Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jednoetapowa korekta lakieru One step. Co to i jak ją prawidłowo przeprowadzić?

By carstyle / Blog

Jednoetapowa korekta lakieru One step. Co to i jak ją prawidłowo przeprowadzić?

Intensywne użytkowanie samochodu doprowadza do mikro uszkodzeń i matowienia jego lakieru. Drobne rysy czy hologramy to efekt zwykłego korzystania z pojazdu i jest nieunikniony, nawet jeśli będziemy bardzo o niego dbać. Jeśli chcemy odświeżyć karoserię, a przy okazji odzyskać głębię koloru i blask naszego lakieru samochodowego – warto pomyśleć o jego korekcie. Takie zabiegi zwykle są wieloetapowe, kosztowne oraz bardzo czasochłonne. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto zdecydować się na jednoetapową korektę lakieru One Step.

Jednoetapowa korekcja lakieru

Już na wstępie chcemy zaznaczyć, że jednoetapowa korekcja lakieru skutecznie odświeży lakier samochodu, usunie mikro rysy czy hologramy, ale nie zapewni nam gładkiej tafli i efektu wow. Jest to zabieg dość szybki, ale zdecydowanie mniej zaawansowany niż korekty dwu i trzyetapowe, które zawierają również dodatkowe zabiegi zabezpieczające i utrwalające.

Na czym polega jednoetapowa korekcja lakieru One Step?

Jednoetapowa korekcja lakieru One Step jest zwykle wykonywana przy jednym podejściu. Do jej wykonania potrzebna jest maszyna polerska, pad do polerowania oraz odpowiednio dobrana pasta polerska. Zwykle – decydując się na zabieg kilku etapowy, serwisy detailingowe polerując nasz lakier używają różnych padów i dopasowanych do nich produktów. Jednak w przypadku korekty One Step trzeba wykonać cały zabieg „na raz” i użyć do tego specjalnie przygotowanych kosmetyków.

Sama maszyna polerska nie ma tutaj dużego znaczenia, warto jednak pamiętać, aby wybrać pad średniej twardości i pastę One Step. Szczególnie pasta polerska odrywa tutaj istotną rolę, ponieważ służy nie tylko jako produkt polerski, ale także konserwujący. Przy jednym podejściu z maszyną polerską wykonujemy korektę lakieru oraz zabezpieczamy go.

Po tak wykonanym zabiegu pielęgnacyjnym, nie zabezpiecza się lakieru przy użyciu żadnych dodatkowych kosmetyków samochodowych.

Jaki efekt daje jednoetapowa korekcja lakieru samochodowego?

Korekcja One Step odświeży lakier samochodowy, skutecznie usunie z niego wszelkiego rodzaju mikro rysy, hologramy itp. a przy okazji przywróci głębię jego koloru. Jest to zabieg stosunkowo krótki oraz tani, ale jego efekt jest od razu widoczny. Lakier jest wyraźnie bardziej błyszczący, usunięte są zabrudzenia i zmatowienia, a kolor wygląda jak na pojazdach prosto z salonu samochodowego.

Nie jest to jednak efekt długotrwały, ponieważ nie zawiera on dodatkowego zabezpieczenia, które by go skutecznie wydłużyło. Dlatego zwykle polecana jest korekta lakieru co najmniej dwuetapowa, która jest zdecydowanie bardziej długotrwała

Jak wykonać jednoetapową korekcję lakieru One Step?

Przede wszystkim należy zacząć od porządnego umycia całego pojazdu. Jak prawidłowo umyć samochód dowiecie się czytając nasz wpis „Jak profesjonalni wyczyścić samochód?”. Polerowanie lakieru ma to do siebie, że lubi tzw. wyciągać brud. Co za tym idzie, jeśli powierzchnia nie jest porządnie umyta i przygotowana do korekty, możemy spodziewać się wprost odwrotnego efektu. Brud spowoduje kolejne mikro rysy, a nieusunięte drobinki mogą zmatowić czyszczone powierzchnie.

Po odpowiednim umyciu samochodu, należy przygotować maszynę polerską, pad polerski o średniej twardości, szmatki i ręczniki z mikrofibry oraz dostosowaną do niego pastę polerską, stworzoną z myślą o jednoetapowej korekcie. Taka pasta musi jednocześnie wykonać korektę lakieru oraz go zakonserwować. Można również zdecydować się na pastę bez seleantów, szczególnie takie, które wyróżniają się średnią siłą cięcia. Ich zaletą jest to, że nie posiadają żadnych substancji konserwujących, więc doskonale przygotowują pojazd do woskowania lub nakładania innych powłok ochronnych.

Korektę One Step przeprowadzamy tak jak zwykłą korektę. Nakładamy pastę polerską na lakier zgodnie z instrukcją producenta i polerujemy powierzchnię, starając się tak pracować z produktem, aby wypracować go w jak najwyższym stopniu, jednocześnie nie przegrzewając lakieru. Kiedy pasta jest już odpowiednio wypracowana, docieramy ją szmatką z mikrofibry i odtłuszczamy lakier, pozwalając, aby kosmetyki odpowiednio go zakonserwowały.

Korekcja lakieru One Step

Podsumowując, jeśli zależy Wam na taniej i szybkiej korekcie lakieru – zdecydowanie jednoetapowa korekta lakieru One Step jest dla Was. Wyrówna ona koloryt, odpowiednio oczyści powierzchnię i odświeży lakier na samochodzie. W zależności od tego, na jaką pastę się zdecydujemy możemy dodatkowo zakonserwować nasz pojazd lub po prostu przygotować go do nakładania warstwy ochronnej.

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.