Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Woskowanie samochodu tarczą Twojego lakieru! Jak zadbać o kondycję lakieru latem?

By carstyle / Blog

Woskowanie samochodu tarczą Twojego lakieru! Jak zadbać o kondycję lakieru latem?

Samochód jest stale narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Kierowcy dwoją się i troją, aby zapewnić bezpieczną ochronę powierzchni auta, szczególnie zimą, kiedy mróz i deszcz niszczą cienką warstwę lakieru. Ale co z ochroną latem? Czy auto rzeczywiście jest narażone na uszkodzenia lakieru także w letnie miesiące? 

Wosk na straży promieni UV

Promienie ultrafioletowe, emitowane przez słońce powodują, że warstwa lakieru zaczyna matowieć. Szczególnie dlatego, że pod wpływem ciepła lakier mięknie i rozszerza się. Jeśli do tego dojdą uprzykrzające życie kierowców ptasie odchody, mikrouszkodzenia lakieru gotowe. Zanieczyszczenia tego pochodzenia bardzo szybko twardnieją i mocno przyklejają się do powierzchni, a kiedy lakier nocą krzepnieje nierównomiernie, dochodzi do nich najczęściej. Właśnie dlatego wysokie temperatury nie sprzyjają ochronie i pielęgnacji lakieru. 

Dlaczego woskowanie samochodu jest tak ważne?

Regularne woskowanie samochodu sprawa, że jest on odporny na oksydację oraz utlenianie. Dlatego lakier auta będzie prezentował się doskonale i zachowa swój blask przez wiele lat. Zadbany samochód to wizytówka każdego kierowcy, dlatego oprócz regularnych przeglądów i niezbędnych napraw, warto zadbać o samochód również od zewnątrz. Na nieszczęście kierowców, warunki atmosferyczne są niekiedy bezlitosne. Potrafią naprawdę poważnie uszkodzić pojazd, jeśli nie uchronimy go odpowiednimi środkami. Dodatkowym atutem, który niewątpliwie posiada woskowanie samochodu jest fakt, że dzięki takiemu zabiegowi możemy ukryć mikro rysy na powierzchni auta. To szczególnie ważne dla ogólnej estetyki pojazdu , wrażeń wizualnych, a przede wszystkim dla jego wartości. Zadbany samochód o wiele łatwiej jest sprzedać. Dlatego zaleca się wykonać zabieg woskowania auta tuż przed sprzedażą, w celu podniesienia jego wartości rynkowej. Więcej o przygotowaniu samochodu do sprzedaży przeczytasz w jednym z najnowszych artykułów. 

Kiedy woskować samochód?

Auta nie należy woskować w upalne dni i przy bezpośredniej ekspozycji na słońce. Lakier samochodu powinien być chłodny w dotyku, więc najlepiej robić to pod zadaszeniem, w garażu lub po prostu w cieniu. Optymalna temperatura dla tego zabiegu to 15-20 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest także, aby w ciągu doby od momentu woskowania, auto nie miało styczności z wodą. Dlatego nie należy go myć, wystawiać na deszcz oraz działanie zraszaczy ogrodowych. 

Woskowanie samochodu krok po kroku – przygotowanie pojazdu

Całą pracę należy zacząć od przygotowania lakieru do woskowania Aby osiągnąć doskonałą trwałość wosku na samochodzie, należy dokładnie oczyścić lakier z wszelkich zanieczyszczeń, nagromadzonych podczas jego użytkowania. Dokładnie oznacza w kilku etapach, które podzielimy na:

 • 1. Mycie wstępne aktywną pianą 
 • 2. Mycie właściwe za pomocą szamponu 
 • 3. Glinkowanie – usuwanie trudnych zanieczyszczeń, np. smoły, żywicy, asfaltu. Zamiast glinki można użyć specjalnego preparatu do usuwania właśnie takich trudnych zabrudzeń. Podczas glinkowania należy niezwykle uważać na porysowanie lakieru.    
 • 4. Cleaner – używamy go do usunięcia mikro rys oraz innych substancji pozostających na powierzchni lakieru. Jego użycie ma duży wpływ na trwałość wosku.
 • 5. Roztwór IPA (alkohol izopropylowy) – ma on za zadanie odtłuścić lakier przed woskowaniem. 

Tak przygotowany samochód jest już gotowy do zabiegu woskowania. Teraz śmiało możesz przystąpić do zadania, postępując zgodnie z poniższą instrukcją. 

Woskowanie samochodu krok po kroku

 • 1. Najpierw odmierz niewielką ilość wosku na dołączoną do preparatu gąbkę. Ułatwi ona aplikację wosku na karoserię. 
 • 2. Dokładnymi, kolistymi bądź krzyżowymi ruchami rozprowadź wosk po nadwoziu.( W zależności od zaleceń producenta)
 • 3. Wosk pozostaw na kilka minut i obserwuj pojawiające się na karoserii charakterystyczne dla wosku zamglenie ( sprawdź w instrukcji preparatu, ile czasu powinieneś odczekać). 
 • 4. Jeśli takie zamglenie się pojawi, wypoleruj wstępnie samochód w taki sposób, aby je usunąć
 • 5. Następnie rozpocznij delikatne polerowanie samochodu przy użyciu miękkiej ściereczki z mikrofibry. 

Pamiętaj także:

 • Warstwa wosku powinna mieć wszędzie taką samą grubość.
 • Woskowanie najlepiej rozpocząć na powierzchniach ciemniejszych, do których nie dociera światło słoneczne.
 • Aby nie powstały smugi na karoserii, nie należy zbyt mocno dociskać gąbki.
 • Jeśli zaczynasz nakładanie wosku, upewnij się wówczas, czy na karoserii nie pozostały drobiny kurzu, pyłu czy piasku.
 • Wosk stosuje się raczej do starszych aut, ponieważ pozwala on dotrzeć do ubytków w karoserii
 • Poleruj auto zawsze z góry na dół.
 • Jeśli środek nie wchłania się odpowiednio, spróbuj wypolerować go ręcznikiem.
 • Jeśli polerowanie gąbką bądź ścierką jest za trudne, możesz wypożyczyć szczotkę mechaniczną i ułatwić sobie zadanie. 

Woskując auto samodzielnie, możesz zagwarantować sobie świetnie wykonana pracę i spełnienie swoich oczekiwań. Bez wątpienia woskowanie pojazdu ma ogromny wpływ na jego sferę wizualną. Wosk nie tylko ochroni lakier, ale także pozwoli mu zachować piękną barwę na lata. Zadbaj o swój samochód już dziś! 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.