Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jak profesjonalnie umyć samochód?

By carstyle / Blog

Jak profesjonalnie umyć samochód?

Wiele poradników skupia się na myciu samochodu w różnych warunkach – na myjni, zimą, latem itp. Niewielu jednak specjalistów udziela informacji o tym jak profesjonalnie umyć samochód na co dzień. Ręcznie, przy pomocy własnych akcesoriów i kosmetyków do pielęgnacji. Właśnie dlatego nasz zespół sklepu internetowego CarStyle.pl przygotował kilka najważniejszych kroków, które pozwolą dobrze i w sposób profesjonalny umyć samochód.

Akcesoria do mycia samochodu

Chcąc umyć samochód pod domem, bez użycia np. myjni, musimy wyposażyć się w kilka niezbędnych do tego akcesoriów. Jednym z pierwszych kroków będzie zakup wiadra z separatorem. Oczywiście możemy użyć zwykłego domowego wiaderka czy miski, ale dołączony do wiaderek separator, pozwala nie tylko na odsączanie gąbki, ale również zatrzymuje większy brud.

Jeśli chcemy przeprowadzić pielęgnację samochodu w sposób profesjonalny, nie możemy zapomnieć o zakupie pianownicy i opryskiwacza. Wiele profesjonalnych kosmetyków samochodowych wymaga rozcieńczenia, a np. aktywnej piany nie nałożymy prawidłowo w inny sposób. Pianownice i opryskiwacze nie tylko ułatwią nam pracę, ale również znacznie ją przyspieszą.

Niezależnie od tego jaki zabieg przeprowadzamy – zawsze – musimy mieć po ręką co najmniej kilka ścierek i ręczników z mikrofibry. Są to akcesoria, które można kupować w ogromnych ilościach i zawsze się przydadzą. Podobnie jest w przypadku aplikatorów np. do wosku czy szczotek i pędzli, które pozwalają dostać się do trudno dostępnych miejsc.

Jeśli planujemy systematycznie myć samochód samodzielnie, to warto również zainwestować w butelki z atomizerem i przygotować sobie w nich gotowe roztwory kosmetyków do pielęgnacji.

Jak myć samochód?

Krok 1 Mycie felg

Mycie samochodu zaczynamy zawsze od felg. Do tego będą nam niezbędne profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji felg i opon.  Najpopularniejsze na rynku są oczywiście preparaty tzw. krwawa felga np. od  firmy RR Customs. Postępujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu i dokładnie rozprowadzamy środek przy pomocy szczotki do felg. Warto zadbać, aby preparat nie zaschnął na feldze.

Krok 2 Aktywna piana

Kolejnym krokiem jest użycie pianownicy i aktywnej piany. Tworzymy roztwór zgodnie z instrukcją zamieszczoną przez producenta na opakowaniu konkretnego kosmetyku i aplikujemy pianę od dołu do góry na suchy samochód. Piana powinna zostać na chwilę na karoserii, aby mogła dogłębnie wniknąć w brud i skutecznie go usunąć. Należy jednak pamiętać, aby nie dopuścić do sytuacji, że aktywna piana wysycha na naszym samochodzie.

Krok 3 Czyszczenie elementów karoserii

Teraz przyszedł czas na dokładne wyczyszczenie pozostałych elementów karoserii. Do tego zalecamy użycie np. kosmetyków APC, czyli uniwersalnych środków czyszczących. Są one bezpieczne dla czyszczonych powierzchni, a jednocześnie bardzo dokładnie odseparowują z nich brud. Należy pamiętać o grillu, znaczkach, gumach oraz uszczelkach. 

Po tym kroku samochód musimy dokładnie spłukać czystą wodą.

Krok 4 Mycie zasadnicze

Kiedy samochód jest już dokładnie umyty, przechodzimy do mycia zasadniczego, zgodnie z metodą na dwa wiadra. W jednym wiadrze przygotowujemy roztwór profesjonalnego szamponu samochodowego, a w drugim umieszczamy czystą wodę, w której będziemy płukać gąbkę lub rękawicę. Nasz samochód myjemy od góry do dołu, pamiętając, aby bardzo często płukać gąbkę w czystej wodzie – w ten sposób pozbędziemy się z niej wszelkiego rodzaju drobinek brudu. 

Po zakończonym myciu zasadniczym, ponownie spłukujemy samochód czystą wodą.

Krok 5 Osuszanie

Bardzo ważnym elementem jest osuszenie samochodu po jego umyciu. Woda, które na nim zostanie, wyschnie tworząc tzw. water spoty. Możemy je usunąć przy pomocy kosmetyków do usuwania osadów mineralnych, ale my zalecamy dokładne osuszenie karoserii dużym ręcznikiem do osuszania lakieru.

Kiedy nasz samochód jest już prawidłowo umyty i całkowicie suchy, możemy przyjrzeć się mu dokładnie i spróbować znaleźć trudne do usunięcia zabrudzenia. Takie pozostałości możemy doczyścić przy pomocy glinki, alkoholu IPA czy innych bardziej spersonalizowanych produktów.

Krok 7 Dodatkowa ochrona

Tak umyty samochód możemy również dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy wosków samochodowych. Dzięki temu efekty naszej pracy utrzymają się jeszcze dłużej! Polecamy również wypolerowanie szyb i nałożenie na nie niewidzialnej wycieraczki. Bardziej wymagające osoby mogą również użyć anty-pary, wypolerować reflektory, wyprać tapicerkę w samochodzie, a nawet zakonserwować opony.

Mycie samochodu

Jak widzicie, samodzielne mycie samochodu nie jest trudne – wymaga jedynie wprawy, czasu oraz zakupienia niezbędnych akcesoriów oraz kosmetyków samochodowych. Wielu kierowców preferuje samodzielne mycie auta, ponieważ wiedzą, że zabieg został wykonany prawidłowo, ich karoseria jest dobrze zabezpieczona, a sami relaksują się dbając o swój pojazd. Warto jednak pamiętać, że myć samochód należy systematycznie, aby brud nie zdążył wniknąć w powierzchnię i był łatwy do usunięcia

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.