Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Błędy popełniane przy pielęgnacji samochodu

By carstyle / Blog

Błędy popełniane przy pielęgnacji samochodu

Każdemu z nas zależy, aby nasz samochód prezentował się jak najlepiej. Nie chodzi tutaj tylko o jego wiek, wyposażenie czy sam model, ale również o brak rys oraz samą czystość z zewnątrz. Zadbany pojazd jest wizytówką swojego właściciela nie tylko na drodze. Lepiej i wygodniej podróżuje się w kabinie pasażerskiej auta, która jest czysta oraz pachnąca.

Chcąc osiągnąć zadowalający efekt, czystego samochodu, wielu właścicieli aut popełnia podstawowe błędy. Być może nie sprawią one, że nasz pojazd od razu straci na wartości, ale systematyczne powtarzanie ich może po prostu go zniszczyć. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi błędami popełnianymi przy pielęgnacji auta, aby później nie być zaskoczonym. Niejednokrotnie istnieją również łatwiejsze metody pielęgnacji lub dużo mniej inwazyjne. 

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę jak łatwo doprowadzić do poważnych uszkodzeń powłoki lakierniczej oraz innych elementów samochodu. Podsumowując, do mycia samochodu powinniśmy podchodzić z głową. Jest to czynność w teorii bardzo prosta, w praktyce dość problematyczna i rodząca wiele pytań. Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji samochodu?

Najczęstsze błędy popełniane przy pielęgnacji samochodu

Rękawice i gąbki do mycia 

Nie od dziś wiadomo, że samodzielne mycie samochodu – nie na myjni samochodowej (a już na pewno nie na myjni automatycznej) – jest dużo lepszym rozwiązaniem. Do takiego zabiegu musimy posiadać nie tylko profesjonalne kosmetyki samochodowe, wiadro z separatorem, ale również akcesoria do mycia auta. Wiele osób niestety rezygnuje z zakupu specjalistycznych akcesoriów do pielęgnacji samochodu i wykorzystuje to co ma w domu. O ile użycie innego wiadra, nie zaszkodzi, tak traktowanie lakieru twardą gąbką do naczyń, może skończyć się naprawdę źle! Nieodpowiednio dobrane gąbki do mycia, mogą powodować mocne zarysowania na lakierze. Nawet źle wypłukana mikrofibra, która będzie miała na sobie brud, może spowodować poważne i głębokie uszkodzenie nadwozia, które ciężko będzie usunąć.

Myjka ciśnieniowa

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – korzystanie z myjni samochodowych to nie jest najlepszy pomysł. Znalezienie takiej, która będzie korzystała z bezpiecznych dla pojazdów kosmetyków, może zająć naprawdę sporo czasu. Dużo łatwiej jest zainwestować w podstawowe kosmetyki do pielęgnacji np. aktywną pianę oraz szampon do samochodu i samodzielnie umyć pojazd. 

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości lub musimy skorzystać z myjki ciśnieniowej na myjni, należy pamiętać, aby lancę trzymać w odległości od lakieru na 30 do 50 cm. 

Mycie auta w pełnym słońcu 

Kiedy na dworze wychodzi słońce – do myjni samochodowych zaczynają ustawiać się wężyki pojazdów czekających na swoją kąpiel. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z środków do pielęgnacji samochodu na pełnym słońcu to naprawdę nie jest dobry pomysł! Warto zadbać o zacienienie, ponieważ chemia może szybko wyschnąć i zostawić na karoserii plamy, które później będzie ciężko usunąć.

Uniwersalne środki czystości

Często spotykamy również kierowców, którzy pielęgnację swojego samochodu wykonują przy pomocy uniwersalnych środków czystości. Należy unikać takich praktyk, ponieważ mogą one zawierać składniki, które spowodują np. powstanie plam na lakierze czy jego blaknięcie i matowienie. Zawsze należy zaopatrzyć się w profesjonalne kosmetyki samochodowe. W razie wątpliwości jakie produkty wybrać, można skontaktować się z obsługą sklepu internetowego CarStyle.pl

Mycie kokpitu

Podobnie jak w przypadku mycia karoserii, kokpit i wnętrze naszego samochodu również powinniśmy traktować wyłącznie przeznaczonymi do tego kosmetykami. Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych np. do mycia plastików w samochodzie, pielęgnacji skóry w aucie czy prania tapicerki. Używanie innych środków może doprowadzić nawet do powstania nieusuwalnych odbarwień lub zacieków!

Energiczne odkurzanie auta

Nawet podczas odkurzania samochodu możemy stale uszkodzić nie tylko wnętrze, ale także nadwozie. Silne pocieranie oryginalnej wykładziny samochodowej, ostrą końcówką odkurzacza może prowadzić do jej uszkodzenia. Z kolei elastyczna, karbowana część rury odkurzacza może porysować inne elementy w naszym samochodzie. Dlatego odkurzajmy wnętrze spokojnie i starajmy się, aby rura nie obijała się za bardzo o nasz pojazd. 

Złe przechowywanie kosmetyków

Ostatnim błędem popełnianym podczas pielęgnacji samochodu jest zakupienie profesjonalnych kosmetyków, a następnie przetrzymywanie ich niezgodnie z instrukcją producenta. Większość takich środków nie powinna być wystawiana na bezpośredni kontakt ze słońcem oraz temperaturę poniżej zera. Jeśli zostawimy pojemnik z Quick Detailerem zimą w bagażniku, płyn może zamarznąć i wiosną nie charakteryzować się już tymi samymi właściwościami co wcześniej.

Błędy popełniane podczas mycia samochodu

Jak widzicie – z pozoru prosta czynność – jaką jest umycie samochodu, może powodować sporo szkód. Nie ulega jednak wątpliwości, że jakakolwiek pielęgnacja pojazdu jest lepsza niż żadna. Warto jednak poświęcić chwilę i zapoznać się nie tylko z metodami, ale również trikami związanymi z czyszczeniem samochodu. Jeśli jesteście ciekawi jak można to zrobić lepiej, bezpieczniej i wydajniej – koniecznie zajrzyjcie na bloga CarStyle.pl.


CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.