Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Alkohol izopropylowy IPA – jakie zastosowanie ma w auto detailingu?

By carstyle / Blog

Alkohol izopropylowy IPA – jakie zastosowanie ma w auto detailingu?

Do podstawowego wyposażenia detailingowego z pewnością należą różnego rodzaju preparaty, mające wpływ na wygląd samochodu. Szampony, woski, pasty polerskie oraz cleanery są kosmetykami, które doprowadzają auto do pożądanego efektu wizualnego. Do ich aplikacji są niekiedy potrzebne tzw. preparaty pomocnicze, dzięki którym kosmetyki spełniają swoje zastosowanie. Jednym z takich produktów jest IPA. 

Czym jest alkohol izopropylowy IPA?

IPA to alkohol izopropylowy, odnajdujący swoje zastosowanie w różnych przemysłach, m.in. elektronicznym. Jest stosowany również w szeroko pojętym auto detailingu jako preparat pomocniczy. Charakteryzuje się, jak większość alkoholi, zdolnością do odtłuszczania i dezynfekcji powierzchni. Występuje w postaci bezbarwnego płynu o bardzo intensywnym, alkoholowym zapachu. Podczas jego zastosowania należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest to produkt wysoce łatwopalny. Może także podrażniać tkanki przy bliskim kontakcie z drogami oddechowymi lub skórą. 

Główne zastosowanie IPA

W auto detailingu głównym zastosowaniem IPA jest odtłuszczanie lakieru przed zastosowaniem powłok ochronnych, np. wosku lub zmywanie nadmiaru pasty polerskiej po polerowaniu powierzchni auta. Ten zabieg stosuje się w celu usunięcia pozostałości oleistych cząsteczek pasty, która wypełnia drobne niedoskonałości. Dzięki wykorzystaniu IPA możemy ocenić w pełni, w jakim stanie jest element auta po wykonaniu czynności polerskich i czy efekt jest w pełni zadowalający. 

Do czego jeszcze może posłużyć alkohol izopropylowy IPA?

Alkohol izopropylowy IPA można wykorzystać także do mycia szyb samochodowych. Co prawda nie zadziała on jak specjalistyczny cleaner do szyb, który w swoim składzie oprócz IPA posiada jeszcze dodatkowe komponenty poprawiające wygląd i stan szkła, jednak pozwoli na usunięcie najcięższych zabrudzeń.  

Przed nałożeniem wosku można zastosować IPA do odtłuszczania powierzchni, jednak patrząc w drugą stronę, pozwoli on na usunięcie poprzedniej warstwy wosku. 

Alkohol Izopropylowy IPA świetnie czyści także płyn hamulcowy, który jest niezwykle trudny do usunięcia. W związku z tym można go używać również jako rozpuszczalnik do niektórych produktów oraz czyszczenia urządzeń elektrycznych. 

Potrzebujesz odmrozić szyby ale nie posiadasz defrostera? IPA poradzi sobie nawet z tym problemem w kryzysowych sytuacjach. Zwróć jednak uwagę, że alkohol izopropylowy IPA można pozostawiać drobne niedoskonałości i ślady. Dlatego zawsze przy jego zastosowaniu miej czystą mikrofibrę i przetrzyj powierzchnię. Pozwoli ona dokładnie wypolerować miejsce zastosowania IPA i nie pozostawi śladów po produkcie. 

IPA doskonale sprawdzi się przy docieraniu produktu typu niewidzialna wycieraczka. Przed zastosowaniem sprawdź na opakowaniu, czy producent zaleca właśnie ten zabieg za pomocą alkoholu izopropylowego. 

Ilość alkoholu w produkcie

Bardzo istotną sprawą przy zastosowaniu IPA jest zawartość alkoholu w produkcie. Zwróć uwagę czy preparat, który wybierasz, posiada wysoką zawartość alkoholu bliską 100%. Niektóre produkty posiadają jedynie śladowe ilości alkoholu i niestety nie wykazują się skutecznością przy ich zastosowaniu. 

W związku ze skutecznością produktu, Carstyle ma dla Ciebie poradę. Nie rozcieńczaj IPA w zbyt dużej ilości wody, ponieważ może on stracić swoje właściwości. Dokładnie przeczytaj zalecenie producenta na temat ilości wody, w której IPA należy rozcieńczać. Produkt będzie wtedy wolniej odparowywał, ale nie straci swoich komponentów. 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.