Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jak umyć samochód PRAWIDŁOWO ?

By carstyle / Blog

Jak umyć samochód PRAWIDŁOWO ?

Mycie samochodu wydaje się niezwykle banalną czynnością. Wielu kierowcom wydaje się, że wystarczy mieć odpowiedni produkt oraz trochę wody i wszystkie zabrudzenia znikną. Jest to błędne myślenie, ponieważ przy nieprawidłowym myciu samochodu, wraz z zabrudzeniami, zniknie też połysk lakieru. W tym  wpisie dowiesz się zatem, jak prawidłowo umyć auto oraz jakich kosmetyków użyć, żeby cała czynność przebiegła pomyślnie. 

Czego potrzebujesz, żeby prawidłowo umyć samochód?

O kompleksowym czyszczeniu samochodu pisaliśmy już w poprzednich wpisach, gdzie wyjaśnialiśmy, czego używać do umycia auta zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Przypomnimy zatem teraz, jakie kosmetyki i akcesoria mogą przydać się do umycia samochodu z zewnątrz, aby nie uszkodzić lakieru. 

 PRODUKTY, KTÓRYCH POTRZEBUJESZ:

1.Wiadro z separatorem zanieczyszczeń

Dzięki separatorom nie tworzą się wiry w wiadrze, co ułatwia osiadanie brudu na dnie. Zmniejszysz dzięki temu ryzyko porysowania powierzchni lakieru.

2.Rękawica 

Dobra, delikatna rękawica zmniejsza ryzyko porysowania, chroni ręce myjącego przed działaniem środków, a także skutecznie usuwa brud z powierzchni.

3.Piana aktywna 

Środek o neutralnym pH, który bardzo skutecznie usuwa pierwszą warstwę zabrudzeń w mgnieniu oka. 

4.Szampon 

Domowe detergenty używane podczas mycia samochodu mogą mieć szkodliwy wpływ na jego lakier. Zaleca się stosowanie profesjonalnych szamponów samochodowych, które bezpiecznie usuwają brud.

5.Ręcznik do osuszania

Pozwala na bezpieczne osuszenie auta, pozbawiając go zacieków i zanieczyszczeń.

6. Środek do czyszczenia felg

Skutecznie usuwa zabrudzenia z felg, o które należy zadbać, przy okazji mycia auta. 

PRODUKTY DODATKOWE, KTÓRE UŁATWIĄ CI PRACĘ:

7. Pędzelki i szczotki

Dzięki nim bez problemu wyczyścisz felgi nawet w trudno dostępnych miejscach. 

8. All Purpose Cleaner

To uniwersalny środek do czyszczenia różnych powierzchni w samochodzie. 

9. Płyn do mycia szyb samochodowych + ściereczka do czyszczenia szyb

Przy okazji mycia auta warto zatroszczyć się także o widoczność, dlatego zadbaj o szyby w samochodzie. Płyn do mycia szklanych powierzchni w aucie usunie zacieki z wody oraz kurz i zabrudzenia. Ściereczka z mikrofibry świetnie poradzi sobie z wszystkimi zanieczyszczeniami i wypoleruje szyby nadając im połysk. 

Jak umyć samochód – instrukcja krok po kroku

Cały proces prawidłowego mycia auta rozpoczynamy od wyczyszczenia felg. Wbrew pozorom to pierwszy etap, ponieważ właśnie w zagłębieniach felg pojawia się najwięcej brudu. Dokładne mycie zaczynamy od spryskania felg specjalnym środkiem i wyczyszczenie ich szczotką oraz pędzelkiem. Dokładność jest w tym przypadku bardzo istotna, ponieważ dobrze umyte felgi będą odporne na kolejne zanieczyszczenia. Dopiero w kolejnym kroku przechodzimy do mycia nadwozia.

Drugi etap zaczynamy od pianowania za pomocą pianownicy, opryskiwacza ciśnieniowego (bądź zwykłego) lub pianownicy ręcznej. Najważniejszą sprawą jest, tak jak pisaliśmy w naszym #DETAILINGtips Pre-Wash mycie wstępne, aby pianę aplikować od dołu do góry na suchy samochód. Wtedy piana nie będzie się rozwarstwiać i dłużej pozostanie na powierzchni lakieru. Będzie mogła wówczas dokładniej odspoić większe cząsteczki brudu od lakieru, co zminimalizuje ryzyko zarysowania w trakcie mycia ręcznego. Najlepiej więc pozostawić ją na kilka chwil i dać jej zadziałać, natomiast należy pilnować, aby piana nie wyschła na lakierze. 

Następnie za pomocą APC warto doczyścić wszelkie elementy, takie jak: grille, szczeliny, znaczki, gumy i uszczelki. Pomoże w tym pędzelek, ponieważ dotrze we wszystkie trudno dostępne miejsca. Po tym  dokładnie spłukujemy auto czystą wodą, dokładnie tak, jak nakładaliśmy pianę. 

Teraz przechodzimy do zasadniczego mycia samochodu na dwa wiadra. W jednym powinien znaleźć się szampon, w drugim czysta woda. Za pomocą rękawicy myjemy samochód roztworem wody z preparatem, a przed każdym zamoczeniem, płuczemy ją w czystej wodzie. Dzięki temu pozbywamy się z niej zabrudzeń, ziarenek piasku, które mogłyby porysować lakier przy kolejnych ruchach. Więcej na temat mycia nadwozia metodą na dwa wiadra, przeczytasz w najnowszym #DETAILINGtips – mycie nadwozia. Mycie rozpoczynamy od dachu, a kończymy myciem progów (najlepiej osobną rękawicą). Po wyczyszczeniu powierzchni auta i każdej najmniejszej szczeliny, spłukujemy karoserię od góry czystą wodą. 

Teraz należy osuszyć samochód ręcznikiem z mikrofibry, aby nie pozostały na nim zacieki i ślady. Warto wysuszyć także felgi, za pomocą innego ręcznika.

PAMIĘTAJ!

Jeśli myjesz samochód na zewnątrz, staraj się to robić w cieniu – słońce spowoduje szybsze wysychanie środków na powierzchni lakieru, przez co twoja praca się wydłuży, a promienie słoneczne w połączeniu z chemią, mogą uszkodzić karoserię. 

Masz dodatkowe pytania? Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące kwestie! 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.