Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jak wyczyścić podsufitkę samochodową?

By carstyle / Blog

Jak wyczyścić podsufitkę samochodową?

Odkurzając i czyszcząc auto bardzo często zapominamy, że istnieje także wyjątkowe miejsce, które zazwyczaj omijamy. Podsufitka to trudny do czyszczenia obszar, dlatego bardzo często odkładamy ją na dalszy plan. Ilość zabrudzeń gromadzi się każdego dnia, a roztarty przypadkiem brud powoduje plamy. Jak więc wyczyścić podsufitkę samochodową, żeby nie narobić jeszcze większej szkody? 

Czego najbardziej nie lubi podsufitka?

Podsufitka to nic innego, jak materiał przyklejony do sufitu auta za pomocą mocnego kleju. Niestety pod wpływem wilgoci czasem może ulegać ona odklejaniu. Wtedy nadmiar materiału zaczyna nieefektownie zwisać i powoduje nieestetyczny wygląd samochodu. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy myć podsufitki wodą i moczyć jej za pomocą odkurzacza ekstrakcyjnego. 

Jak nie czyścić podsufitki?

Jeśli na powierzchni podsufitki zebrało się sporo zanieczyszczeń, nie należy wcierać ich w głąb materiału, ani rozcierać na zewnątrz. Dlatego przed zabiegiem należy dokładnie odkurzyć cały sufit auta. Pamiętaj jednak, żeby użyć do tego miękkiej końcówki, która posiada delikatne włosie. W ten sposób nie zmechacisz podsufitki i nie wetrzesz brudu w materiał. Nie ustawiaj też zbyt dużej mocy odkurzacza, ponieważ mogłaby ona odkleić materiał lub rozmazać zanieczyszczenia. 

Bonetowanie

O bonetowaniu podsufitki pisaliśmy już w osobnym wpisie i tam przeczytasz wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć. Bonetowanie to przecieranie podsufitki za pomocą miękkiej mikrofibry. Jest to działanie dość czasochłonne, lecz przynoszące dobre efekty. Pozwala ono uniknąć rozcierania zanieczyszczeń i przenoszenia ich na całą podsufitkę. Aby nie nanieść dodatkowych plam z tłuszczu czy potu, należy przed zabiegiem założyć jednorazowe rękawiczki.

Bonetowanie to delikatne czyszczenie, dlatego też do tego zabiegu należy użyć produktu równie delikatnego, np. Shiny Garage Extra Dry Fabric Cleaner Shampoo. Niewielką ilość produktu delikatnie rozpyl na zabrudzenia tak, aby nie przemoczyć podsufitki i nie doprowadzić do jej zawilgocenia. Pamiętaj, żeby tego preparatu nie wcierać zbyt mocno w sufit, a wykonywać jedynie proste ruchy ze środka na zewnątrz. To pozwoli pozbyć się zabrudzeń bez rozcierania ich po całej powierzchni. 

Jak wyczyścić podsufitkę samochodową? 

Bonetowanie sprawdzi się idealnie do odświeżenia i delikatnego odkurzenia podsufitki. A co zrobić, jeśli na Twojej podsufitce pojawiły się większe, pojedyncze zabrudzenia? Tu sprawdzi się metoda transferowania brudu. Polega na rozprowadzeniu środka czyszczącego na mikrofibrę a następnie przyłożenia jej do plamy. Energiczne odklejenie spowoduje przeniesienie zanieczyszczeń na ścierkę. 

Inną, skuteczną metodą jest zacieranie zabrudzeń do środka i polega na dokładnym wcieraniu plamy za pomocą mikrofibry i specjalnego środka. Po tym zabiegu miejsce czyszczenia może być dużo jaśniejsze, jeśli nie wykonałeś wcześniej bonetowania całej powierzchni. Dlatego powinieneś odświeżyć podsufitkę zaraz po zabiegu, aby miejsce mocnego czyszczenia nie odznaczało się od reszty. Tak zadbana tapicerka zachwyci Cię swoim nowym wyglądem! 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.