Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Wszystko o powłokach samochodowych

By carstyle / Blog

Wszystko o powłokach samochodowych

Zadbany i pięknie wyglądający samochód to doskonała wizytówka dla kierowcy. Przy okazji odpowiednio zadbany pojazd odwdzięczy się nie tylko wizualnie, ale również trwałościowo. Zabezpieczony lakier dłużej zachowa swoją głębię i nie wyblaknie, a karoseria będzie przypominała płaską taflę bez uszkodzeń. Jednak taka pielęgnacja samochodu wymaga od nas nie tylko cierpliwości, ale również czasu. Nico łatwiejszym rozwiązaniem jest nałożenie powłoki samochodowej, która nie tylko ułatwi nam czyszczenie pojazdu, ale również dodatkowo zabezpieczy go, co sprawi, że nie będzie wymagał tak częstej pielęgnacji.

Co to jest powłoka samochodowa?

Powłoka samochodowa to specyfik chemiczny, który nakładamy na cały samochód. Jego zadaniem jest zabezpieczenie naszej karoserii zarówno przed substancjami chemicznymi jak i zabrudzeniami drogowymi czy atmosferycznymi. Dzięki powłoce samochodowej nie musimy martwić się odpadami drogowymi, pyłem i kurzem. Tworzy ona warstwę ochronną, dzięki której usuniemy wszystkie zanieczyszczenia nawet tylko przy pomocy samej wody pod ciśnieniem. Dodatkowo powłoka samochodowa zapewnia piękny wygląd pojazdu. Lakier odzyskuje swoją głębię, powłoka wypełnia ubytki i niedoskonałości w karoserii tworząc gładką taflę.

Powłoki samochodowe

Najskuteczniejsza powłoka samochodowa to niewątpliwie taka, która zostanie nałożona na nasz pojazd przez profesjonalny serwis detailingowy. Takie zakłady nie tylko odpowiednio przygotują samochód do tego zabiegu pielęgnacyjnego, ale użyją również profesjonalnych kosmetyków i aplikatorów. Taka usługa jest niestety bardzo kosztowna i wymaga corocznego serwisowania jej, aby lekko odnowić powłokę, a tym samym poprawić jej skuteczność.

Możemy jednak zdecydować się na nałożenie powłoki samochodowej samodzielnie. Na rynku jest dostępnych wiele różnych produktów od wielu profesjonalnych producentów, które pozwalają na skuteczne zabezpieczenie karoserii naszego pojazdu. Warto jednak najpierw dowiedzieć się jakie rodzaje powłok samochodowych możemy zastosować.

Rodzaje powłok samochodowych

1. Powłoka ceramiczna – to najbardziej popularna i zaawansowana powłoka, jaką możemy zafundować naszemu samochodowi. Po nałożeniu powłoka ceramiczna łączy się z lakierem samochodowym, a usunąć można ją jedynie w sposób mechaniczny. Powłoka ceramiczna zapewnia hydrofobowość, poprawia kolor lakieru, nadaje blasku i chroni przed gromadzeniem się brudu. Powłoka ceramiczna może utrzymać się na pojeździe nawet do 5 lat, a jej twardość 9H skutecznie ochrania pojazd przed codziennymi zagrożeniami.

2. Powłoka kwarcowa – to bardziej wytrzymała wersja powłoki woskowej, która po nałożeniu utrzymuje się na pojeździe około rok. Nadaje lakierowi głębi i połysku, ogranicza przyleganie zanieczyszczeń. Jej największą zaletą jest cena – to sporo tańsza alternatywa dla powłoki ceramicznej.

3. Powłoka hybrydowa – to połączenie powłoki ceramicznej i powłoki kwarcowej. Powłoka hybrydowa jeszcze bardziej wyciąga kolor, połysk i odbija wodę, sprawiając wrażenie że na karoserii znajduje się szkło. Powłoka hybrydowa jest grubsza i trwalsza niż powłoka ceramiczna.

4. Powłoka woskowa – to najtańsza, najłatwiejsza, a jednocześnie najmniej trwała forma powłoki samochodowej chroniącej karoserię. Wosk możemy nałożyć sami, korzystając z różnych produktów o różnych konsystencjach. Na rynku znajdziemy już nawet wosk w sprayu. Powłoka woskowa nie jest odporna na preparaty chemiczne i trzeba dość często ją odnawiać oraz uzupełniać.

Powłoka na auto

Nałożenie powłoki samochodowej wymaga cierpliwości i poświęcenia jej sporo czasu. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić pojazd. O tym jak to zrobić przeczytacie w naszym wpisie na blogu „Dekontaminacja lakieru co to?”.

Oczywiście, tak jak pisaliśmy wcześniej – najlepiej oddać pojazd w ręce specjalistów, którzy przy pomocy profesjonalnych akcesoriów i skutecznych kosmetyków nałożą powłokę, na którą dają gwarancję. Nakładanie powłok samochodowych samodzielnie, będzie o wiele mniej skuteczne, a sama powłoka na pewno nie będzie tak trwała.

Serwis powłoki samochodowej

Niezależnie od powłoki samochodowej na którą się zdecydujemy musimy również pamiętać o jej serwisowaniu i pielęgnacji. Profesjonalne serwisy detailingowe, nie tylko dają gwarancję na swoje usługi, ale oferują również serwis – w zależności od powłoki – raz lub dwa razy w roku. Serwisy są bezpłatne lub trzeba za nie uiścić symboliczną opłatę za kosmetyki. W przypadku samodzielnego nakładania powłoki samochodowej, również warto sprawdzać jej stan i w razie ubytków, na bieżąco uzupełniać.

Bardzo ważne jest również stosowanie nieagresywnych środków czyszczących, bezpiecznych dla powłok samochodowych. Szampony i aktywne piany o neutralnym pH oraz detailery, które nie ingerują w lakier samochodowy. Bardziej agresywne środki czyszczące, mogą zetrzeć powłokę lub ją naruszyć, co spowoduje dostawanie się pod nią mikrobrudu. Więcej na temat pielęgnacji powłok samochodowych przeczytacie w naszym wpisie „Jak myć samochód z powłokami?”. 

Powłoka samochodowa – czy warto?

Jeśli zależy Ci na zadbanym samochodzie, który będzie pięknie się prezentował to zdecydowanie warto! Powłoka samochodowa skutecznie ochrania nasz lakier, a przy okazji poprawia wygląd pojazdu. Kolor lakieru jest głębszy, a dzięki zabezpieczeniu nie blaknie. Karoseria jest błyszcząca i gładka jak tafla. Co prawda powłoka samochodowa wymaga nakładu czasu i pieniędzy, ale dzięki niej nasz samochód będzie wyglądał zawsze jak z salonu!

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.