Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Stalowe czy aluminiowe? Jakie felgi na zimę wybrać?

By carstyle / Blog

Stalowe czy aluminiowe? Jakie felgi na zimę wybrać?

Wielu z Was z pewnością zastanawia się zanim nadejdzie zima, jakie felgi powinny znaleźć się w wyposażeniu auta. To temat dość dyskusyjny i zależny od wielu czynników. My postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości i raz na zawsze rozprawić się z tym dylematem. Doradzimy Wam, jakie felgi na zimę wybrać do samochodu na nadchodzący sezon. 

Idzie zima

Zima nas nie rozpieszcza. Niestety w Polsce te nasze zimy nie są zbyt przyjemne. O ile kiedyś każde dziecko cieszyło się na biały puch na ulicach i szaleństwo na sankach, o tyle dla kierowców ten temat był mocno drażniący. I nadal jest. Mimo, że śniegu zimą jest u nas jak na lekarstwo, to mróz i gołoledź powodują mnóstwo niebezpieczeństw na drodze. Nieprzyjemna aura nie służy ani jeżdżeniu autem, ani podróżowaniu, dlatego należy dobrze przygotować swój samochód na zimę i minimalizować ryzyko wypadków, jak tylko się da.

Odpowiednie wyposażenie samochodu

Przygotowanie auta na sezon zimowy wcale nie zaczyna się od zmiany dywaników samochodowych czy nałożeniu dodatkowej warstwy wosku, zabezpieczającej lakier. Już od listopada wulkanizatorzy mają pełne ręce roboty, ponieważ kierowcy masowo wymieniają opony na zimowe. Właściciele opon całorocznych wymieniają je tylko w przypadku zużycia, natomiast zdania na temat tego rodzaju ogumienia są podzielone. Podczas wymiany opon często dochodzi do zmiany felg i tu pojawia się główne pytanie. Czy warto zmieniać przy okazji felgi i jeśli tak to jakie felgi na zimę wybrać?

Czy należy wymieniać felgi? 

Zwolenników wymiany felg na zimowe oraz ich przeciwników jest tak naprawdę po równo. Są osoby, które chcą wymieniać felgi na zimowe, ponieważ mogą wtedy posiadać dwa niezależne komplety kół, których późniejsza wymiana jest tańsza i wygodniejsza. Bardziej doświadczeni kierowcy mogą je nawet wymienić samodzielnie, a do stacji wulkanizacyjnej udać się wyłącznie w celu wyważenia kół. Ta opcja jest często stosowana wśród kierowców. 

Są natomiast też tacy, którzy stosują te same felgi przez cały rok. Ma to miejsce wyłącznie w przypadku, kiedy felgi zimowe pasują zarówno do opon zimowych, jak i letnich. Wtedy oszczędność na samych produktach jest większa, bo nie musimy dodatkowo dokupować nowych felg. Z drugiej strony wymiana ich wraz z oponami u wulkanizatora będzie z pewnością trochę droższa. 

W obu przypadkach kluczowy jest rozmiar zarówno opon, jak i samych felg. Dlatego tę decyzję i ewentualny zakup należy dokładnie przemyśleć i przekalkulować, żeby później nie być rozczarowanym przy ewentualnych kosztach. 

Jakie felgi na zimę będą lepsze?

Tu pojawia się także pytanie, jakie felgi na zimę są tak naprawdę lepsze. Bierzemy pod uwagę dwie opcje, które mają bezpośredni związek zarówno z jakością, jak i ceną. 

Felgi aluminiowe są solidne, wytrzymałe i jeśli są dobrze zabezpieczone, nie ulegają korozji. Są wytrzymałe na niskie temperatury i sól drogową. Wyglądają też bardzo estetyczne i porządnie. Niestety w razie uszkodzenia są droższe w naprawie i generalnie są tą droższą wersją felg. 

Felgi stalowe są o wiele tańsze, jednak ich jakość, wygląd i wytrzymałość nie są tak satysfakcjonujące, jak w przypadku felg aluminiowych. Są przeciętnie mocne, natomiast generują mniejsze koszty przy ewentualnej naprawie. Niestety stal łatwiej koroduje, więc w ich przypadku zabezpieczenie niewiele da. Prędzej czy później ulegną procesowi korozji i w konsekwencji nie będą się nadawały do użytkowania. 

Czy warto przepłacać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jakie felgi na zimę wybrać. Wszystko zależy przede wszystkim od zasobności portfela i indywidualnej decyzji. Należy dobrze przeanalizować swoją własną sytuację. To co my możemy podpowiedzieć zupełnie od siebie, to określenie częstotliwości wymiany felg. 

Jeśli należysz do grupy, która woli wymieniać cały komplet kół wraz z felgami, lepiej będzie zainwestować w te mocniejsze, aluminiowe felgi. Z pewnością w ogólnym rozrachunku zaoszczędzisz sporo pieniędzy, ponieważ są one mocniejsze i bardziej odporne. Jeśli jednak dużo jeździsz i kilka już razy zdarzyło Ci się zniszczyć felgę o krawężnik podczas poślizgu, nie inwestuj w te droższe felgi, które mogą szybko ulec ponownemu uszkodzeniu. Zastanów się więc, jakie trasy pokonujesz, jak często zdarzyło Ci się wpaść w poślizg i jaką wymianę opon i felg preferujesz – wtedy odpowiedź nasunie Ci się sama. 

O felgi pomogą ci zadbać kosmetyki samochodowe od Carstyle

Bezpiecznej jazdy w sezonie zimowym życzy Carstyle!  

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.