Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej zimą - jak nie popełnić błędów?

By carstyle / Blog

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej zimą - jak nie popełnić błędów?

Nie ulegajmy pogłoskom, że zimą auta się nie myje - wręcz przeciwnie, powinniśmy systematycznie zmywać z niego zanieczyszczenia pochodzenia drogowego. Mycie samochodu na myjni nie jest wcale rzeczą całkiem oczywistą podczas zimy. Temperatura spadająca poniżej zera z pewnością utrudnia pielęgnację auta. Szczególnie podczas zimowych miesięcy musimy wybrać odpowiednią myjnię, która zapewni nam najlepsze warunki do zabiegów pielęgnacyjnych. Na co zwrócić uwagę i jakich błędów nie popełnić? 

Wybór dobrej myjni

Jaka powinna być dobra myjnia? Przede wszystkim powinna posiadać aktywną pianę. Wówczas mycie samochodu na myjni bezdotykowej będzie o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze dla samochodu. Zwróć uwagę na to, czy piana aktywna jest podawana w osobnej lancy z odpowiednią końcówką pianującą. Wówczas będzie to bardzo skuteczna metoda. Ponadto powinniśmy upewnić się, że lanca myjąca ma odpowiednio wysokie ciśnienie. Pozwoli ono lepiej zebrać zanieczyszczenia. Bród drogowy jesteśmy w stanie usunąć pod wysokim ciśnieniem, lecz niestety nie wszystkie myjnie oferują nam takie warunki. Jeśli lanca ma zbyt małe ciśnienie, może to oznaczać, że albo jest zatkana, albo jedynie takie warunki oferuje myjnia. 

Dlaczego piana aktywna i jak jej używać? 

Fakt, że myjnia posiada pianę aktywną jest bardzo ważny szczególnie, jeśli mówimy o zabrudzeniach zimowych, pochodzących z drogi. Piana odspaja brud od powierzchni karoserii i pozwala mu swobodnie spłynąć. Dodatkowo zmiękcza zabrudzenia, które nie chcą spłynąć, co ułatwia późniejsze mycie auta. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na gęstość piany. Im gęstsza piana, tym lepiej zadziała na zabrudzenia i tym wolniej będzie spływać po powierzchni.  

Rada od Carstyle: Zawsze nakładaj aktywną pianę od dołu samochodu, nie od góry. Zacznij od progów i podążaj w stronę dachu. Pianę nałóż dokładnie, aby każdy centymetr samochodu był nią pokryty. 

Mycie i suszenie samochodu na mrozie

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej możesz wspomóc własnymi środkami, np. płynem do felg. Właśnie od tego elementu zacznij. Najlepiej wybrać środek o naturalnym pH. Jeśli jednak felga jest mocno zabrudzona i trudno jest usunąć brud, wybierz produkt o odczynie kwasowym lub zasadowym. Jeśli zauważysz sporo metalicznych osadów z klocków hamulcowych, możesz użyć produktu typu krwawa felga.  

 Kiedy już wykonasz mycie zasadnicze, spłukaj auto bez zacieków. Jak to zrobić? Użyj trzech trybów: spłukiwanie, woskowanie i nabłyszczanie. Wosk na mokro spowoduje, że tafle i większe cząsteczki wody zostaną rozbite, natomiast nabłyszczanie pozwala spłukać resztki detergentu i wosku za pomocą wody demineralizowanej. Unikniesz w ten sposób zacieków po twardej wodzie. 

Nie jest łatwo osuszyć samochód na mrozie. Nie możemy też bezdotykowo usunąć w stu procentach wszystkich zabrudzeń. Z tego względu nie powinniśmy też wycierać auta do sucha, ponieważ pozostały na lakierze brud z pewnością by go porysował. Najlepiej więc osuszyć auto podczas trasy. Powietrze z pewnością zdmuchnie wodę z auta i wszelkich jego zakamarków. 

Nie zapomnij o uszczelkach! 

Uszczelki podczas zimy są jednym z kluczowych elementów. Zapobiegają parowaniu szyb i zamarzaniu drzwi. Muszą być jednak dobrze zabezpieczone. Zaraz po myciu warto osuszyć je ręcznikiem z mikrofibry, a następnie posmarować specjalnym silikonem do uszczelek. Dzięki temu zapobiegniemy problemów z otwarciem drzwi. 

Nic nie ułatwia mycia samochodu zimą tak, jak zabezpieczenie go powłoką hydrofobową. Dzięki niej woda i wszelkie zabrudzenia ześlizgują się z powierzchni auta. Największą skuteczność oferują twarde woski syntetyczne lub powłoki ceramiczne, które należy nakładać jeszcze przed nadejściem zimy. Wówczas mycie auta na myjni bezdotykowej stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.