Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Co warto zrobić z samochodem przed i po zakupie?

By carstyle / Blog

Co warto zrobić z samochodem przed i po zakupie?

Jeśli decydujesz się na zakup używanego samochodu, warto zastosować się do kilku zasad. Dzięki nim unikniesz później poważnych usterek, wynikających z dalszej eksploatacji auta. W tym artykule podpowiemy Ci, czego możesz, a nawet powinieneś wymagać od sprzedającego i jak nie dać się oszukać. Jeśli interesuje Cię taka tematyka, zapraszamy do lektury! 

Sprawdź dokładnie, co kupujesz! 

Jeśli nie mamy możliwości zakupu nowego auta z salonu, wiadomym jest, że decydujemy się na samochód używany. Warto jednak zapoznać się z jego dokładnym stanem, zanim podejmiemy decyzję.    Nie ma co się oszukiwać, każdy sprzedający opisze ten samochód w ogłoszeniu w samych superlatywach, aby zachęcić Cię choćby do jego obejrzenia. Ale nie daj się zwieść i dokładnie dopytaj, jakie elementy auta wymagają naprawy. Bowiem rzadko który idealnie sprawny samochód jest wystawiany na sprzedaż.    

Jeśli sprzedający powie Ci uczciwie, co w aucie jest do zrobienia, możesz chociażby oszacować sobie dodatkowy koszt, który musisz doliczyć do ceny zakupu. Wtedy jesteś w stanie podjąć decyzję, czy w ogóle stać Cię na taki wydatek. Są też sprzedawcy, którzy nad niebiosa wychwalają stan oraz wyposażenie auta i nie chcą wyjawić kumulujących się w nim problemów. Oczywiście Ty, kupując auto używane musisz liczyć się z tym, że tak naprawdę w praktycznie każdym samochodzie będzie coś do zrobienia. Warto jednak uczciwie dogadać się ze sprzedającym, który powinien przedstawić Ci wszystkie wady. Masz wtedy możliwość negocjacji ceny.   

 Jeszcze przed oglądaniem auta zapytaj sprzedawcę, czy wyraża zgodę na sprawdzenie samochodu w serwisie. Dzięki temu będziesz miał jasny obraz tego, co dokładnie dzieje się w aucie. Wiele warsztatów oferuje usługę kompleksowej oceny stanu technicznego auta. Musisz za nią zapłacić w granicach 300 zł i tylko Ty, decydując się na diagnozę, ponosisz jej koszty. Nawet w przypadku odstąpienia od zakupu.    

Niestety w dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, w których sprzedający odmawia diagnozy auta. W takim przypadku nie ryzykowalibyśmy zakupu samochodu od takiej osoby. Z pewnością we wnętrzu auta kryje się coś, co niepokoi sprzedającego, albo jest jednym z powodów sprzedaży. 

Wykonaj wszystkie niezbędne naprawy i wymiany

Jeśli dokonasz zakupu samochodu, warto od razu zabrać się za wszelkie naprawy, które wymagają ekspresowej realizacji. Nie warto przeciągać sprawy, ponieważ wszystko może się jeszcze bardziej pokomplikować.    Niezależnie od tego, czy samochód wymaga nagłych napraw, należy zadbać o tzw. pakiet startowy, czyli kilka elementów, które należy wymienić tuż po zakupie. Jest to m.in.:       

  • Wymiana oleju – pamiętaj, żeby wybrać olej o gęstości zalecanej przez producenta; ·      
  • Filtry: paliwa, olejowy, powietrza, kabinowy – dzięki wymianie będziesz miał pewność, że przedłużysz czas eksploatacji silnika, a także zadbasz o powietrze w aucie
  • >Świece zapłonowe – jeśli masz problem z uruchomieniem silnika, bądź chodzi on nierówno, warto wymienić świece zapłonowe. Pozbędziesz się problemu.

Co z rozrządem?

Przy zakupie poproś sprzedającego o informację (najlepiej potwierdzoną dokumentem lub fakturą), kiedy wymieniany był rozrząd. Jeśli jest to rozrząd na pasku, należy go wymieniać co jakiś czas, w zależności od ilości naliczonych przez ten czas kilometrów.   

Rozrząd na łańcuchu praktycznie nie wymaga wymiany, ale trzeba go obserwować. Rodzaj rozrządu ma znaczenie przy decyzji o zakupie, ponieważ liczy się tu kwestia ewentualnej wymiany, a w najgorszym przypadku remontu silnika, kiedy rozrząd nie zostanie wymieniony na czas. Dlatego jeśli minęło już sporo czasu od ostatniej wymiany, a ilość kilometrów aż prosi o zrobienie tego ponownie, warto wykonać wymianę od razu. Zwlekanie może prowadzić do przykrych konsekwencji. 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.