Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jak przechowywać opony z felgami i bez nich?

By carstyle / Blog

Jak przechowywać opony z felgami i bez nich?

Jak przechowywać opony z felgami i bez nich? Przechowywanie opon to wydawałoby się sprawa oczywista. Nie przykładamy jednak do tej kwestii tyle uwagi, ile powinniśmy. Niestety w większości przypadków dochodzi do szeregu zaniedbań, ze strony użytkownika auta, które mogą prowadzić do obniżenia jakości opon i skrócenia ich żywotności. Wiele osób nurtuje kwestia przechowywania opon z felgami. Czy ma to znaczenie? Jak przechowywać opony prawidłowo? 

Jak przechowywać opony i czego nie robić? 

Przede wszystkim warto zapoznać się z tymi czynnościami, których przy przechowywaniu opon, nie należy robić. Przede wszystkim nie nakładaj na opony żadnych substancji konserwujących czy nabłyszczających. One zamiast wydłużyć żywotność opon, tylko ją skrócą. Nawet te średniej jakości opony są zabezpieczone przed pękaniem i szkodliwymi czynnikami. Użycie środków mogłoby podczas przechowywania zniszczyć warstwę ochronną i doprowadzić do destrukcji materiału. 

Nie przechowuj opon w wilgotnym miejscu, takim jak np. zawilgocona piwnica. Upewnij się, że miejsce, które wybierasz będzie chłodne i suche. Wilgoć mogłaby negatywnie wpływać na stan opon. Starannie dobierz miejsce, w którym opony będą odpoczywać przez kolejny sezon.

Pamiętaj, aby unikać nadmiernego działania słońca na opony. Nie przechowuj ich więc pod gołym niebem czy wyłącznie pod zadaszeniem. Garaż czy sucha piwnica będą idealne. Jeśli jednak znajduje się tam źródło ciepła, np. kocioł czy piec, należy opony osłonić. Oprócz tego usuń z otoczenia opon szkodliwe substancje, takie jak paliwo, smary czy rozpuszczalniki, a także źródła wytwarzania ozonu. 

Jak przechowywać opony? Zacznij od czyszczenia

Na początek dokładnie wyczyść opony z nagromadzonego brudu. Jeśli są na nich założone felgi, o nich również pamiętaj. Wyczyść felgi odpowiednim środkiem, dokładnie tak samo postępuj z oponami. Wiele osób o tym nie pamięta, ale warto po czyszczeniu dokładnie osuszyć opony (wystarczy poczekać do następnego dnia). Przed zapakowaniem powinny być całkowicie suche.

Jak przechowywać opony – luzem czy zapakowane?

No właśnie, ale w czym przechowywać opony? Przydadzą Ci się duże worki syntetyczne lub pokrowce na opony. Pamiętaj jednak, aby każda opona była przechowywana osobno, szczególnie jeśli zawierają felgi. Warto usunąć z wnętrza powietrze, np. za pomocą odkurzacza. Następnie należy zakleić worek folią. Hermetyczne zamknięcie pozwoli zabezpieczyć opony przed kurzem i pyłem oraz oparami. 

W jakiej pozycji przechowywać opony? 

Są 3 bezpieczne pozycje do przechowywania opon:

  • na stojąco
  • ułożone poziomo jedna na drugiej,
  • zawieszone na specjalnych hakach

Najlepszą opcją jest oczywiście pozycja stojąca, ponieważ na oponę wywierany jest wtedy najmniejszy nacisk. Jeśli na oponach są założone felgi, najlepiej sprawdzi się przechowywanie ich na stosie lub zawieszenie na specjalnych stojakach czy hakach. Jeśli opony nie mają zamontowanych felg, zawieszanie ich na hakach mogłoby spowodować odkształcenia i tym samym trwale je uszkodzić. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, czy opony podczas przechowywania się nie wyginają. Dlatego tak ważna jest pozycja, w której czekają na kolejny sezon. Odkształcona opona mogłaby nie być przydatna do ponownego użytku. 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.