Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jak dbać i czyścić szyby w samochodzie?

By carstyle / Blog

Jak dbać i czyścić szyby w samochodzie?

Czy wiedzieliście, że pytanie o brudne szyby samochodowe pojawiło się w części teoretycznej na kursie prawa jazdy? W pytaniu trzeba było wskazać co ogranicza nam widoczność, a poprawną odpowiedzią były brudne szyby samochodowe. Skoro taka informacja pojawia się na tak ważnym egzaminie to znaczy, że pielęgnacja szyb samochodowych i dbanie o czystość szyb jest bardzo ważną kwestią! Zespół sklepu internetowego CarStyle.pl przychodzi na ratunek – dzisiaj napiszemy jak dbać o szyby samochodowe i jak właściwie je pielęgnować.

Jak dbać o szyby samochodowe?

1. Wymień wycieraczki – stare wycieraczki, które mają starą gumę mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Wycieraczki nie tylko nie wyczyszczą nam szyby, ale mogą przy okazji ją podrapać.

2. Nie wycieraj wycieraczkami zamarzniętej szyby – często słyszymy o zwyczaju odmrażania przedniej szyby samochodowej od środka, aby ten proces przyspieszyć – włączaniu wycieraczek na oblodzonej szybie. Nie tylko nie przyspieszamy w ten sposób tego procesu, ale uszkadzamy gumę w wycieraczkach i drapiemy drobinkami lodu naszą szybę tworząc na niej mikrorysy.

3. Myj szyby z góry na dół – myjąc szyby samochodowe w środku i na zewnątrz należy robić to od góry do dołu, aby później łatwiej zebrać brud. Robiąc to odwrotnie zanieczyszczenia będą spadać z powrotem na szybę.

4. Nie drapiemy szyb z lodu – zimą lepiej zastosować preparat na bazie alkoholu, który bez pomocy drapaczki odmrozi szybę samochodową. Takie preparaty nie kosztują dużo, a pozwalają uniknąć trwałego uszkodzenia szyby.

5. Właściwa pielęgnacja szyb samochodowych – ostatni punkt, ale najważniejszy! Rozwiniemy go w dalszej części naszego wpisu.

Jak czyścić szyby samochodowe?

Pielęgnacja szyb samochodowych to nie jest łatwa sprawa. Przede wszystkim wymaga dokładności, systematyczności i czasu. Jak wiadomo – brudna czy zniszczona przednia szyba ogranicza nam widoczność, a to może być powodem tego, że staniemy się zagrożeniem na drodze.

Płyn do mycia szyb

W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w płyn do mycia szyb samochodowych. Na rynku jest wiele takich produktów i wiele firm, które je produkują. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybrać produkt polecany, znanego producenta, aby mieć pewność, że usuniemy brud i zanieczyszczenia z szyby, jednocześnie jej nie uszkadzając. Sprawdzony preparat dodatkowo wystarczy nam na dłużej, ponieważ skutecznie będzie czyścił szybę samochodową, co przełoży się na większą oszczędność.

Parowanie szyby

Szczególnie jesienią i zimą, kiedy temperatura spada w okolice zera szyby w samochodzie bezlitośnie parują. Jednym z sposobów jest umieszczenie wewnątrz samochodu pojemniczka z solą, która skutecznie pochłania wilgoć. My jednak zalecamy zastosowanie preparatu do parujących szyb. Zapobiega on kondensacji pary wodnej na szybie samochodu. Więcej o sposobach na zaparowane szyby przeczytacie na naszym blogu.

Płyn do spryskiwaczy

Dobrej jakości płyn do spryskiwaczy w połączeniu z dobrymi jakościowo wycieraczkami samochodowymi, nie tylko usunie brud i uciążliwe zanieczyszczenia bez naszej dodatkowej pracy, ale też zabezpieczy szybę. Sama woda wymieszana z mydłem może nie spowoduje jakiś drastycznych ubytków w szybie samochodowej, ale może np. pozostawiać brzydkie zacieki na całym samochodzie. 

Niewidzialna wycieraczka

Jeśli nie musimy używać wycieraczek samochodowych – lepiej tego nie robić. Nie tylko oszczędzamy w ten sposób gumę, ale także przednią szybę w samochodzie. Aby ograniczyć używanie wycieraczek warto zabezpieczyć szybę niewidzialną wycieraczką w płynie. Preparat tworzy niewidzialną warstwę ochronną na naszej szybie samochodowej, która powoduje „odbijanie się” wody. Podczas jazdy krople deszczy same będą ściekać. Więcej o niewidzialnej wycieraczce przeczytacie na naszym blogu.

Polerowanie szyb samochodowych

Aby prawidłowo wypolerować szyby w samochodzie najpierw należy je dokładnie umyć (aby nie pozostał na nich piasek i inne drobinki, które mogą je porysować). O płynach do mycia szyb pisaliśmy wyżej. Następnie przy użyciu gąbki do polerowania lub ręcznika z mikrofibry należy nałożyć na nie preparat do polerowania szyb w samochodzie. Takie preparaty do polerowania doskonale radzą sobie z małymi rysami na szkle i zostawiają powierzchnię idealnie gładką. Dodatkowo usuną wszystkie zanieczyszczenia jednocześnie nie rysując szyby samochodowej.

Usuwanie osadów mineralnych

Wszystkie kosmetyki i preparaty, które nakładamy na nasze szyby mają swoją datę ważności. Po pewnym czasie wypadałoby je usunąć całkowicie i nałożyć na nowo. Nie należy nakładać np. niewidzialnej wycieraczki, jeśli wcześniej nie usunęliśmy pozostałości po poprzedniej warstwie, efekt nie będzie tak skuteczny. Na ratunek przychodzą nam preparaty do usuwania osadów mineralnych. Poradzą sobie  woskiem ceramicznym, niewidzialną wycieraczką, a nawet powłokami nakładanymi w warsztatach. Dodatkowo środki usuwające osady mineralne pozbędą się też odcisków palców czy ptasich odchodów i pozostawią powierzchnię bez smug.

Pamiętajcie, aby dbać o swoje szyby samochodowe! Uzupełniajcie ubytki, a jeśli zdarzy się że szyba pęknie za bardzo i nie będzie dało się jej nadlać – po prostu ją wymieńcie. Brudna szyba, ogranicza nam widoczność, przez co możemy spowodować kolizję lub wypadek drogowy. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo i dbajcie o szyby samochodowe!

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.