czy chcesz kupić powłokę ceramiczną w sklepie, czy skorzystasz z usług salonu detailingowego, musisz przygotować się na koszt od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Tak wysoka cena przy korzystaniu z usług profesjonalistów wiąże się z wszelkimi kosztami, jakie ponoszą podczas pracy, a jest to np. energia, dodatkowe materiały użyte do przygotowania lakieru i jego korekty oraz czas.

 

Powłoka ceramiczna na auto – jak dbać o tak zabezpieczony lakier?

Powłoka ceramiczna na samochód poprawia właściwości antykorozyjne lakieru. Będzie on bardziej odporny na chemię i ptasie odchody. Sól drogowa nie będzie aż tak szkodzić karoserii, jak przed nałożeniem warstwy ochronnej, dlatego powłoka ceramiczna na lakier to doskonałe zabezpieczenie pojazdu przed szkodliwymi warunkami na jezdni zimą. Dzięki niej lakier nabiera efektywnego wyglądu i staje się szklisty. Co więcej, dzięki powłoce ceramicznej nadwozie staje się bardziej odporne na działanie promieniowania UV, a co za tym idzie, lakier nie będzie płowieć.

Aby móc cieszyć się niezmienionymi właściwościami powłoki ceramicznej przez cały okres jej obecności na karoserii samochodu, należy odpowiednio o tę powierzchnię zadbać. Przede wszystkim, co jakiś czas należy przeprowadzić zabieg mycia kwaśnym szamponem, który pozwoli na zachowanie właściwości hydrofobowych. W stałej rutynie pielęgnacyjnej nie może zabraknąć odpowiednich kosmetyków samochodowych. Szampon o neutralnym pH idealnie sprawdzi się do podstawowego oczyszczania karoserii z zanieczyszczeń. Przed myciem właściwym warto zastosować aktywną pianę. Takie mycie auta zapobiegnie nawarstwianiu się brudu, lakier będzie błyszczał, a powłoka ceramiczna na jego powierzchni zachowa niezmienione właściwości. Nadwozia z powłoką ceramiczną nie powinno się pokrywać woskiem, ponieważ może on pogorszyć jej parametry ochronne. Zaleca się za to stosowanie quick detailera, na przykład do usuwania niewielkich, ale mogących szkodzić powłoce zabrudzeń, w tym ptasich odchodów czy zabrudzeń organicznych w postaci osadów po owadach.

Pamiętaj, że powłoki ceramicznej i powłoki kwarcowej nie aplikuje się na uszkodzony lakier, ponieważ mogą one uwydatnić wszelkie nierówności i odpryski. Przed zabiegiem karoseria samochodu powinna być dokładnie umyta, poddana polerowaniu oraz odtłuszczona, tak aby powłoka mogła bez przeszkód związać się z powierzchnią i nadać jej nieskazitelny wygląd.