Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Bezpieczeństwo na drodze podczas zimy i wczesnej wiosny

By carstyle / Blog

Bezpieczeństwo na drodze podczas zimy i wczesnej wiosny

Mimo, iż wydawało się, że zima odpuściła na dobre, a wiosna zbliża się wielkimi krokami, mroźne dni szybko powróciły. Biały puch znowu pokrył drogi, a każdego dnia minusowa temperatura stwarza niebezpieczeństwo dla wielu kierowców w różnych częściach kraju. Jak zachować bezpieczeństwo na drodze nawet przy kiepskiej pogodzie? 

Zagrożenia na drodze

Na przełomie zimy i wiosny powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pogoda bywa zdradliwa - słońce nie zawsze oznacza, że droga jest przyjazna dla pojazdów. Często wraz z porannymi promieniami, na jezdni zalega gołoledź, która pokryta delikatną warstwą śniegu może być podwójnie niebezpieczna. Bardzo ważna jest wręcz ostrożna jazda i dostosowanie odpowiedniej prędkości do warunków panujących na jezdni.  

Nawet podczas jednodniowych opadów śniegu na drodze mogą tworzyć się koleiny. Należy uważać na nie szczególnie przy wyprzedzaniu i zjeżdżaniu na pobocze. Kierowcy wyprzedzający auta z naprzeciwka często o tym zapominają, powodując tym samym mnóstwo niebezpiecznych sytuacji, które mogą nam zagrażać. Na środku drogi także mogą powstawać ośnieżone pasy. Dlatego przy zmianie pasa należy zachować szczególną ostrożność.  

Pamiętajmy też, że słońce o tej porze roku jest wyjątkowo intensywne, a dodatkowo odbija się od białego śniegu. Po wielu miesiącach szarej pogody słońce może oślepiać. Pamiętaj więc, aby zawsze utrzymywać czystość przedniej szyby i zapobiegać jej parowaniu. Możesz wówczas używać preparatów typu anti fog

Kilka zimowych zasad dla kierowcy, jak zachowywać się bezpiecznie na drodze

Zwróć szczególną uwagę na technikę jazdy podczas trudnych warunków na drodze. Staraj się ostrożnie operować gazem i skrzynią biegów. Jeśli nie masz samochodu z napędem 4x4, uważaj z redukcją biegów. Nie trzymaj też auta zbyt długo na wysokich obrotach - zmieniaj biegi szybko i sprawnie. Pomału ruszaj z jedynki, a jeśli masz problem, ponieważ podłoże nie zapewnia przyczepności, spróbuj ruszyć od razu z 2 biegu.  

Zakręty - to one na ośnieżonej drodze są najbardziej niebezpieczne. Nie dodawaj więc gazu na zakrętach, ponieważ sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Staraj się wykonywać duży łuk, a nie szybki i krótki. Mały kąt zakrętu może spowodować poślizg. Pamiętaj, żeby redukować biegi i hamować przed zakrętem, wówczas samochód osiągnie odpowiednią prędkość, aby wyjść z niego bez szwanku.  

Bardzo ważna jest umiejętność operowania kierownicą - nie bój się tego. Zazwyczaj nie ma potrzeby większych manewrów. Podczas zimy oblodzona powierzchnia wymaga od nas większej zręczności. Powinniśmy dobrze przygotować się do wychodzenia z poślizgów. Dobrze jest poćwiczyć na jakimś wolnym, bezpiecznym placu manewrów.  

Zwróć uwagę na innych uczestników ruchu drogowego. Zima nie jest łatwym czasem, wczesna wiosna także nie. Tym bardziej, kiedy wydaje nam się, że droga jest bezpieczna, nagłe zmiany temperatury i warunków atmosferycznych mogą nas zaskoczyć. Praktycznie do połowy kwietnia pogoda może się gwałtownie zmieniać. Mimo, że Ty zachowasz ostrożność, warto zwracać uwagę na zachowania innych kierowców i minimalizować ryzyko kolizji. Jeśli widzisz samochody ustawione przy jezdni, zachowaj od nich odpowiedni odstęp, aby w czasie poślizgu nie uszkodzić zaparkowanych aut.  

 Jeśli zostawiasz auto na podjeździe, zawsze ustawiaj je przodem do wyjazdu. Wówczas łatwiej będzie Ci ruszyć wtedy, kiedy w nocy samochód zostanie zasypany śniegiem. Pamiętaj też o podniesieniu wycieraczek przy niskiej temperaturze. Unikniesz ich przymarznięcia do powierzchni szyby, a piórka nie zniszczą się tak szybko.  

Nasza rada: Zainwestuj w dobry środek do odmrażania szyb - unikniesz w ten sposób skrobania szyby i narażania jej na uszkodzenia. 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.