Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Benzyna czy diesel – co się bardziej opłaca i co wybrać?

By carstyle / Blog

Benzyna czy diesel – co się bardziej opłaca i co wybrać?

Decydując się na zakup auta, niezależnie czy ma to być samochód nowy czy używany, spotykamy się z zasadniczym pytaniem: benzyna czy diesel? Odpowiedź tak naprawdę nie jest prosta, ponieważ uzależnia ją wiele czynników, m.in. rodzaj tras, sposób podróżowania oraz koszty. Jak dobrze przygotować się więc do zakupu samochodu i wybrać silnik, który najbardziej spełni nasze oczekiwania?

Silnik benzynowy

Samochód z silnikiem benzynowym charakteryzuje się o wiele niższą ceną, niż w przypadku silników diesla. Dodatkowo jego późniejsze serwisowanie zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Silnik benzynowy nie jest zbyt skomplikowany i przy ewentualnych naprawach nie będzie generował dużych kosztów, w porównaniu do konkurenta. Prosta konstrukcja sprawia, że nie jest aż tak podatny na zużycie. W zależności od marki i modelu auta, może posiadać bardziej problematyczne podzespoły, natomiast w ogólnym rozrachunku nie jest silnikiem tak kosztownym jak diesel. 

Jeśli chodzi natomiast o jego eksploatację, tutaj zaczynają się zmiany. Silnik benzynowy odnotowuje dość duże spalanie. Tym samym wygeneruje większe koszty jeśli chodzi o olej napędowy czy benzynę. Dlatego też montuje się go zazwyczaj w samochodach miejskich, które pokonują dużo mniejszych odległości. Wtedy takie rozwiązanie jest po prostu bardziej opłacalne. 

Instalacja gazowa

Dobrą alternatywą dla silników wysokoprężnych może być połączenie instalacji benzynowej z instalacją gazową (LPG). Jeśli w swoim samochodzie zamontujemy LPG, czyli wspomożemy nasz domowy budżet niską ceną gazu, możemy sporo zaoszczędzić. Ale co z montażem instalacji gazowej i jej kosztami? Porównując sobie cenę instalacji gazowej w samochodzie z napędem benzynowym, a różnicę między benzyną a dieslem, takie hybrydowe rozwiązanie wychodzi zdecydowanie na korzyść. Szczególnie biorąc pod uwagę późniejsze niskie koszty podróżowania. 

Silnik Diesla

Samochód z silnikiem diesla jest zdecydowanie droższy podczas zakupu. To nie jedyna różnica między tym typem napędu, a benzyną. Druga różnica polega jednocześnie na niższym spalaniu, dlatego mimo, że przy zakupie te koszty są wyższe, rekompensuje nam to oszczędność podczas jazdy. 

Niestety przy ewentualnych naprawach ta statystyka idzie mocno w górę, ponieważ silniki diesla, ze względu na wiele skomplikowanych podzespołów, są o wiele droższe w serwisie. Naprawa zapieczonych w głowicy lub urwanych świec żarowych, dwumasowe koło czy regeneracja filtra cząstek stałych to duże koszty, których kierowcy naprawdę się boją. Naprawy tych uszkodzeń opiewają, w zależności od modelu auta, czasami na kilka tysięcy złotych. Wielu kierowców nie może sobie pozwolić na to z bieżących wydatków i odstępuje od szukania samochodów z silnikiem diesla. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat korzyści i ewentualnych problemów, wynikających z zakupu określonego typu napędu. 

Bardziej opłacalna jest benzyna czy diesel?

Warto też zaznaczyć, że jeśli zależy Ci na dużym komforcie jazdy, silnik diesla jest o  głośniejszy od benzyny. Zastanów się więc, czy nie będzie Ci to przeszkadzało zbyt mocno podczas podróżowania. 

Jeśli robisz często długie trasy, może warto zastanowić się nad silnikiem diesla. Jeśli jednak Twoja jazda jest bardziej okazjonalna, a częściej korzystasz z auta podczas załatwiania codziennych spraw na mieście, chyba bardziej warto pomyśleć o silniku benzynowym. Zanim decyzja zostanie ostatecznie podjęta, warto dokładnie przeanalizować i obliczyć sobie przewidywane koszty zakupu auta, koniecznych pierwszych napraw oraz sposobu i częstotliwości eksploatacji tego samochodu. Oszacuj przewidywaną ilość robionych rocznie kilometrów, ceny poszczególnych aut, ceny paliwa i porównaj wszystko w tabeli. Dobre, rzetelne obliczenia pozwolą lepiej zdecydować, na który napęd powinieneś postawić. 

O tym jak zadbać o komorę silnika przeczytasz w naszym artykule ,,Czyszczenie komory silnika – dlaczego warto stosować ten zabieg?"

Preparaty do czyszczenia komory silnika:

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.