Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jak przygotować samochód do zimy?

By carstyle / Blog

Jak przygotować samochód do zimy?

Nawet niedoświadczony kierowca wie, że zima to bardzo ciężki czas dla samochodu. Niskie temperatury i ciężkie warunki na drogach takie jak: błoto, lód, sól, a nawet niewidoczne dziury to duże wyzwanie dla podwozia oraz lakieru. Jak przygotować samochód do zimy, aby przeszedł ją jak najlepiej? Odpowiednie przygotowanie auta do zimy pozwoli nam spać spokojnie i sprawi, że eksploatacja go będzie dla nas bezpieczna. Zespół sklepu internetowego CarStyle.pl przygotował dzisiaj dla Was kilka porad. Zastosujcie się do nich, a będziecie mogli cieszyć się bezpieczeństwem, komfortem i sprawnym samochodem przez całą zimę!

Jak przygotować samochód do zimy?

Zima to sprawdzian dla wszystkich podzespołów naszego samochodu. Dlatego należy pamiętać, aby sprawdzić dokładnie jego stan techniczny, jak również wyposażyć się w niezbędne na ten okres akcesoria.

1. Wymień opony na zimowe 

Nie czekaj do ostatniego momentu! W Polsce nie ma jeszcze prawnie ustalonej daty od kiedy należy wymienić opony na zimowe, jednak zalecamy, aby nie odkładać tego na później. Jesteśmy przekonani, że każdy z Was zna kolejki do wulkanizacji, pierwszego dnia kiedy w mieście pojawił się śnieg. Producenci opon zalecają, aby wymienić opony już przy 7 stopniach Celsjusza (i mniej), nie musimy jednak kurczowo trzymać się tej temperatury.

2.Sprawdź głębokość bieżnika 

Każda opona ulega zużyciu i po określonym czasie trzeba ją wymienić. W zależności od tego czy korzystacie z opon sezonowych czy całorocznych – ich „data ważności” będzie inna. Niezależnie jednak od tego, kiedy wymieniliście opony na nowe, należy pamiętać, że bezpieczeństwo samochodu zimą gwarantuje nam odpowiednia głębokość bieżnika i ogólna kondycja gumy. Zgodnie z naszym prawem bieżnik nie może mieć mniej niż 1,6 mm, jednak my zlecamy zastanowić się nad wymianą już przy mniej niż 3-4 mm. Przed założeniem opon przyjrzyj się im dokładnie – z czasem guma traci swoje właściwości, a jeśli opony zimowe nie są właściwie przechowywane mogą na nich powstawać np. grudki. 

3. Akumulator

Zimą straż miejska i policja bardzo często są wzywane do pomocy przy rozładowanych akumulatorach. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w pochmurny i zimny poranek, przygotuj odpowiednio swój samochód na zimę! Polecamy przed sezonem sprawdzić stan akumulatora przy pomocy miernika – pomoże w tym każdy warsztat samochodowy. Zużyty akumulator należy wymienić na nowy.   

4.Kontrola płynów eksploatacyjnych

Jeśli wymiana oleju w Twoim samochodzie wypada na okres zimowy – warto zadbać o to nieco wcześniej. Nowy olej samochodowy zapewni lepsze smarowanie silnika, co jest szczególnie ważne przy niskich temperaturach. Warto również sprawdzić płyn chłodzący i jego temperaturę zamarzania. Jeśli jest ona wyższa niż -30 stopni Celsjusza to trzeba dodać do niego koncentratu lub wymienić płyn na całkiem nowy. 

5.Wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy

Kolejną ważną kwestią jest wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy. W naszym sklepie znajdziecie kilka naprawdę świetnych propozycji zimowych płynów do spryskiwaczy, które nie zawiodą Was nawet przy bardzo niskich temperaturach.

SPRAWDŹ NASZE ZIMOWE PŁYNY DO SPRYSKIWACZY 

Gdy temperatura spadnie w okolice zera – letni płyn do spryskiwaczy zamarznie, co spowoduje jeszcze większe problemy z jego wymianą.

6.Kontrola wycieraczek i zadbanie o szybę 

Zima nie oszczędza również naszych wycieraczek – a szczególnie gumy z której są wykonane. Niskie temperatury mogą spowodować, że stara i zużyta wycieraczka zamiast wyczyścić naszą szybę zacznie ją drapać lub po prostu zamarznie i nie będzie w stanie odprowadzić zanieczyszczeń. Dla niektórych ciekawym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie niewidzialnej wycieraczki.

Niewidzialna wycieraczka

To płyn, który tworzy na naszej szybie powłokę hydrofobową, dzięki której woda „ślizga” się po naszej szybie, a brud nie osadza się tak gęsto. Dzięki niewidzialnej wycieraczce nie musimy tak często używać wycieraczek samochodowych.

NIEWIDZIALNE WYCIERACZKI

Przed przymrozkami warto również dokładnie wyczyścić i otłuścić przednią oraz tylną szybę w samochodzie, aby ułatwić pracę wycieraczce i zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się na niej brudu.

ŚRODKI DO CZYSZCZENIA SZYB

7.Przygotowanie podwozia 

By prawidłowo przygotować samochód do zimy, należy przede wszystkim sprawdzić stan naszego podwozia – to ono jest narażone na sól znajdującą się na drogach oraz korozję. Zabezpieczmy ubytki lakieru, a następnie umyjmy całe podwozie i nawoskujmy je dokładnie. Można również je zakonserwować, ale jest to zdecydowanie temat na osobny wpis!

UNIWERSALNE ŚRODKI CZYSZCZĄCE

Warto usunąć wszystkie liście i inne zanieczyszczenia, a następnie zabezpieczyć uszczelki specjalnym silikonem konserwującym. Zabezpieczenie uszczelek pozwoli nam uniknąć ich przymarzania.  

8.Oświetlenie 

Niezwykle ważnym punktem (a często pomijanym przez kierowców) jest sprawdzenie czy wszystkie nasze żarówki w samochodzie są sprawne. Właściwe przygotowanie samochodu do zimy zagwarantuje nam również odpowiednią widoczność na drogach. Zimą szybko robi się ciemno, a brakujące oświetlenie może być powodem przez który nie zostaniemy zauważeni na drodze i będziemy członkami kolizji. Dodatkowo nie kuśmy losu – niedziałająca żarówka może zainteresować patrolującą drogi policję i skończyć się mandatem.

9.Przygotowanie wnętrza 

Każdy z nas lubi jeździć w czystym samochodzie bez błota, kurzu i wody dookoła. Dlatego samochód zimą należy zabezpieczyć również wewnątrz. 

Dywaniki samochodowe

Przede wszystkim należy wymienić welurowe dywaniki samochodowe na gumowe dywaniki samochodowe. Dzięki wysokim krawędziom woda i brud, który wniesiemy na butach do samochodu pozostanie na dywaniku. Nie pobrudzimy podłogi auta, a gumowe dywaniki szybko i sprawnie umyjemy na ręcznej myjni samochodowej.

ZOBACZ GUMOWE DYWANIKI SAMOCHODOWE

Warto również zainwestować w pochłaniacze wilgoci, które umieścimy wewnątrz samochodu. Dzięki nim unikniemy zaparowanych szyb po dłuższej nieobecności w samochodzie.   

 Jak widzicie naprawdę jest o czym pamiętać! Właściwe przygotowanie samochodu do zimy to nie łatwa sprawa i należy poświęcić temu chwilę.

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.