Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Polerowanie samochodu dla amatora

By carstyle / Blog

Polerowanie samochodu dla amatora

Wypolerowany lakier samochodowy, który błyszczy się i nie ma żadnych rys to doskonała wizytówka. Brak defektów oraz efekt tafli to marzenie każdego fana motoryzacji. Jednak uzyskanie takiego efektu, wymaga nie tylko umiejętności, ale również wiedzy, aby wykonać polerowanie auta w możliwie najbardziej profesjonalny sposób. 

Polerowanie samochodu dla początkujących

Oczywiście najbardziej bezpiecznym sposobem na profesjonalne polerowanie samochodu jest oddanie go w ręce specjalistów. Wyspecjalizowane serwisy detailingowe, zajmujące się głównie lakierem samochodowym wykonają polerowanie auta najlepiej i przy użyciu najbardziej skutecznych oraz trwałych kosmetyków. Nie są to jednak usługi najtańsze, więc jeśli nie stać nas, aby oddać swój pojazd w ręce profesjonalistów, warto zastanowić się nad samodzielnym wypolerowaniem lakieru samochodowego. Trzeba jednak wtedy przygotować się na to, że taki zabieg pielęgnacyjny nie przyniesie tak rewelacyjnych efektów i będzie wymagał od nas dużo cierpliwości oraz czasu. 

Co daje polerowanie samochodu?

Polerowanie samochodu przede wszystkim przywraca pojazdowi dawny i elegancki wygląd. Jeśli Twoje auto jest matowe, ma masę mikrorys, a lakier stracił swoją głębię – wtedy najlepiej wykonać polerowanie lakieru. Polerowanie auta to zabieg, który pozwala usunąć drobne defekty z lakieru, wydobyć jego głęboki kolor oraz nadać naturalnego blasku i połysku. Tak by auto, mieniło się w latarniach ulicznych. Polerowanie samochodu ma również za zadanie zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniami, wydłużenie jego trwałości i zdecydowanie ułatwi mycie pojazdu.

Po zabiegu polerowania auta możemy cieszyć się, pięknie wyglądającym lakierem samochodowym, który na zdecydowanie dłuższy czas zostanie gładki i błyszczący. Przy tym należy pamiętać, że dany samochód można polerować zaledwie kilka razy – w zależności od grubości bezbarwnej warstwy lakieru.

Polerowanie samochodu co jest potrzebne?

Najłatwiej zaopatrzyć się w gotowy zestaw polerski przygotowany przez konkretnego producenta. W skład takiego zestawu będzie wchodzić odpowiedni środek (pasta polerska lub mleczko) oraz zestaw akcesoriów do jego aplikacji. Jeśli jednak chcemy zaopatrzyć się we wszystkie produkty osobno musimy pamiętać o:

  • pasta polerska – warto zainwestować w pastę od znanego i polecanego producenta, ponieważ to właśnie dzięki niej unikniemy efektów hologramów na lakierze, a przy okazji zabezpieczymy go przed kolejnymi uszkodzeniami
  • uchwyt polerski – to do niego przymocujesz pady polerskie, którymi przeprowadzisz cały zabieg pielęgnacyjny na samochodzie
  • pad polerski – to one ułatwiają rozprowadzanie pasty polerskiej po lakierze, pady polerskie mają różne kolory w zależności od stopnia ścieralności
  • gąbka polerska – do ich użycia nie potrzebujesz uchwytu polerskiego i pozwalają one na dokładne wypolerowanie każdej powierzchni w pojeździe

Inne produkty będą służyły do polerowania lakieru samochodowego, a inne do polerowania chromu, felg, reflektorów i lamp czy szyb w samochodzie. Należy zatem wybrać preparat, który najbardziej nam odpowiada.

Jak zacząć polerowanie samochodu?

Zanim przejdziemy do polerowania samochodu nie możemy zapomnieć o bardzo dokładnym umyciu pojzdu. Przygotowując go do polerowania lakieru, koniecznie trzeba wykonać pielęgnację kilkuetapową, która nie tylko usunie codzienny kurz, ale także pozbędzie się uporczywych zabrudzeń i osadów. Czyszczenie samochodu zaczynamy od przygotowania dwóch wiader z wodą – jedno z nich wymieszamy z preparatem, a w drugim będziemy czyścić gąbkę. Mycie wstępne wykonujemy przy pomocy aktywnej piany. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, ale my polecamy bliżej przyjrzeć się ofercie ADBL, Shiny Garage oraz RR CUSTOMS. Aktywną pianę nakładamy na pojazd przy pomocy pianownicy. Produkt pozostawiamy na chwilę, aby składniki aktywne mogły zadziałać i dokładnie spłukujemy zanim zaschnie na karoserii. Mycie właściwe przeprowadzamy przy użyciu profesjonalnego szamponu samochodowego. Ten etap ma na celu dokładniej oczyścić lakier samochodowy z uciążliwych zabrudzeń. Jeśli szampon nie poradził sobie z zanieczyszczeniem to koniecznie musimy użyć środka do ciężkich zabrudzeń. Należy pamiętać, aby usunąć naprawdę cały brud z auta, ponieważ każde ziarenko piasku podczas polerowania samochodu może spowodować powstanie nowych rys. Na koniec jeszcze odtłuszczamy lakier, co pozwoli nam na dokładne usunięcie wszelkich wosków i sealantów oraz przygotuje powierzchnię do polerowania.

Jak polerować samochód ręcznie?

Polerowanie ręczne samochodu jest najbardziej czasochłonne i wymaga cierpliwości oraz dużych nakładów pracy, jednocześnie nigdy nie uzyskamy przy jego pomocy takich efektów jak przy pomocy polerki. Nie mniej warto wykonać ten zabieg przynajmniej raz w roku. 

Najpierw należy odpowiednio dobrać pastę do akcesoriów i odwrotnie. Zbyt intensywna pasta polerska dobrana do finiszowego pada polerskiego, podczas polerowania auta może pozostawiać uciążliwe hologramy na powierzchni lakieru samochodowego. 

Nanosimy pastę na pad i wcieramy ją w powierzchnię pojazdu. Trzeba pamiętać, aby trzymać pad prostopadle do polerowanej powierzchni oraz poruszać nim kolistymi ruchami. Takie postępowanie zapewni nam najlepszy efekt i pozwoli uniknąć niepotrzebnych zarysowań czy uszkodzeń. Jeśli chcemy wykonać korektę lakieru, musimy również pamięć o systematycznym zmienianiu padów na inne stopnie ścieralności. 

Można zdecydować się na polerowanie samochodu wieloetapowe lub jednoetapowe. Oba te podejścia dają nam zadowalające efekty, ale wymagają innego nakładu czasu pracy oraz odpowiednich akcesoriów. Wieloetapowe polerowanie auta, trwa dłużej i musimy w trakcie zużyć więcej padów, ale daje dużo lepsze rezultaty. Z kolei do jednoetapowego polerowania samochodu, wykorzystamy tylko jeden pad polerski i jest to zdecydowanie najwygodniejsza forma polerowania lakieru.

Polerowanie samochodu cena

Cena całego polerowania samochodu może być bardzo różna. Wszystko zależy od tego czy oddamy go w ręce profesjonalistów do serwisu detailingowego czy zdecydujemy się na zakup pakietu polerskiego i wykonamy zabieg samodzielnie. Należy pamiętać o wyczyszczeniu samochodu, co wiąże się również z zakupem środków czyszczących i pielęgnacyjnych.

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.