Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Żywa choinka – jak przewozić ją samochodem?

By carstyle / Blog

Żywa choinka – jak przewozić ją samochodem?

Święta tuż tuż, dlatego sezon na zakup choinki już się rozpoczął. Kiermasze z choinkami to główny kierunek wielu osób, jednakże sprawa jej przewiezienia do domu pozostawia wiele do życzenia. O ile żywa choinka jest niewielka, śmiało zmieści się do bagażnika. Jednak co zrobić w przypadku, kiedy drzewko zdecydowanie przekracza wymiary wnęki bagażowej?

Czy rodzaj choinki ma wpływ na auto?

Rodzaj kupionej choinki wbrew pozorom ma bezpośredni wpływ na jej przewóz a właściwie to, co po nim pozostanie! Jeśli wybierzesz świerk pospolity możesz mieć pewność, że w Twoim bagażniku po jego transporcie będzie mnóstwo igieł. Niestety, świerk dość mocno się obsypuje, co przekłada się także na jego późniejsze funkcjonowanie w domu. Jodła kaukaska natomiast obsypuje się minimalnie, nawet podczas przewożenia choinki. Dodatkowo nie jest kłująca, dlatego łatwiej ją będzie przenosić. 

Żywa choinka – przewóz w bagażniku czy na dachu?

Przewóz choinki nie jest sprawą dowolną. Przede wszystkim musi być to zrobione zgodnie z obowiązującym prawem i przepisami ruchu drogowego. Jeśli nie dostosujesz się do zasad, niestety możesz otrzymać nawet do 500 zł mandatu, a jak wiadomo przed świętami oszczędności nigdy za wiele. 

 Musisz dostosować się praktycznie do trzech głównych zasad, które bezwzględnie należy dobrze zapamiętać. Żywa choinka przewożona wewnątrz auta nie może wchodzić w obszar kierowcy. Ponadto, jeśli żywa choinka nie mieści się w bagażniku, lepiej jest przewozić ją na dachu. Jeśli posiadasz tam dodatkowy bagażnik, drzewko zmieści się bez problemu, jeśli nie – musisz zastosować kilka zabezpieczeń. Choinka nie może zbyt wystawać poza obrys pojazdu – jest to konkretnie ujęte w kodeksie drogowym – drzewko może wystawać maksymalnie do 2m z tyłu i do 0,5m z przodu, przy tym nie więcej niż 1,5 m od siedzenia kierowcy. Ma to związek z widocznością podczas prowadzenia pojazdu, bowiem nie może ona utrudniać jazdy, nie może zasłaniać świateł oraz urządzeń sygnalizujących, a także nie ma prawa zasłaniać tablic rejestracyjnych i znaków. Pamiętaj też, że wystająca poza obrys żywa choinka musi pozostać oznaczona – czerwoną chorągiewką lub kawałkiem materiału. Jeśli wstaje z przodu – musi być to kolor pomarańczowy lub czerwono-biały. Brak takiego oznaczenia może skutkować mandatem. 

Jak dobrze zabezpieczyć żywą choinkę?

Warto wiedzieć także, jak ustawić choinkę. Otóż choinka jest ładunkiem dość niebezpiecznym z puntu widzenia bezpieczeństwa na drodze. Podczas gwałtownego hamowania, źle zabezpieczona choinka może poważnie uszkodzić auto za nami. Dlatego lepiej będzie, jeśli pień choinki będzie z przodu, a czubek z tyłu pojazdu. Podczas ewentualnego wyślizgnięcia się choinki, pień nie zrobi krzywdy innym uczestnikom ruchu. Opływowy kształt i kierunek gałązek również nie będzie sprawiał oporu podczas jazdy, dlatego takie ustawienie choinki to najlepsze rozwiązanie. Stosuj je niezależnie od tego, czy przewozisz choinkę wewnątrz bagażnika czy na dachu. 

 Odpowiednie zabezpieczenie to klucz do bezpiecznego transportu choinki, dlatego musisz zaopatrzyć się w poprzeczne belki do mocowania ładunków. Zabezpiecz ją odpowiednio specjalnymi pasami lub linami, które nie pozwolą się jej wyślizgnąć. Pamiętaj, że policja ma prawo sprawdzić, czy dobrze zabezpieczyłeś choinkę i czy przewozisz ją zgodnie z prawem. 

Porada Carstyle: podczas przewożenia drzewka świątecznego, zachowaj szczególną ostrożność na drodze i zwolnij! Ograniczona prędkość pomoże Ci mieć większą kontrolę nad ładunkiem i zareagować na czas w przypadku ewentualnego incydentu. Bezpieczeństwo innych osób na drodze jest równie ważne, co Twoje. 

Sprzątanie po choince! 

Kiedy już bezpiecznie dowieziesz choinkę do domu i wypakujesz ją z auta, igły w bagażniku mogą Cię przytłoczyć. Nie zawsze sprawdzi się do tego odkurzacz, ponieważ może nie poradzić sobie z powbijanymi igłami, które i tak będziesz musiał wyciągać ręcznie. To dość żmudna praca. Zastosuj więc metodę, którą opisywaliśmy w jednym z najnowszych #DETAILINGtips, dotyczącym szybkiego usuwania sierści z auta. Ten sposób sprawdzi się również w przypadku igieł z choinki. 

Bezpiecznego przewożenia choinki życzy Carstyle!  

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.