Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Sposób na kuny w samochodzie – jak skutecznie odstraszyć myszy, szczury i kuny?

By carstyle / Blog

Sposób na kuny w samochodzie – jak skutecznie odstraszyć myszy, szczury i kuny?

Sposób na zabezpieczenie lakieru, tapicerki czy silnika samochodu jest nam bardzo dobrze znany. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy w naszym samochodzie, a dokładnie w podwoziu czy pod maską, zadomowią się gryzonie takie jak kuny, myszy czy szczury? Dlaczego to właśnie auta są dla nich najlepszym schronieniem? Podpowiadamy zatem, jak poradzić sobie z tym problemem. 

Sposób na kuny w samochodzie – dlaczego szkodniki zagnieżdżają się w aucie?

Zima to szczególny czas nie tylko dla nas, jako kierowców, ale również dla zwierząt. Niska temperatura obliguje szczególnie gryzonie, do znalezienia odpowiedniego miejsca aby się ogrzać i przeczekać zimę. Dlatego szukają miejsc najbardziej przystosowanych do przeżycia w niskich temperaturach, a nawet wypuszczenia na świat nowego potomstwa. Rozgrzany samochód to idealne miejsce, dlatego tak często samochód zostawiony na zewnątrz przyjmuje nieproszonych gości. 

Jakie szkody dla auta mogą wyrządzić tak duże szkodniki? 

Niestety nie są to milusińscy, którzy mogliby się ogrzać i wrócić do swojego środowiska beż żadnych poważnych szkód. Wręcz przeciwnie, ostre ząbki kun, myszy czy szczurów potrafią wyrządzić mnóstwo krzywdy naszemu pojazdowi. Te gryzonie lokalizują się głównie w najbardziej niedostępnych miejscach, dlatego zanim tam dotrą, wygryzają przewody i wszelkie elementy gumowe. Niestety kierowcę w takim przypadku czeka przykra niespodzianka, a czasami skutkuje to naprawdę niebezpiecznymi sytuacjami podczas podróży. 

 O ile szkody nie są zbyt poważne, natychmiastowa wizyta u mechanika nie będzie może zbyt kosztowna. Gorzej jest w sytuacji, w której uszkodzeniu ulegną przewody elektryczne, paliwowe czy wodne. Taka ingerencja szkodników w auto może kosztować kierowcę nawet kilka tysięcy złotych, a w tym przypadku nie pociągniemy winowajcy do odpowiedzialności. Warto więc zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami, szczególnie wtedy, kiedy nie garażujemy samochodu lub pozostawiamy go w miejscach, gdzie występowanie gryzoni jest dość częste. 

Domowy sposób na kuny, myszy i szczury w samochodzie – broń biologiczna w postaci kota!

Najlepszym sposobem na pozbycie się szkodników ze swojego auta, jest pomoc ich największego wroga – kota. I wcale nie mamy tutaj na myśli przedstawienia mu gryzoni w postaci głównego dania, jednak skuteczne odstraszenie ich poprzez zapach. Jeśli te szkodniki zadomowiły się w zakamarkach auta, wyczują zbliżającego się kota i szybko uciekną. Na ich powrót również nie musimy czekać, ponieważ zapach kota nie da o sobie zapomnieć. 

Drugim sposobem jest włożenie odrobiny sierści kota w zakamarki auta. W takim przypadku gryzonie nawet nie wejdą w szczeliny, ponieważ odstraszy je zapach. 

Na szczególną uwagę zasługują także urządzenia ultradźwiękowe, które skutecznie odstraszają niechcianych gości. Są to dźwięki zupełnie niesłyszane dla człowieka, a na gryzonie działają jak płachta na byka. Mniej zaawansowane urządzenia można dostać już za około 100 zł. 

Sposób na kuny w samochodzie – środki chemiczne

Producenci chemicznych środków do odstraszania gryzoni dwoją się i troją, aby dostarczyć kierowcom najbardziej skuteczne środki. Niestety o tym decyduje przede wszystkim upór gryzoni, bowiem niektóre z nich wcale nie boją się specyfików. Takie preparaty, najczęściej w formie sprayów, można dostać już za kilkanaście złotych. 

 Zanim jednak zainwestujemy w dedykowane specyfiki, można wypróbować kilka domowych sposobów, m.in. zawieszenie w aucie intensywnie pachnących kostek do WC, środków naftalinowych na mole lub rozprowadzenie po zakamarkach środków na bazie chloru. Jeśli to nie odstraszy szkodników, możliwe że specjalne środki kupione w sklepie również nie dadzą rady. Wtedy trzeba pokusić się o wyżej wymienione urządzenia lub po prostu wykorzystać do tego znajomego kota. 

Pamiętaj jednak, aby nie pozostawiać tego problemu na później. Jeśli tylko zauważysz w swoim aucie oznaki bytowania gryzoni, jak najszybciej zabierz się do działania. Nawet w ciągu jednej godziny mogą powstać w aucie poważne, a przede wszystkim bardzo kosztowne szkody. 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.