Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Czyszczenie tapicerki w samochodzie – jak zrobić to szybko, skutecznie i niedrogo?

By carstyle / Blog

Czyszczenie tapicerki w samochodzie – jak zrobić to szybko, skutecznie i niedrogo?

Tapicerka samochodowa jest odwiecznym problemem kierowców. Tkanina nie jest tak odporna na zabrudzenia, jak na przykład twardy lakier samochodu. Jeśli już coś raz wsiąknie w tapicerkę, uda się to wywabić tylko za pomocą odpowiednich kosmetyków. Dzięki nim czyszczenie tapicerki w samochodzie będzie szybkie i proste. Jakie produkty przydadzą Ci się do pielęgnacji tapicerki i jak ją zabezpieczyć przed ewentualnymi zabrudzeniami? Poznaj nasze porady. 

Jasna tapicerka w aucie

Samochód użytkujemy każdego dnia, a w wielu rodzinach to dzieci są przodującymi pasażerami. Niestety to głównie one sprawiają, że tapicerka często jest w opłakanym stanie. Spędzając sporo czasu w aucie, spożywamy w nim posiłki. Każdy okruszek czy kropla napoju może powodować zabrudzenia i odbarwienia tapicerki, niezależnie od rodzaju tkaniny czy koloru tapicerki. Jednak nie ma co ukrywać – to jasna tapicerka jest najbardziej problematyczna. Dlatego myśląc o pielęgnacji tapicerki, należy nie tylko naprawiać skutki zabrudzeń, ale także im zapobiegać. Regularne odkurzanie i czyszczenie tapicerki w samochodzie przyda się jeszcze ze względu na inne czynniki. Jakie?

Nieprzyjemne zapachy

Zabrudzenia na tapicerce z czasem mogą powodować nieprzyjemne zapachy, które wydobywają się z wnętrza włókien. Szczególnie, jeśli plamy powstały na skutek bardzo aromatycznych produktów. Idąc w drugą stronę, tapicerka wchłania także zapachy z wnętrza samochodu. Dlatego osoby palące nigdy nie powinny robić tego w aucie. Niestety w praktyce jest nieco inaczej – wiele razy na ulicach miast można zobaczyć dym z uchylonych okien samochodowych. Dym papierosowy wsiąka w tkaninę najszybciej, powodując później stale utrzymujący się, nieprzyjemny zapach podczas jazdy. To samo powodują ubrania palacza, mające kontakt z fotelami samochodowymi. Dlatego odświeżenie tapicerki w aucie co najmniej raz w miesiącu to must – have!. 

Wilgoć największą zmorą tapicerki

Skroplone powietrze, rozlane płyny i napoje, mokre po deszczu ubrania – to one powodują wilgoć tapicerki. Utrzymująca się w tkaninie wilgoć niestety w większości przypadków powoduje nieprzyjemny, trudny do wywabienia zapach. Aby go usunąć, należy wykorzystać do tego profesjonalne kosmetyki, które nie tylko ułatwiają czyszczenie tapicerki samochodowej, ale także odświeżają jej zapach. 

Sierść zwierząt – czyszczenie tapicerki w samochodzie

Z pewnością mając psa czy kota, na siedzeniach Twojego samochodu gromadzą się spore ilości włosia i sierści. Wstydzimy się tego, szczególnie wtedy, kiedy zabieramy w podróż pasażerów. Niezwykle ważne jest dlatego regularne odkurzanie samochodu (nawet jak sierść nie gromadzi się na siedzeniach) mniej więcej raz na dwa tygodnie. Zwykły domowy odkurzacz usunie zanieczyszczenia, piasek i zbierze nadmiar sierści. Z pewnością jednak nie zrobi tego doskonale. Dlatego przyda Ci się specjalna szczoteczka do zbierania włosia lub silikonowa szczotka. Guma dobrze zbiera włosy i sierść, a wystarczy dosłownie kilka ruchów, aby usunąć ich nadmiar z siedzeń. Jeśli nie masz szczotki, alternatywą będzie gumowa, zmoczona rękawica kuchenna. Zadziała podobnie jak szczotka. 

Powłoka hydrofobowa

Świetnym sposobem na zabezpieczenie tapicerki przed zabrudzeniami i wchłanianiem wilgoci będą profesjonalne kosmetyki, które zapewniają powłokę hydrofobową. Powoduje ona swoistą barierę przed czynnikami zewnętrznymi. Jej głównym zadaniem jest odpychanie cząsteczek wody od powierzchni. W takim przypadku wylany sok czy woda nie wchłonie się w tapicerkę. 

Czyszczenie tapicerki w samochodzie – dobrej jakości kosmetyki                        

Aby skutecznie usunąć zabrudzenia i zapachy z tapicerki samochodowej, również te wynikające z wożenia pupila, wypróbuj skuteczne i niezawodne preparaty marek Shiny Garage czy RR Customs, które znajdziesz w naszym sklepie: 

  • Shiny Garage Extra Dry to preparat do stosowania na sucho. Jego innowacyjna formuła sprawia, że podczas wysychania produktu, cząsteczki brudu są zamykane i odseparowane od tkaniny. W ten sposób nie trzeba używać do czyszczenia tapicerki odkurzacza ekstrakcyjnego. Produkt można stosować nie tylko do odświeżania tapicerki, ale także podsufitek, a także innych elementów materiałowych w samochodzie. Preparat jest bardzo łatwy w użyciu, wystarczy po zastosowaniu, usunąć wszystko zwykłym odkurzaczem lub ściereczką z mikrofibry.
  • RR Customs Interior Cleaner to produkt o kompleksowym działaniu do wszystkich rodzajów powierzchni materiałowych. Działa czyszcząco i odświeżająco, a dodatkowo możesz go znaleźć w kilku fantastycznych zapachach. Jest bardzo łatwy w użyciu – wystarczy spryskać powierzchnię i pozwolić mu zadziałać. 

Czyszczenie tapicerki w samochodzie – wykładzina 

Jest jeszcze jeden rodzaj tapicerki, który brudzi się w aucie regularnie. Jest to wykładzina na podłodze samochodu. Bez odpowiedniego zabezpieczenia, cały brud i wilgoć wchłaniają się do jej struktury, powodując nieodwracalne zmiany i nieprzyjemny zapach. Jak temu zaradzić? 

Gumowe dywaniki samochodowe stworzą barierę dla zabrudzeń. Zbiorą wszelkie czynniki zewnętrzne i zapobiegną przedostawaniu się ich do wykładziny. Dodatkowo zapobiegają blaknięciu materiału poprzez działanie promieni słonecznych. Ich antypoślizgowa powierzchnia zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. 


Tę samą funkcję spełni mata do bagażnika idealnie dopasowana do obrysu wnęki bagażowej. Świetnie zagospodaruje wszelkimi przewożonymi pakunkami i ochroni wykładzinę przed zabrudzeniem. 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.