Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jak myć samochód z powłokami?

By carstyle / Blog

Jak myć samochód z powłokami?

Zadbany i czysty samochód to wizytówka każdego kierowcy. Porządne wyczyszczenie pojazdu to czasami nie lada wyzwanie. Kosztuje nas to sporo czasu lub pieniędzy, a dodatkowo zabieg pielęgnacyjny trzeba wykonywać dość często, aby nie pozwolić na powstanie uciążliwych zabrudzeń. Jeśli dopuścimy do zgromadzenia się na naszej karoserii brudu, który będzie ciężko zmywalny, możemy doprowadzić nawet do uszkodzenia lakieru, co w efekcie może powodować powstawanie rdzy! Doskonałym rozwiązaniem wydaje się zatem nałożenie na lakier samochodowy profesjonalnej powłoki, która dodatkowo zabezpieczy nasz pojazd. Taką powłokę ochronną można nałożyć samodzielnie (np. przy pomocy Tenzi Detailer Carnauba Wax) lub przekazać pojazd w ręce profesjonalnego serwisu detailingowego. Jak można się domyślić – druga opcja jest dużo bardziej kosztowna, ale zaoszczędzi nasz czas, a sama powłoka zostanie wykonana wysoce profesjonalnymi kosmetykami.

Mycie samochodu z powłokami

Po nałożeniu powłoki ochronnej na lakier, nasz samochód będzie się błyszczał i zdecydowanie wyróżniał na drodze. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na ręczną aplikację czy oddamy pojazd w ręce profesjonalnego serwisu detailingowego – na pewno będzie nam zależało, aby efekt ten pozostał z nami jak najdłużej. Jednak codzienne używanie pojazdu oraz parkowanie go „pod chmurką” nie ułatwi nam tego zadania. Osad z drogi, niesprzyjające warunki atmosferyczne skutecznie zepsują „efekt wow”, dlatego należy pamiętać, aby systematycznie myć samochód z powłokami. Tutaj pojawia się kolejny problem, ponieważ większość preparatów na rynku jest na tyle silna, że może uszkodzić lub całkowicie zmyć powłokę nałożoną na pojazd. W takim razie jak myć samochód, aby nie uszkodzić znajdujących się na nim powłok ochronnych?

Jak nie uszkodzić powłok?

Najprostszym sposobem będzie po prostu zainwestowanie w profesjonalne kosmetyki samochodowe, dzięki którym w „domowy” sposób umyjemy samochód. Z jednej strony usuniemy z niego wszelkie zabrudzenia, a z drugiej strony nie tylko nie naruszymy powłok, ale możemy je nawet dodatkowo zabezpieczyć. Takich środków bezpiecznych dla powłok na rynku jest naprawdę sporo, ale warto wcześniej zapoznać się z informacją na opakowaniu, aby być pewnym ich działania.

Środki bezpieczne dla powłok

Każde mycie pojazdu zaczynamy od mycia wstępnego, które najlepiej wykonać przy użyciu aktywnej piany. Tutaj najlepiej zaopatrzyć się w najbardziej podstawową RRC Active Foam, która ma neutralne pH. Aktywna piana o neutralnym pH jest całkowicie bezpieczna dla powłok ceramicznych i wosków znajdujących się na mytej powierzchni samochodu. Odpowiednio dobrane składniki, wnikają w brud na pojeździe, zmiękczają go i odseparwują, co pozwala na łatwe usunięcie go samą wodą.

Kolejnym krokiem jest mycie właściwe przy pomocy szamponu samochodowego.  W tym wypadku również należy wybrać propozycję bezpieczną dla powłok samochodowych, jak np. RRC Shampoo, który ma neutralne pH, winogronowy zapach i skutecznie odświeża pojazd. Dzięki nieskomplikowanemu składowi, szampon samochodowy jest bezpieczny dla powłok, wosków czy sealantów. Jednocześnie zawiera składniki pianotwórcze, które wchodzą w reakcję z bardziej uciążliwym brudem i skutecznie go usuwają.

Można też zdecydować się na szampon samochodowy z woskiem, który w swoim składzie posiada wosk i podczas mycia tworzy dodatkową warstwę ochronną. Shiny Garage Pink Gloss Shampoo&Wax obficie się pieni, łatwo zmywa wodą i ma przyjemny truskawkowy zapach.

Następnie można użyć Shiny Garage Icy Ceramic Detailer, który nabłyszczy, zabezpieczy i pozostawi na naszej karoserii efekt suchego lakieru. Preparat ten nie tylko nada śliskości, ale skutecznie odświeży kolor pojazdu, a lakier po jego użyciu będzie sprawiał wrażenie jednolitej tafli. Dodatkowo wypełni ubytki w powłokach na samochodzie, więc zapewni dodatkową ochronę.

Należy pamiętać, aby wszystkie zabiegi pielęgnacyjne na samochodach z powłokami wykonywać odpowiednimi aplikatorami. Najlepiej, aby były to miękkie szmatki z mikrofibry. Szorstkie lub strukturalne ręczniki mogą spowodować ubytki na powierzchni samochodu. Trzeba też pamiętać, aby szmatka zawsze była czysta i sucha.

Jak myć samochód z powłokami?

Samo mycie pojazdu, na którym nałożone są powłoki ochronne niewiele różni się od standardowego mycia. Odradzamy korzystania z ręcznych myjni samochodowych, a przynajmniej rezygnację z szczotek, które w normalnych warunkach mogą uszkodzić lakier, a w przypadku nałożonej powłoki, mogą ją całkowicie uszkodzić. Najlepiej myć samochód w „domowy” sposób lub korzystać tylko z myjek ciśnieniowych na stacji.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, mycie zaczynamy od użycia aktywnej piany bezpiecznej dla powłok z neutralnym pH. Aktywną pianę nakładamy pianowniczką od dołu do góry pojazdu. Produkt pozostawiamy na kilka minut, aby mógł skutecznie odseparować brud i spłukujemy go wodą pod ciśnieniem. Następnie przygotowujemy dwa wiadra z wodą – w jednym tworzymy roztwór z szamponem samochodowym bezpiecznym dla powłok ochronnych, a w drugim będziemy płukać brudną szmatkę. Przy pomocy aplikatora z mikrofibry oczyszczamy całą powierzchnię samochodu roztworem z szamponem. Zaczynamy od góry pojazdu i kierujemy się ku dołowi. Pamiętamy, żeby cały czas płukać szmatkę, aby zminimalizować możliwość uszkodzenia lakieru na pojeździe. Tak wyczyszczony pojazd osuszamy miękkim ręcznikiem do osuszania lakieru i możemy nałożyć detailer, który wypełni braki w powłokach oraz nada lakierowi głębi koloru.

Mycie powłok

Oczywiście, co najmniej dwa razy w roku warto wybrać się na serwis powłoki ochronnej na samochodzie. A w przypadku nakładania jej samodzielnie – wykonać taki serwis osobiście. Pozwoli to na wydłużenie trwałości powłok ochronnych na samochodzie, co bezpośredni przełoży się na bezpieczeństwo i wygląd naszego lakieru.

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.