Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Wosk na zimę – jakie zabezpieczenie lakieru wybrać na zimowe miesiące?

By carstyle / Blog

Wosk na zimę – jakie zabezpieczenie lakieru wybrać na zimowe miesiące?

Zima stawia nam spore wymagania, jeśli chodzi o pielęgnację auta o tej porze roku. Niskie temperatury nie sprzyjają kondycji pojazdu, dlatego kierowcy dwoją się i troją, aby jak najlepiej przygotować swój środek transportu na spotkanie ze srogą zimą. Pisaliśmy już wcześniej o dywanikach samochodowych i matach do bagażnika, które zabezpieczają zarówno wykładzinę, jak i tapicerkę auta przed zabrudzeniami. Ale nie ma co się oszukiwać – to nie wnętrze najbardziej cierpi podczas zimy, a zewnętrzna część pojazdu. Jaki wosk na zimę będzie skuteczny dla zabezpieczenia lakieru? 

Dlaczego należy zabezpieczać lakier, zanim nastanie zima?

Odpowiednie zabezpieczenie lakieru jest niezwykle ważne nie tylko z uwagi na wygląd i estetykę pojazdu, ale przede wszystkim jego kondycji i wartości. Jak wiadomo, zimą idą w ruch nasze znienawidzone szczotki i rękawice do odśnieżania auta, które jednocześnie mogą trwale porysować powierzchnię lakieru. Zbitki śniegu pomieszane z błotem drogowym również nie wpływają pozytywnie na stan karoserii. Dlatego właśnie należy odpowiednio wcześniej zareagować. Warstwa dobrego wosku przede wszystkim zabezpieczy auto przed wodą, śniegiem, błotem i solą drogową, której zimą nie brakuje na asfalcie. Zmniejszone ryzyko korozji to nie jedyne zalety, jakie niesie za sobą woskowanie auta przed zimą. 

Niestety okres jesienny przynosi nam wiele czynników zewnętrznych, które również mogą uszkodzić lakier. Podmuchy wiatru powodują, że w powietrzu unosi się piasek czy gałęzie drzew. To one w większości mają negatywny wpływ na lakier jesienią. Wielobarwne liście, pozostawione na niezabezpieczonej karoserii, mogą powodować odbarwienia, które niezwykle ciężko będzie później usunąć. Na szczęście wosk posiada właściwości hydrofobowe, które powodują odspajanie kropli deszczu. Śliski lakier wręcz odrzuca wodę, śnieg czy zabrudzenia i minimalizuje ryzyko uszkodzeń i odbarwień. Dzięki powłoce zabezpieczającej nawet mycie auta zimą jest o wiele bardziej proste i skuteczne. 

Estetyka i bezpieczeństwo

Nie można zapomnieć także o równie istotnej kwestii, jaką jest estetyka samochodu. Jego wygląd wpływa również na wartość rynkową – nie warto jej zaniżać poprzez nieodpowiednią pielęgnację i brak zabezpieczenia lakieru. Profesjonalny wosk przyciemnia lakier i wydobywa głębię koloru oraz blask. Dodatkowo już niewielka warstwa wosku jest w stanie przykryć delikatne utlenienia lakieru i niewielkie rysy. Wosk tworzy także barierę ochronną przed promieniami UV, co zapobiega płowieniu i odbarwianiu lakieru. 

Twardy czy płynny wosk na zimę?

Z pewnością te najcięższe warunki pogodowe zniosą woski twarde i to właśnie te produkty polecamy do zabezpieczenia lakieru na zimę. Wytrzymają nawet kilka miesięcy jazdy w naprawdę niskich temperaturach, zabezpieczając przy tym doskonale karoserię auta. Woski twarde lub w postaci gęstej pasty są dostępne w słoiczkach lub puszkach, najczęściej w gramaturze 200-300 g. Musimy zaznaczyć, że nie należy przesadzić z woskiem, podczas jego nakładania – wystarczy dosłownie kilka gramów. Co za tym idzie? Jedna puszka wosku wystarczy Ci na co najmniej kilkadziesiąt użyć!

Naturalny czy syntetyczny wosk na zimę?

Wosk naturalny, Carnauba, pozyskiwany jest z liści kopernicji brazylijskiej. Jego naturalny skład przede wszystkim dba o wygląd lakieru – przyciemnia kolor i wydobywa blask. Jednak zimą chcemy zadbać szczególnie o bezpieczeństwo lakieru, a efekt wizualny schodzi nieco na drugi plan. Woski syntetyczne, zwane sealantami, cieszą się dużą popularnością, ponieważ są niesamowicie solidną tarczą ochroną dla lakieru. Aby wypośrodkować funkcje i efekt obu wosków, zimą najczęściej stosuje się woski hybrydowe. To połączenie oferuje jednocześnie zabezpieczenie lakieru, przy fenomenalnym efekcie estetycznym. Znakomita ochrona i blask lakieru? Wosk hybrydowy sprawdzi się idealnie na zimowy czas! 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.