Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Dach cabrio - czyszczenie, impregnacja, pielęgnacja

By carstyle / Blog

Dach cabrio - czyszczenie, impregnacja, pielęgnacja

Wiatr we włosach, szum drogi i oczy wszystkich zwrócone na nasze piękne cabrio. Taki obrazek towarzyszy naszej wyobraźni, kiedy tylko pomyślimy o takim modelu samochodu. Jednak cabrio wymaga od nas więcej, niż tylko fantazji. Musimy zadbać o niego solidnie i precyzyjnie, szczególnie jeśli chodzi o jego składany, materiałowy dach. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Poznaj sposoby na czyszczenie i impregnację dachu cabrio. 

Dlaczego dach cabrio wydaje się problematyczny?

Kabriolet to idealny samochód na letnie wypady za miasto. Niestety po lecie należy dokładnie wyczyścić go z piachu, pyłu i kurzu, którego latem nie brakuje. Wielu posiadaczy tego typu samochodu nie do końca wie, jak poradzić sobie z tym tematem, a dodatkowo ta niewiedza niektórych powstrzymuje przed zakupem kabrioletu. Chodzą też słuchy, że kabrioletem nie można podróżować zimą, ponieważ materiał nie nadaje się na eksploatację w deszczu, mrozie czy śniegu, ponieważ cała wilgoć przenika do środka, a nieszczelności przepuszczają wodę. Warto więc zasięgnąć rzetelnych informacji na ten temat i zmierzyć się z faktami oraz mitami na temat pielęgnacji i funkcjonalności dachu cabrio. 

Materiał na nach cabrio 

Aby dobrze ocenić, jaki zabieg będzie odpowiedni dla naszego dachu, warto wiedzieć, który z jego rodzajów posiadamy. Wyróżniamy zatem:  

  • dach sztywny - praktycznie nie wymaga żadnej szczególnej konserwacji, jednak należy pamiętać, żeby od czasu do czasu pielęgnować jego mechanizmy;  
  • dach winylowy też nie powinien stanowić problemu. Jest wykonany z winylu lub mieszanki innych tworzyw sztucznych, dlatego jest dość odporny na działanie czynników zewnętrznych;  
  • dach materiałowy (soft top) - to najbardziej delikatny rodzaj dachu. Jest wykonany z materiału, więc drobinki kurzu i zabrudzeń wnikają w strukturę tkaniny. Jego czyszczenie wymaga precyzji i ostrożności, aby nie uszkodzić materiału. 

Wyczyść, zaimpregnuj, jedź - co zrobić, żeby dach cabrio był w dobrej formie?

Dach winylowy należy odświeżać co jakiś czas np. za pomocą zwykłego szamponu detailingowego i miękkiej szczotki. Co ważne, upewnij się, że szampon, którym będziesz czyścić dach winylowy nie zawiera wosków, ponieważ mogłoby to prowadzić do powstania nieestetycznych śladów i zacieków. Po wyczyszczeniu i spłukaniu środków wraz z zabrudzeniami, czas na osuszenie. Zostaw rozłożony dach i poczekaj aż dokładnie wyschnie.  

Kolejnym krokiem jest impregnacja dachu. Przed zimą należy go dobrze zabezpieczyć specjalnym impregnatem, który zapewni mu filtr UV oraz powłokę hydrofobową, odpychającą cząsteczki wody. Dzięki temu każda wilgoć będzie spływać po dachu, a nie osadzać się na jego powierzchni. Takie zabezpieczenie będzie również stanowiło doskonałą ochronę przed pękaniem i zapobiegnie rozrywaniu podczas silnego gradu.  

Dach materiałowy wymaga jeszcze większej ostrożności. Musimy czyścić go delikatnie za pomocą specjalnego szamponu do dachów materiałowych i bardzo miękkiej szczoteczki. Zbierajmy nią zabrudzenia, jednak starajmy się ich nie wcierać. Róbmy to ruchem wymiatającym. Po spłukaniu dachu nie zamykajmy go, póki porządnie nie wyschnie. Jeśli w niektórych miejscach jest jeszcze wilgotny i zostanie złożony, w tych miejscach może pojawiać się pleśń.  

 Gdy dach cabrio dokładnie wyschnie, zaimpregnujmy go. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wysokiej jakości, których dokładne rozpylenie na powierzchni materiału trwa dosłownie kilka minut. Pokryj nim cały dach, a po wyschnięciu tej warstwy impregnatu, nałóż kolejną. Obie warstwy zapewnią solidną ochronę przed promieniowaniem UV, wodą, wilgocią i czynnikami pochodzenia drogowego. Z pewnością tak zabezpieczony dach materiałowy przetrwa niejedną zimę. 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.