Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Dekontaminacja lakieru co to?

By carstyle / Blog

Dekontaminacja lakieru co to?

Dekontaminacja to chemiczno-mechaniczne usunięcie brudu, zanieczyszczeń i substancji szkodliwych z powierzchni. W przypadku samochodu, mówimy o dekontaminacji lakieru, więc mamy na myśli proces czyszczenia i pielęgnacji karoserii samochodowej, który pozwoli pozbyć się bardziej uciążliwych zabrudzeń takich jak: osady metaliczne, rdza, smoła, żywica, piasek, odpadów drogowych itp. Dekontaminację lakieru zaleca się przeprowadzać np. przed nałożeniem na samochód wszelkiego rodzaju powłok ochronnych jak woski czy sealanty. Dzięki takiemu oczyszczeniu mamy pewność, że karoseria jest wolna od wszelkich substancji obcych, które podczas procesu polerowania mogłyby porysować lakier samochodowy. Dekontaminację zaleca się również wykonać przed renowacją lakieru i profilaktycznie, przynajmniej raz w roku.

Co daje dekontaminacja auta?

Wykonując dekontaminację auta pozbywamy się z powierzchni karoserii naszego samochodu wszelkich uciążliwych zabrudzeń, które wyglądają nieestetycznie, a z czasem mogą również uszkodzić lakier samochodowy. Auto po dekontaminacji lakieru nie tylko dużo lepiej się prezentuje, jest czyste i wolne od obcych substancji, ale również jest perfekcyjnie przygotowane do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych jak np. woskowanie i polerowanie. Warto również zaznaczyć, że zwykłe – nawet kilkuetapowe – mycie samochodu, nie zastąpi nam efektu jaki daje dekontaminacja.

Środek do dekontaminacji lakieru

Standardowo na polskim rynku znajdziemy wiele różnych producentów, którzy przygotowali specjalistyczne środki i preparaty do dekontaminacji lakieru samochodowego. My jednak polecamy szczególnie gotowy zestaw detailingowy do dekontaminacji przygotowany przez ADBL. W skład tego kompletu wchodzi środek do czyszczenia felg i lakieru, preparat do usuwania smoły i kleju oraz ADBL Beetle Juice Squeezer do usuwania owadów z karoserii. Producent ADBL słynie z profesjonalnych i niezwykle skutecznych kosmetyków samochodowych, a tak skomponowany zestaw pozwoli nam samodzielnie przeprowadzić zabieg pielęgnujący na naszym aucie. Dodatkowo specjalnie skomponowana formuła i skład zawierający składniki aktywne, zapewniają nie tylko skuteczne i szybkie czyszczenie pojazdu, ale również są całkowicie bezpieczne dla powierzchni. Kiedy zdecydujemy się na środek do dekontaminacji lakieru można również rozejrzeć się za aplikatorami, które pozwolą nam go odpowiednio zaaplikować lub gąbką do dekontaminacji. ADBL Clay Sponge zawiera w sobie warstwę polimeru, która w profesjonalny sposób przyspiesza czyszczenie i pozwala na polerowanie lakierowanych powierzchni w naszym samochodzie. 

Kiedy zdecydujemy się na środek do dekontaminacji lakieru można również rozejrzeć się za aplikatorami, które pozwolą nam go odpowiednio zaaplikować lub gąbką do dekontaminacji. ADBL Clay Sponge zawiera w sobie warstwę polimeru, która w profesjonalny sposób przyspiesza czyszczenie i pozwala na polerowanie lakierowanych powierzchni w naszym samochodzie. 

Dekontaminacja auta

Krok 1 Umycie samochodu

Dekontaminację auta zaczynamy standardowo przygotowaniem naszego samochodu do zabiegów pielęgnacyjnych. W pierwszej kolejności musimy umyć pojazd aktywną pianą, pamiętając o korzystaniu z dwóch wiader – jednego z preparatem, a drugiego do płukania gąbki. Później przechodzimy do mycia właściwego przy pomocy skutecznego szamponu samochodowego.

Krok 2 Usuwanie smoły i kleju

Kiedy samochód jest już wstępnie wyczyszczony, możemy przejść do drugiego kroku dekontaminacji lakieru, czyli usunięcia z niego pozostałości po smole, żywicy czy kleju. W tym procesie pomoże nam ADBL TAR AND GLUE REMOVER, który bezpiecznie oczyszcza karoserię i nie pozostawia na niej tłustego nalotu. Nanosimy preparat na zabrudzoną powierzchnię samochodu od dołu do góry, pozostawiamy go na około 5 minut i dokładnie spłukujemy.

Krok 3 Deironizacja

Kolejnym krokiem dekontaminacji auta jest deironizacja, czyli usunięcie metalicznych zabrudzeń na powierzchni naszego samochodu. Deironzację możemy wykonać przy pomocy ADBL Vampire Liquid z efektem „krwawej felgi”. Preparat ten skutecznie pozbędzie się z samochodu wżartych cząsteczek rdzy, metalu czy pyłu z klocków hamulcowych. ADBL Vampire Liquid rozpylamy przy pomocy atomizera na całej powierzchni lakieru samochodowego oraz felg i odczekujemy 2-5 minut. Dla dodatkowego efektu możemy rozprowadzić go przy pomocy pędzelka po felgach, tak aby wyczyścił je jak najdokładniej.

Krok 4 Usuwanie owadów

Dekontaminacja auta obejmuje również usunięcie znienawidzonych przez kierowców, zaschniętych plam z owadów, które uderzają w naszą szybę i przednią część samochodu. Do tego zadania idealny będzie ADBL BEETLE JUICE SQUEEZER, który jest bezpieczny i bardzo szybki. Specjalny skład rozpuszcza owady oraz pozwala je łatwo usunąć, jednocześnie nie uszkadzając i nie wnikając w lakier samochodowy. Wystarczy zabrudzoną powierzchnię spryskać środkiem i po około 30 sekundach zmyć go czystą wodą.

Krok 5 Glinkowanie samochodu

Dodatkowym etapem dekontaminacji lakieru może być glinowanie, usuwające osady, które wytrzymały wcześniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Do glinkowania samochodu potrzebujemy glinki oraz lubrykantu. Można też zdecydować się na rękawicę do glinkowania, która dzięki zawartości specjalnych polimerów pozwala przeprowadzić ten zabieg od razu. Z glinki wykonaj płaski dysk, nanieś na powierzchnię auta lubrykat dla lepszego poślizgu i pocieraj glinką o samochód. Kiedy zauważysz, że dysk się zabrudził – zgnieć go kilka razy i uformuj nowy.

Krok 6 Mycie końcowe

Nie należy zapominać o końcowym etapie dekontaminacji auta, czyli umyciu pojazdu przy pomocy dowolnego szamponu samochodowego. Ten ostatni etap pozwala nam na spłukanie z karoserii wszystkich pozostałości po stosowanych środkach i preparatach czyszczących.

Dekontaminacja lakieru

Tak wykonana dekontaminacja lakieru pozwala na przeprowadzenie kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych czyli np. nakładanie wszelkiego rodzaju powłok jak wosk, wykonanie korekty lakieru czy zwyczajne polerowanie. Podsumowując, dekontaminacja lakieru jest jedyną drogą do całkowitego i prawidłowego wyczyszczenia pojazdu. Nawet jeśli nie planujemy nakładać na nasz lakier dodatkowej ochrony, warto wykonać taką pielęgnację przynajmniej raz w roku, ze względu na dbałość o lakier.

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.