Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Co to jest pH w kosmetykach detailingowych i dlaczego jest aż tak ważne?

By carstyle / Blog

Co to jest pH w kosmetykach detailingowych i dlaczego jest aż tak ważne?

Kosmetyki do auto detailingu to podstawa do skutecznej i profesjonalnej pielęgnacji samochodu. Dobra chemia pozwala uporać się z zanieczyszczeniami i wszelkimi problemami, wynikającymi z eksploatacji auta. Ale czy wybór kosmetyków jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać? Każda powierzchnia rządzi się swoimi prawami i wymaga preparatów z odpowiednim pH. Co to jest pH kosmetyków i dlaczego jest tak ważne w pielęgnacji samochodu? 

Co to jest pH?

Przy aplikacji produktów auto detailingowych niezwykle ważna jest efektywność oraz bezpieczeństwo działania produktu na daną powierzchnię. Jednym z wariantów jest pH preparatu, który ma znaczenie dla obu czynników. 

 Skala pH ma za zadanie poinformować użytkownika preparatu, jaki odczyn on posiada, ze względu na ilość jonów wodorowych i wodorotlenkowych w roztworze. Skala od 1 do 14 zawiera w sobie 3 podstawowe odczyny: kwasowy, neutralny oraz zasadowy. W zależności od wartości jonów, preparat określa się danym odczynem. I tak:

 • pH od 0 do 6,9 – odczyn kwasowy,        
 • pH równe 7,0 – odczyn neutralny,        
 • pH od 7,1 do 14 – odczyn zasadowy.

Odpowiednie pH kosmetyku pozwala nam bezpiecznie wyczyścić i zakonserwować daną powierzchnię. Przy tym bardzo ważne jest stosowanie się do wskazówek producenta, który wyraźnie określa odczyn i dostosowuje go do danego elementu samochodu. 

Wpływ odczynu pH na chemię detailingową

Jeśli do wyczyszczenia danej powierzchni samochodu użylibyśmy kosmetyku z nieodpowiednim pH, w rezultacie mogłoby się okazać, że nie dość, że kosmetyk nie był skuteczny, to jeszcze do tego stał się niebezpieczny dla powierzchni, wskutek czego trwale ją uszkodził. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji i na własną rękę podejmować tego typu działań, ponieważ mogą one być destrukcyjne dla naszego pojazdu. Należy zaufać producentowi i nie stosować chemii przeznaczonej do wybranej powierzchni we wszystkich miejscach w samochodzie. 

 Każdy element auta posiada inną strukturę i barierę ochronną. Niestety bardzo łatwo je uszkodzić poprzez nieumiejętne stosowanie chemii detailingowej. Dlatego, jeśli nie jesteś jeszcze profesjonalistą lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z detailingiem, przeczytaj uważnie, jakie pH dostosować do wybranego rodzaju zabrudzeń. 

Jak dobierać pH kosmetyków?

Kosmetyki z kwasowym odczynem stosuje się w detailingu głównie do usuwania zabrudzeń pochodzenia nieorganicznego typu: naloty z rdzy czy opiłki z klocków hamulcowych. Warto je zatem nakładać na:     

 • wszelkie elementy stalowe typu kołpaki, felgi – są one w pełni odporne na działanie kwasów, a jednocześnie ich zabrudzenia są na nie podatne;   
 • tapicerkę skórzaną, ponieważ skóra naturalna posiada odczyn kwasowy, dlatego stosowanie środków z pH niższym 7, jest dla niej bezpieczne. 

Na jakich elementach absolutnie nie stosować odczynu kwasowego?        

 • powierzchniach lakierowanych;       
 • powierzchniach aluminiowych;     
 • powierzchniach szklanych. 

Kosmetyki z odczynem zasadowym doskonale radzą sobie z zabrudzeniami pochodzenia organicznego typu:    

 • resztki jedzenia i zacieki;      
 • rozbite owady;      
 • tłuszcz;       
 • żywica i soki roślin. 

Należy pamiętać, że odpowiednie rozcieńczenie roztworu uchroni czyszczoną powierzchnię przed uszkodzeniem, ponieważ im większa zasadowość produktu, tym on agresywniej działa na brud, ale i czyszczoną powierzchnię. Dlatego zawsze pamiętaj, żeby stosować się do zaleceń producenta, który z pewnością dokładnie opisał proporcje roztworu w instrukcji bądź na opakowaniu. 

Bezpieczeństwo: Preparaty o odczynie zasadowym mogą podrażniać skórę, dlatego zawsze do ich używania stosuj rękawiczki. 

Dla miłośników detailingu, którzy nie są profesjonalistami, polecamy szczególnie preparaty o neutralnym odczynie. Są one bezpieczne dla powierzchni, także tych lakierowanych czy chromowanych. Większość kosmetyków dostępnych w sklepie Carstyle posiada właśnie taki odczyn pH. Zawierają go m.in. piany aktywne, preparaty do felg, produkty do płukania tapicerki oraz szampony myjące. Dokładnie czyszczą i pielęgnują powierzchnię, ale są również dla niej w pełni bezpieczne.    

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.