Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Czyszczenie i dbanie o tapicerkę samochodową

By carstyle / Blog

Czyszczenie i dbanie o tapicerkę samochodową

Każdy lubi podróżować w czystym i zadbanym samochodzie. O ile utrzymanie w czystości lakieru czy plastików wewnętrznych nie jest uciążliwe, o tyle elementy materiałowe wymagają od nas nieco większego zainteresowania. Osiada na nich kurz, brud z naszych ubrań oraz bagażu, który kładziemy na fotelach. Niektórzy właściciele przewożą również zwierzęta, które też mają swój wpływ na wygląd tapicerki samochodowej. Właśnie dlatego dzisiaj, skupimy się na czyszczeniu i dbaniu o tapicerkę samochodową!

Tapicerka samochodowa

Tapicerki samochodowe są bardzo różne. Wykonane z różnych materiałów – najbardziej popularne to tapicerki skórzane i materiałowe. W dzisiejszym tekście skupiamy się na czyszczeniu tapicerki materiałowej w samochodzie. Na temat dbania o skórzaną tapicerkę w aucie, możecie przeczytać w naszym wpisie na blogu „Czyszczenie skór i skórzanej tapicerki

Prawda jest taka, że w momencie kiedy zauważymy, że na naszej tapicerce w aucie pojawia się nowa plama, w pierwszej kolejności staramy się pozbyć jej przy pomocy akcesoriów które mamy pod ręką. W ruch idą zwykłe lub nawilżane chusteczki, płyny do mycia okien i inne środki, których używamy do systematycznej pielęgnacji pojazdu. Jednak takie działania mogą bardzo pogorszyć sytuację. Drobna plamka może zamienić się w wielką, tłustą i rozmytą plamę, której usunięcie zajmie nam już sporo więcej czasu. Dodatkowo nie stosując żadnego środka, możemy po prostu wprowadzić brud głębiej w strukturę materiału, przez co usunięcie go będzie jeszcze bardziej utrudnione.

Naprawa tapicerki samochodowej

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne na tapicerce samochodowej zaczynamy od jej naprawy. Tutaj nie ma opcji na skróty. Samochód należy oddać do specjalnego serwisu detailingoweg, który zajmie się pękniętymi szwami, dziurami, przypaleniami itp. Niezależnie czy w naszym samochodzie mamy tapicerkę materiałową czy skórzaną, przed jakimikolwiek zabiegami czyszczenia tapicerki musimy zadbać o to, aby była ona naprawiona.

Naprawa tapicerki samochodowej

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne na tapicerce samochodowej zaczynamy od jej naprawy. Tutaj nie ma opcji na skróty. Samochód należy oddać do specjalnego serwisu detailingoweg, który zajmie się pękniętymi szwami, dziurami, przypaleniami itp. Niezależnie czy w naszym samochodzie mamy tapicerkę materiałową czy skórzaną, przed jakimikolwiek zabiegami czyszczenia tapicerki musimy zadbać o to, aby była ona naprawiona.

Czyszczenie tapicerki samochodowej

Czyszczenie tapicerki samochodowej zaczynamy oczywiście od dokładnego jej poodkurzania. Najlepiej skorzystać z odkurzaczy ze specjalną końcówką, stworzoną do pozbywania się brudu z trudno dostępnych miejsc. Śmiało można również skorzystać z odkurzacza samochodowego na stacjach myjących. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie całkowite wymontowanie foteli i tylnej kanapy, tak aby móc dojść do każdego jej fragmentu. Takie działanie ułatwi nam też późniejsze pranie tapicerki samochodowej. Na temat odkurzania samochodu przeczytacie więcej w naszym wpisie „Odkurzanie zakamarków w aucie”.

Odkurzanie tapicerek samochodowych jest niezwykle ważne! Szczególnie w przypadku tapicerek tekstylnych, ponieważ brud czy kurz, który się na nich osadza, podczas prania tapicerki może zamienić się w błotnistą maź. Taka maź nie tylko będzie ciężka do usunięcia, ale też zabarwi materiał, którym obite są fotele. Podczas odkurzania nie zapomnij o żadnym zakamarku – odkurz dokładnie oparcie, zagłówek i wszystkie szczeliny. 

Pranie tapicerki samochodowej

Aby wykonać pranie tapicerki samochodowej w pełni profesjonalnie, musicie skorzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego odkurzaczy piorących. Taki odkurzacz można wypożyczyć w serwisach samochodowych lub kupić w sklepach z elektroniką. Przyda się na pewno również do prania tapicerek materiałowych w domu.

Pranie tapicerki samochodowej zaczynamy od spryskania materiałowych powierzchni środkiem, który już wstępnie rozpuści i odseparuje burd z czyszczonych tekstyliów. Do tego kroku można skorzystać np. z RRC Interior Cleaner o zapachu lodu, albo ADBL Bonnet, który posłuży również do czyszczenia podsufitki w aucie. Oba środki do czyszczenia tapicerki materiałowej, zamknięte są w wygodnej butelce z atomizerem, więc wystarczy nimi spryskać elementy w samochodzie i dać im chwilę, aby mogły zacząć działać. Warto jednak pamiętać, aby nie nanosić za dużo preparatu, aby nie przemoczyć fotela. Po chwili przy pomocy szczotki do czyszczenia tapicerki, dokładnie oczyszczamy całą powierzchnię. 

Kolejnym etapem prania tapicerki samochodowej jest odessanie brudu i środka czyszczącego z materiałowych powierzchni. Do tego korzystamy z odkurzacza piorącego, który dzięki przeźroczystej końcówce pokaże nam jak wiele zanieczyszczeń udało się nam usunąć. 

Specjalne odkurzacze do prania mają również możliwość wyposażenia ich w profesjonalne środki do czyszczenia tapicerki samochodowej. Można użyć np. Shiny Garage Carpet Cleaner, który dzięki temu, że jest mocno skoncentrowany jest też bardzo wydajny. RRC Upholstery Cleaner to z kolei środek do czyszczenia tapicerki samochodowej, który nie powoduje dużego pienienia.

Materiałową tapicerkę samochodową odkurzamy do momentu, aż będziemy widzieć, że nie wydostaje się z niej już żaden ciemny płyn i inne zanieczyszczenia. W razie potrzeby możemy również powtórzyć wszystkie kroki raz jeszcze.

Ręczne pranie tapicerki samochodowej

Jeśli chcemy ręcznie wyprać tapicerkę samochodową to musimy wyposażyć się w dużo czasu i cierpliwości. Takie usuwanie zanieczyszczeń i plam, nie jest tak skuteczne jak pranie tapicerki samochodowej przy użyciu odkurzacza piorącego. Aby ręcznie wyprać tapicerkę, musimy zaopatrzyć się w środek do prania tapicerek materiałowych np. Shiny Garage Extra Dry Fabric Cleaner Shampoo, który dość szybko wysycha oraz kilka miękkich szmatek z mikrofibry.

W pierwszej kolejności nanosimy delikatnie środek na plamę na tapicerce samochodowej, dajemy mu chwilę na zadziałanie i dociskamy do niego szmatkę z mikrofibry. W ten sposób na zasadzie transferu usuniemy zewnętrzne zanieczyszczenia z tapicerki samochodowej. Jeśli to nie wystarczy, możemy czystą szmatką przetrzeć większą powierzchnię, pamiętając, aby wykonywać podłużne ruchu w jednym kierunku. Absolutnie nie można trzeć tapicerki tam i z powrotem, ani okrężnymi ruchami, aby nie rozetrzeć brudu jeszcze bardziej.

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.