Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jak dbać o lakier samochodowy?

By carstyle / Blog

Jak dbać o lakier samochodowy?

Lakier samochodowy to jedna z najczęściej uszkadzanych części samochodu. Nie mamy na myśli wyłącznie kolizji i stłuczek na drogach (chociaż one również powodują znaczne ubytki), ale także warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Kto kupował używany samochód od kobiety ten wie, że klamka prawie zawsze jest podrapana z obrączki, a auta bez czujników parkowania zwykle są porysowane z tyłu. Jak zatem dbać o lakier samochodowy, aby zabezpieczyć go przed ubytkami?

Co niszczy lakier samochodowy?

Na początku należy zastanowić się co niszczy lakier samochodowy. Przede wszystkim są to warunki atmosferyczne – silne słońce przez promieniowanie UV powoduje matowienie i blaknięcie, a o skutkach ubocznych gradu chyba nikomu nie trzeba mówić. Szkodliwy dla lakieru samochodowego jest również deszcz, temperatura na dworze, a nawet silny wiatr! Trzeba pamiętać również o owadach, ptasich odchodach, pyłkach kwiatków i żywicy, ponieważ połączone z wodą i nie usunięte na czas, mogą nieodwracalnie uszkodzić lakier samochodowy. Zimą na lakier wpływa sól, którą posypane są drogi, a podczas podróżowania odłamki i kamienie, które „wyskakują” spod kół aut jadących przed nami.

Zabezpieczenie lakieru samochodowego woskiem ceramicznym

Najprostszym i chyba najtańszym zabezpieczeniem dla lakieru jest potraktowanie go woskiem ceramicznym Tenzi Detailer Ceramic Wax , który na kilka miesięcy zabezpieczy nasz lakier samochodowy. Wosk ceramiczny posiada unikatową formułę krzemowo-ceramiczną, która nadaje naszemu lakierowi odporności na zanieczyszczenia i chroni przed gromadzeniem się na nim brudu. Dodatkowo stosując wosk ceramiczny otrzymujemy ochronę przed promieniowaniem UV, czynnikami atmosferycznymi czy wcześniej wspomnianymi ptasimi odchodami, pyłkami z kwiatów czy żywicą. Wosk ceramiczny Tenzi należy nałożyć bardzo dokładnie przy pomocy dołączonej w zestawie gąbeczki, a następnie wypolerować szmatką z mikrofibry.

Powłoka ceramiczna

Dużo droższym, aczkolwiek trwalszym i długoterminowym rozwiązaniem dbającym o lakier samochodowy jest położenie powłoki ceramicznej. Powłokę ceramiczną kładą zwykle warsztaty zajmujące się auto detalingiem. Warto poczytać opinie o poszczególnych firmach, ponieważ nie każdy warsztat korzysta z profesjonalnych i drogich preparatów, a co za tym idzie jakość usługi również może być różna. Powłoki ceramiczne są różne, ale przy okazji jej nakładania warsztat powinien wykonać korektę lakieru i usunąć z niego mikrorysy. Sama powłoka zabezpieczy lakier samochodowy co najmniej na 2-3 lata. Mycie auta na myjni ręcznej będzie samą przyjemnością! Aby zachować dobrą kondycję takiej powłoki należy ją odświeżać co jakiś czas – o kontrole najlepiej dopytać warsztat, który będzie wykonywał usługę.

Prawidłowe mycie samochodu

O tym jak prawidłowo myć samochód pisaliśmy już na naszym blogu warto jednak wspomnieć tutaj o kilku ważnych kwestiach. 

1. Nie używamy szczotek i gąbek z ostrymi końcówkami – szczotki na myjniach ręcznych oraz niewłaściwe gąbki tworzą mikrorysy na naszym lakierze. Zwykle są one niewidoczne, ale można je zauważyć we właściwym świetle. Warto wyposażyć się w specjalne szmatki z mikrofibry i ręczniki, którymi profesjonalnie wypolerujecie swój samochód jednocześnie nie uszkadzając lakieru

2. Poleruj samochód odpowiednimi produktami – absolutnie nie wolno polerować auta np. kuchennymi, jednorazowymi ręcznikami. Mamy świadomość, że może działa to na lustra i szyby w domu, ale niekoniecznie sprawdza się przy pielęgnacji lakieru samochodowego. Najlepiej wyposażyć się w gąbki polerskie, którymi profesjonalnie wypolerujemy samochód.

3. Preparat do polerowania lakieru – jak zwykle warto zadbać o właściwe preparaty do polerowania lakieru. Tani i nieznany producent może spowodować, że lakier stanie się matowy, a dołączone do specyfików akcesoria uszkodzą lakier samochodowy.

4. Aktywna pianapreparaty aktywna piana to idealne rozwiązanie, które pozwala na odseparowanie zanieczyszczeń od lakieru samochodowego. Aktywną pianę rozcieńczamy z wodą i nakładamy bezpośrednio na karoserię samochodu od góry do dołu. Odczekujemy kilka chwil i spłukujemy wodą pod ciśnieniem. Koniec! Nasz samochód jest idealnie czysty!

5. Osuszanie auta – wiele osób wie o tym, że po umyciu samochodu należy go osuszyć zanim przystąpimy do nakładania kosmetyków. Jednak zostawienie go na słońcu do wyschnięcia lub szybka jazda, aby kropelki wody same spłynęły – to nie najlepsze rozwiązanie. My polecamy wyposażyć się w ręczniki do osuszania lakieru. Takie produkty są bardzo chłonne, szybko schną i co najważniejsze nie uszkodzą lakieru samochodowego.

6. Szampon do mycia samochoduszampony do samochodów to temat rzeka. Jest ich naprawdę bardzo wiele, dlatego tak ważne jest, aby poświęcić trochę czasu i wybrać ten najlepszy dla naszego samochodu. To najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób do pielęgnacji samochodu.

Jak dbać o lakier samochodowy?

Stosując powyższe kroki na pewno będziecie cieszyć się błyszczącym lakierem samochodowym przez dłuższy czas. Warto jednak pamiętać, że nie tylko samo mycie samochodu wpływa na jakość lakieru samochodowego. Zajrzyjcie do naszego wpisu „5 zasad idealnego lakieru” i dowiedzcie się jak właściwie bez kosztowo, na co dzień, zadbać o swój lakier.

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.