Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Czyszczenie komory silnika – dlaczego warto stosować ten zabieg?

By carstyle / Blog

Czyszczenie komory silnika – dlaczego warto stosować ten zabieg?

Zabieg czyszczenia komory silnika jest niezwykle istotnym elementem dbania o samochód, szczególnie ze względu na zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Dlaczego? Z tego artykułu dowiesz się, jak duże znaczenie ma czyszczenie komory silnika, po co stosuje się tę czynność i jak się do tego zabrać, aby było to jak najbardziej efektywne. To jest łatwe zadanie, ale mamy na to swoje sprawdzone, skuteczne sposoby! 

Po co czyścić komorę silnika – zapobieganie niebezpieczeństwu

Czyszczenie komory silnika może okazać się nie zrozumiałe dla laika. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że ten zabieg detailingowy jest stosowany dość często przy pielęgnacji auta. Tak samo jak dbamy o tapicerkę czy lakier, czyszcząc je i nakładając odpowiednie warstwy zabezpieczające, tak samo powinniśmy dokładnie zająć się czystością silnika. 

Silnik to prawdziwe serce pojazdu, bez niego samochód nie pojedzie, a kiedy silnik nie będzie do końca sprawny, jazda nie będzie bezpieczna. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o czystość i kondycję silnika, narazisz go na bezpośrednią awarię, która w konsekwencji może stać się skomplikowana i kosztowna. 

Czy wiesz, że brudny silnik może być źródłem realnego zagrożenia? Zazwyczaj komora silnika pokryta jest łatwopalnymi substancjami. Wystarczy jedna niefortunna iskra z uszkodzonej instalacji elektrycznej i silnik Twojego auta może się po prostu zapalić. A niestety nigdy nie masz pewności, czy każdy element samochodu jest w stu procentach sprawny. Dlatego zapewnij sobie odpowiedni komfort i bezpieczeństwo i raz na jakiś czas przeprowadź czyszczenie komory silnika w swoim aucie. 

Ponadto, pokryty tłustymi substancjami silnik nie pokaże Ci jasno, czy nie dochodzi w nim do jakichkolwiek wycieków. Tylko czysta komora da znak o niekontrolowanym wyciekaniu oleju czy paliwa. Dlatego czyszczenie silnika jest ważne nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale także z punktu widzenia mechaniki samochodowej. 

Czyszczenie komory silnika - jak się do tego zabrać?

Czyszczenie komory silnika wcale nie należy do najłatwiejszych czynności. Dlatego dokładnie przeczytaj naszą instrukcję i postępuj zgodnie z zasadami, a cały zabieg pójdzie szybko i bez większych problemów.

1. Przed przystąpieniem do czynności zabezpiecz jakąś folią lub tkaniną alternator, pokrywę akumulatora, filtr powietrza, czujnik płynu chłodzącego, aparat zapłonowy i inne narażone na zalanie miejsca. 

2. Przygotuj kilka preparatów i akcesoriów, które ułatwią Ci czyszczenie, m.in. preparat do czyszczenia, preparat do konserwacji komory silnika, pędzelek detailingowy, szczotkę, tkaninę z mikrofibry, wiadro lub myjkę ciśnieniową.

3. Rozprowadź preparat czyszczący na zabrudzonej powierzchni za pomocą szczotki, pędzelka lub mikrofibry i pozwól mu zadziałać.

4. Następnie za pomocą myjki ciśnieniowej lub wiadra z wodą spłucz cały rozpuszczony brud. Następnie osusz pokrywę. 

5. Ostatnim etapem jest konserwacja komory silnika za pomocą specjalnego preparatu. Możesz zrobić to za pomocą mikrofibry.

Pamiętaj, że ze względu na różnicę w konstrukcji, silniki Diesla czyści się stosunkowo łatwiej. W silnikach benzynowych należy uważać, aby nie zachlapać poszczególnych elementów.  

Preparaty do czyszczenia komory silnika

Do czyszczenia komory silnika najlepiej używać sprawdzonych preparatów, które zawierają czynne substancje, rozpuszczające nawet największe zabrudzenia. Polecamy szczególnie te produkty, które znajdziesz w sklepie Carstyle: 

RRC Hardcore – to środek do czyszczenia silnika, sprawdzający się w nawet najcięższych zabrudzeniach. Jest to najsilniejszy produkt w całej gamie RR Customs. Ten silny, skoncentrowany preparat świetnie poradzi sobie z czyszczeniem silnika pokrytego uciążliwymi substancjami. 

Adbl Green’gine – to mieszanka wolno odparowujących i bezpiecznych rozpuszczalników z najwyższej jakości środkami powierzchniowo czynnymi, które idealnie czyszczą mocno zabrudzoną komorę silnika. Produkt dobrze zwilża, penetruje i separuje od powierzchni tłuste zabrudzenia oraz ułatwia wypłukanie zanieczyszczeń.

Tenzi Detailer Czysty Silnik -  to preparat w formie aktywnej piany do czyszczenia i skutecznego nabłyszczania elementów silnika. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia powstałe na komorze silnika. 

Pamiętaj, że czysta komora silnika ma ogromne znaczenie również przy ewentualnej sprzedaży samochodu. Kupujący z pewnością będzie chciał sprawdzić kondycję silnika i czy nic z niego nie wycieka. Dlatego zadbaj, aby miał on jasny i prawdziwy obraz sytuacji. Czysty silnik zwiększy Twoją szansę na sprzedaż. 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.