Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Czyszczenie skór i skórzanej tapicerki

By carstyle / Blog

Czyszczenie skór i skórzanej tapicerki

Skórzana tapicerka w samochodzie nadal brzmi i wygląda luksusowo. Kojarzy się nam z elegancją i komfortem z wyższej półki. Oczywiście jak w przypadku wszystkich dóbr luksusowych, również skórzana tapicerka w samochodzie będzie nam tworzyć różne dodatkowe koszty. Pielęgnacja skóry w aucie nie należy do najłatwiejszych i wymaga systematyczności, a często również natychmiastowej reakcji. Dlatego warto zapatrzyć się w środki do czyszczenia skórzanej tapicerki wcześniej i zawsze mieć je pod ręką.

Skórzana tapicerka samochodowa

Skórzana tapicerka samochodowa jest bardzo wdzięczna, ponieważ odpowiednio zadbana będzie nam rewelacyjnie służyła naprawdę długo. W przeciwieństwie do pojazdów z materiałową tapicerką, samochody ze skórą w środku są droższe. Dlatego po takim wydatku warto zadbać o pielęgnację skórzanych powierzchni, tak aby wyglądały perfekcyjnie jak najdłużej. Skóra w samochodzie, ma to do siebie, że jest nie tylko bardzo wygodna, komfortowa i dobrze się prezentuje, ale pozwala nam także w łatwy sposób utrzymać porządek wewnątrz kabiny pasażerskiej.

Naprawa skórzanej tapicerki samochodowej

Wszelkie czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej należy poprzedzić dokładnym sprawdzeniem jej stanu. Jeśli znajdziemy na niej jakieś braki – dziury, pęknięcia na powierzchni lub na szwach, konieczne będzie oddanie samochodu w ręce profesjonalistów. W tym przypadku warto najpierw usunąć te niedoskonałości, aby silne środki czyszczące skórzaną tapicerkę nie dostały się wewnątrz fotela. Profesjonalne serwisy detailingowe zajmą się problemem kompleksowo, a dzięki temu będziemy mogli cieszyć się idealną skórzaną tapicerką w aucie jeszcze dłużej!

Czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej

Jak w przypadku wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych w samochodzie – czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej zaczynamy oczywiście od dokładnego jej poodkurzania. Zadbajcie o to, aby dotrzeć do każdego zakamarka. W tym celu najwygodniej jest wymontować całe fotele i kanapę. Takie posunięcie ułatwi nam również późniejsze pranie skórzanej tapicerki samochodowej.

Do odkurzania skóry w samochodzie można użyć zwykłego odkurzacza, który posiada specjalną końcówkę, przeznaczoną do docierania do trudno dostępnych miejsc. Należy bowiem dokładnie odkurzyć wszystkie zagięcia w fotelach, tak aby nigdzie nie zapodziały się żadne drobiny, które później mogą uszkodzić skórzane powierzchnie w aucie. Idealnie sprawdzi się też klasyczny odkurzacz samochodowy na myjniach samochodowych.

Kolejnym krokiem czyszczenia skórzanej tapicerki samochodowej będzie wstępne przetarcie jej wilgotną szmatką z mikrofibry. Pamiętaj, aby szmatkę co chwilę płukać w czystej wodzie i dokładnie odsączać. Skóra w autach co do zasady bardzo nie lubi się z wodą, więc nie chcemy, aby stała się wilgotna.

Pranie skórzanej tapicerki w samochodzie

Pranie skórzanej tapicerki zaczynamy oczywiście od nałożenia na nią odpowiedniego środka do prania skór w aucie. Czyszczenie zaczynamy od zwykłego środka do pielęgnacji skórzanych powierzchni w samochodzie. Może to być Shiny Garage Leather Cleaner o neutralnym pH, ADBL Leather Clenaer odtłuszczający lub zdecydować się na preparat silny jak RRC Leather Cleaner Strong lub delikatny RRC Leather Cleaner Soft. Niezależnie od tego, na który środek do czyszczenia skórzanej tapicerki w samochodzie się zdecydujemy sam zabieg pielęgnacyjny przeprowadzamy dokładnie tak samo.

Najpierw testujemy jego działanie w mało widocznym miejscu, później przy pomocy pianowniczki lub dołączonego aplikatora, nanosimy preparat na skórę w aucie i rozprowadzamy go delikatnie przy pomocy mikrofibry do skór. Pozostawiamy środek na chwilę do wyschnięcia i zbieramy jego nadmiar przy pomocy suchej i świeżej szmatki.  

Jeśli nasza skóra w samochodzie jest mocno zabrudzona, konieczne będzie zastosowanie mocniejszych środków do czyszczenia skór w samochodzie. W tym przypadku polecamy RRC Leather Cleaner Extreme lub Shiny Garage Leather Cleaner Professional. Po aplikacji produktów na skórzanych powierzchniach w samochodzie, musimy je dokładnie rozprowadzić przy pomocy szmatki z mikrofibry do powierzchni skórzanych, a następnie szorować całość miękką szczotką do skóry. Nadmiar produktu również usuwamy przy pomocy chłonnego ręcznika.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie skórzanej tapicerki samochodowej, przed zbieraniem się na niej brudu i uszkodzeniami mechanicznymi. Do tego stosujemy profesjonalne conditionery, czyli skuteczne odżywki do skórzanej tapicerki. ADBL Leather Conditioner jest nieco łatwiejsza w użyciu, ponieważ posiada aplikator, dzięki któremu łatwo rozprowadzimy ją po całej powierzchni. RRC Leather Conditioner musimy zaaplikować przy pomocy miękkiej mikrofibry, kolistymi ruchami. Dla dodatkowej ochrony i nadania skórzanej tapicerce elastyczności, możemy jeszcze użyć kremu Shiny Garage Leather Mousse, który odżywi skóry w aucie i nadana im miękkości oraz delikatności.

Środki do czyszczenia skórzanej tapicerki

Tak jak wspomnieliśmy na początku, środki do czyszczenia skórzanej tapicerki warto zawsze mieć pod ręką, aby w razie potrzeby moc szybko zareagować. Wybranie odpowiednich preaparatów nie należy do najłatwiejszych decyzji, dlatego producenci profesjonalnych kosmetyków samochodowych wyszli nam naprzeciw. Na rynku znajdziemy kompletne zestawy do czyszczenia skórzanej tapicerki, które zawierają wszystko co niezbędne! Najbardziej podstawowy to Tenzi Detailer, który składa się z środka do impregnacji, odpowiedniej szmatki z mikrofibry i miękkiej szczotki do czyszczenia skór. Nieco bardziej rozbudowany zestaw oferuje RRC Leather Cleaner Strong BOX, w którym znajdziemy skuteczny preparat czyszczący, odżywkę do uelastycznienia i zabezpieczenia skór w aucie oraz komplet akcesoriów: dwie szmatki z mikrofibry i miękką szczotkę do skór. Najbardziej rozbudowany jest ADBL Leather Kit, który zawiera produkt do czyszczenia skór, odżywkę do skórzanej tapicerki, odświeżacz powietrza, mikrofibrę, szczotkę do skór i butelkę z dyszą spieniającą.

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.