Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy w samochodzie

By carstyle / Blog

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy w samochodzie

Wnętrze kabiny pasażerskiej bardzo łatwo zaniedbać. Nie chodzi wyłącznie o brud, ale również o brzydki zapach, który będzie nam towarzyszył podczas każdej podróży samochodem. Zwykle znika na chwilę po przewietrzeniu wnętrza, ale zaraz pojawia się ponownie. Ten nieprzyjemny zapach zazwyczaj pojawia się latem, kiedy jest gorąco, duszno, a powietrze stoi w miejscu. Taka pogoda sprzyja rozwijaniu się nieprzyjemnego zapachu w samochodzie.

Nieprzyjemny zapach w samochodzie

Skąd właściwie bierze się brzydki zapach w samochodzie? Powodów może być naprawdę wiele! Może być to zapach poprzedniego właściciela samochodu, na który nie zwróciliśmy uwagi podczas zakupu, bo np. pojazd był dobrze wywietrzony. Wiele osób pali wewnątrz kabiny pasażerskiej, a wtedy tapicerka i plastiki przesiąkają charakterystyczną wonią tytoniu. Bardzo częstym powodem są również nasze zwierzęta, które podróżują na tylnej kanapie lub w bagażniku.

Jeśli żaden z powyższych powodów Cię nie dotyczy, trzeba szukać głębiej. Może być to pleśń, stęchlizna czy rozlana substancja we wnętrzu samochodu. Często pod naszą maskę dostają się małe zwierzęta i zostawiają tam niemiłe niespodzianki, których zapach jest tak intensywny, że przenika do kabiny pasażerskiej. 

Jak usunąć brzydki zapach z samochodu?

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu z samochodu, powinniśmy zacząć od jego bardzo dokładnego posprzątania. Dokładnie wytrzep dywaniki i odkurz wykładzinę samochodową we wszystkich zakamarkach – również pod fotelami, w schowku i w bagażniku. Usuń z wnętrza wszystkie śmieci i stare produkty. 

Kolejnym krokiem będzie porządne wyczyszczenie deski rozdzielczej i wszystkich plastikowych powierzchni wewnątrz samochodu. Możemy to zrobić przy pomocy szmatki i ciepłej wody, lub specjalnym preparatem do tworzyw sztucznych. Zadbaj również o tapicerkę, niezależnie czy jest ona materiałowa czy skórzana. Dokładne instrukcje, jak wyczyścić wnętrze samochodu znajdziecie w naszym wpisie na blogu: „Czas dla wnętrza Twojego samochodu”.

Domowe sposoby na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z samochodu

Po dokładnym umyciu samochodu możemy zacząć od tanich i domowych sposobów na usunięcie brzydkiego zapachu. Większość produktów znajdziemy w naszej kuchni. Przykładowo można umieścić we wnętrzu płócienny woreczek ze zmieloną kawą, albo miseczki z octem. W przypadku miseczek, warto pamiętać, aby plastikowe pojemniki miały np. otwory wykonane nożem lub śrubokrętem w pokrywce. Nie zostawiajcie ich otwartych, bo inaczej płyn może się wylać i odbarwić wykładzinę auta.

Jeśli samo wyczyszczenie samochodu usunęło nieprzyjemne zapachy to można wyposażyć się po prostu w odświeżacz powietrza z atomizerem, który sprawi, że wnętrze naszego pojazdu zawsze będzie pięknie pachniało! Na rynku jest naprawdę wiele produktów, które są nie tylko skuteczne, ale też bardzo trwałe. Przykładowo Shiny Garage wypuściło swój Morning Dew Air Freshner o zapachu owoców leśnych, a firma ADBL ma Magic Mist, który jest inspirowany QD1. Wiele marek jak np. FOEN decyduje się nawet na tworzenie intensywnych linii perfum do samochodów, które mają bardzo szeroką gamę kompozycji zapachowych.

Warto mieć również w zanadrzu po prostu neutralizator zapachów RRC Odor Killer, który jest łatwy i bardzo szybki w użyciu, a skutecznie usuwa zapachy pochodzenia organicznego w kryzysowych sytuacjach.

Sposoby na brzydki zapach w samochodzie

Jeśli domowe sposoby zawiodły można odwiedzić najbliższy serwis i poprosić o ozonowanie samochodu. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod, która niweluje nieprzyjemne zapachy wewnątrz kabiny pasażerskiej. Ozon przenika bezpośrednio przez komórki błony bakterii i rozkłada je. Dzięki niemy w szybki sposób pozbędziemy się wszelkich pleśni, zapachu tytoniu czy grzybów. Dodatkowo ozonowanie to rewelacyjne rozwiązanie dla alergików!

Alternatywą dla ozonowania jest czyszczenie wnętrza ultradźwiękami, które również usuwają brzydkie zapachy z wnętrza samochodu. Trzeba jednak wcześniej zorientować się, który z najbliższych serwisów posiada takie urządzenie, które przy pomocy mgiełki czyszczą i zabijają brzydkie zapachy, ponieważ nie jest to metoda powszechnie stosowana.

Warto jednak pamiętać też o tradycyjnym wietrzeniu pojazdu oraz zostawieniu go od czasu do czasu na słońcu. Pomoże to w usunięciu z wnętrza wilgoci, która mogła tam zostać np. po zimie. 

Neutralizator zapachów do samochodu

Mimo tak rozwiniętej gałęzi usuwania nieprzyjemnych zapachów w samochodzie, nadal najpopularniejszym sposobem są tradycyjne … zawieszki nasączone zapachami! W sklepie internetowym CarStyle.pl też nie mogło ich zabraknąć – wybraliśmy jednak propozycje skuteczne i trwałe, tak aby cieszyły nas jak najdłużej. Możemy wybrać między opcją ADBL Magic Square, a Shiny Garage Hanging Air Freshener Morning Dew o zapachu jagody zimą.

 Czy warto zainwestować w neutralizator, odświeżacz powietrza lub zabieg usuwający nieprzyjemne zapachy z wnętrza? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Brzydki zapach w samochodzie może być męczący i przeszkadzający, a jak wiadomo – podczas jazdy trzeba skupić się na drodze, a nie zajmować swoich myśli zapachami wewnątrz kabiny pasażerskiej.

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.