Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Największa zmora kierowców – owady! Jak się pozbyć niechcianych gości na karoserii?

By carstyle / Blog

Największa zmora kierowców – owady! Jak się pozbyć niechcianych gości na karoserii?

Radość z beztroskiej jazdy na wakacje często bywa zniszczona przez uporczywe owady, które podczas podróży dosłownie „wklejają” się w powierzchnię karoserii. To doprowadza kierowców do frustracji, która nie pozwala cieszyć się wyjazdem, a skłania do obowiązku mycia auta zaraz po przyjeździe. Co, jako kierowca, możesz z tym zrobić i czego używać, żeby szybko usunąć ślady po owadach?

Owady – dlaczego latem jest ich więcej?

Problem z owadami pojawia się szczególnie latem, kiedy ich aktywność wzrasta już z początkiem pierwszych ciepłych temperatur. Owady budzą się wtedy z anabiozy, tzw. snu zimowego, charakterystycznego dla tego rodzaju stawonogów. Dodatkowo rodzą się do życia z larw kolejne osobniki, a te które przetrwały na dnie zbiorników wodnych lub w szczelinach mebli i ścian, zaczynają swoją aktywność na kolejny sezon. Gdy odchodzą przymrozki i pojawiają się plusowe temperatury, a słonce zaczyna coraz bardziej budzić je do życia, powietrze zapełnia się insektami. 

Trasy szybkiego ruchu i światła

O ile w mieście nie musimy mieć do czynienia z problemem owadów na samochodzie, o tyle ta sytuacja zmienia się na trasach szybkiego ruchu. Pokonywanie dłuższej odległości z dużą prędkością, naraża samochód na bliskie zderzenia z insektami. W tym pojedynku to insekty nie mają szans i rozbijają się o twardą karoserię, powodując trudne do usunięcia ślady, odbarwienia, a nawet wżery w materiale. Na ciemnym aucie widać to o wiele mniej, ale zadowoleni nie będą szczególnie właściciele białych i srebrnych samochodów. Kolejną sprawą jest jazda nocna. Przebijające się przez mrok światła przyciągają insekty, szczególnie komary i ćmy, które bardzo lgną do blasku lamp. Z tego powodu po przyjeździe na miejsce, kierowcy mogą zobaczyć na samochodzie istną inwazję śladów po owadach. 

Jak usunąć owady z powierzchni samochodu? 

Tak naprawdę nie ma jednoznacznego sposobu, jak zapobiegać takim sytuacjom. Istnieją jednak rozwiązania, żeby szybko, łatwo i dokładnie usunąć ślady po owadach. Przyda Ci się więc kilka najważniejszych zasad. 

 • 1.Zanieczyszczenia po owadach należy usuwać jak najszybciej. Szkodliwe enzymy, które wydzielają owady, mogą trwale uszkodzić lakier na samochodzie. 
 • 2.Bez dedykowanego produktu uporczywe ślady mogą być nie do usunięcia. 
 • 3.Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wytrzemy ślady, enzymy dalej mogą uszkadzać lakier. 
 • 4.Nie należy usuwać śladów szczotkami z grubym włosiem, ani gąbkami z szorstką warstwą – mogą one porysować trwale lakier. 
 • 5.Nie należy aplikować produktów do usuwania owadów na rozgrzane powierzchnie, ani zostawiać preparatu do wyschnięcia.

Najważniejszą sprawą jest zatem zastosowanie się do powyższych zaleceń oraz umycie śladów przy pomocy dedykowanego preparatu. My szczególnie polecamy produkt Bug Remover marki RR Customs, który znajdziesz w naszej ofercie. Jak należy umyć zanieczyszczenia właśnie tym produktem? 

Pamiętaj, żeby:

 • przed użyciem wstrząsnąć butelką
 • spryskać zabrudzoną powierzchnię przy pomocy dozownika z odległości ok. 15 cm
 • odczekać 3-5 minut
 • spłukać obficie wodą pod ciśnieniem - w razie potrzeby powtórzyć wymienione czynności

Jak myć? 

 • Jeśli ilość owadów jest znaczna, zalecamy aplikację preparatu na przednią część auta jeszcze przed naniesieniem piany aktywnej. Tym sposobem najsilniejsze zabrudzenia zostaną usunięte. 
 • Następnie należy spłukać pianę aktywną i przejść do właściwego umycia auta roztworem wody i szamponu RR Customs. 
 • Zaleca się używanie do tego specjalnej rękawicy lub gąbki, przeznaczonych do pielęgnacji aut, a które nie porysują powierzchni lakieru.

Tak umyty samochód jest gotowy do pokonywania kolejnych kilometrów, a przy pomocy odpowiednich preparatów, żadne owady nie będą mu straszne. 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.