Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jak walczyć z wilgocią w samochodzie?

By carstyle / Blog

Jak walczyć z wilgocią w samochodzie?

Niezależnie od pory roku – wilgoć w aucie pojawia się zawsze. Jednak szczególnie sprzyjają jej jesień i zima, kiedy niska temperatura powietrza oraz opady deszcz, powodują gromadzenie się pary wodnej czy moknięcie dywaników samochodowych. To właśnie wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na wilgoć w samochodzie, która z kolei może się przyczynić do nieodwracalnych uszkodzeń! Każdy z nas zna również stres związany z nieskutecznymi próbami osuszenia zaparowanej szyby. Jak walczyć z wilgocią w samochodzie? Czy istnieją zimowe kosmetyki samochodowe zapobiegające parowaniu szyb? Zespół sklepu internetowego CarStyle.pl przygotował kilka gotowych rozwiązań!

Wilgoć w samochodzie – skąd się bierze

Przyczyn wilgoci w aucie – wbrew pozorom – może być naprawdę sporo! Warto od razu wykluczyć wszystkie możliwości, aby znać przyczynę i dodatkowo wybrać najlepszy sposób na wilgoć w aucie, który pozwoli cieszyć się świetną widocznością bez dodatkowej pracy!

1.  Wada konstrukcyjna – często zdarza się, że już na etapie produkcji samochód jest podatny na gromadzenie wilgoci. Przykładowo, może przyczyniać się do tego nieodpowiednio zabezpieczony, otwierany dach. W tej sytuacji, informacje na ten temat znajdziecie w Internecie na forach gromadzących właścicieli waszego modelu. Polecamy również wizytę w Autoryzowanym Salonie, który będzie miał wiedzę o wszystkich wadach konstrukcyjnych, a przy okazji będzie potrafił skutecznie je usunąć.

2. Korozja i parciejąca guma – jeśli pojazd wykazuje te oznaki to bardzo możliwe, że wilgoć dostaje się właśnie w ten sposób. Rozwiązanie tego problemu jest tylko jedno – wymiana uszczelki na nową lub wstawienie dobrze dobranej reperaturki.

3. Drożność kanałów odpływowych – pozwalają one na odprowadzanie wody w deszczowe dni, więc jeśli są zatkane brudem, lodem czy liśćmi mogą sprawić nam sporo kłopotów. Dlatego warto regularnie sprawdzać ich stan.

4. Welurowe dywaniki samochodowe – zimą i jesienią polecamy wymienić welurowe dywaniki samochodowe na gumowe dywaniki. Wszystko po to, aby nanoszony na butach śnieg czy błoto nie wchłaniały się w materiał. Zdecydowanie łatwiej usunąć wodę z gumowego dywanika niż z welurowego materiału.

5. Filtr kabinowy – warto sprawdzić jego stan i wymienić na nowy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest bardziej narażony na sadzę, znajdującą się w powietrzu.

Naszym zdaniem w przypadku wilgoci w aucie, lepiej zapobiegać niż leczyć! Właśnie dlatego już teraz sprawdź wszystkie możliwe przyczyny osadzania się pary na szybach samochodu. Znajdź przyczynę wilgoci w samochodzie i dostosuj do niej najlepszy sposób na jej usunięcie.

Wilgoć w aucie – skutki

Skutki naszych zaniedbań np. zostawianie wilgotnych dywaników, ubrań, tapicerki czy niewymienianie filtra kabinowego – mogą mieć dla nas przykre rezultaty. Jakie? Wilgoć w samochodzie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wewnątrz kabiny pojazdu. Przykładowo na wilgotnej tapicerce, mogą pojawić się wyraźne plamy, na metalowych elementach może powstać korozja, a elektryka przestać działać.

Najlepszy sposób na wilgoć w aucie

Niewątpliwie najlepszym sposobem na wilgoć w samochodzie jest RRC Anti-Fog od znanego polskiego producenta kosmetyków samochodowych RR Customs. Jest to niezwykle skuteczny preparat, który zapobiega parowaniu szyb. To najlepszy sposób na wilgoć w aucie, który jednocześnie jest bezpieczny dla powierzchni i nie pozostawia smug na szybach. RRC Anti-Fog to świetny sposób na wilgoć w samochodzie – wystarczy dokładnie umyć nim czystą szybę i przetrzeć bezpyłowym ręcznikiem. Preparat zapobiegający parowaniu szyb w samochodzie, tworzy na nich niewidzialną warstwę, która skutecznie pochłania parę wodną.

Jak usunąć wilgoć w samochodzie – domowe sposoby

Jednak oprócz profesjonalnych kosmetyków samochodowych są również inne – mniej skuteczne – domowe sposoby na pozbycie się wilgoci w samochodzie. Co prawda nie zalecamy ich jako głównej metody usuwania zaparowanych szyb, jednak zdecydowanie warto je wypróbować lub użyć w formie wsparcia dla preparatu RRC Anti-Fog.

1. Pokrowiec na samochód – przyda się szczególnie osobom, które parkują swój pojazd pod chmurką. Pokrowiec na samochód skutecznie pomoże pozbyć się wilgoci w samochodzie, która wywołana jest korozją, sparciałymi uszczelkami czy wadami konstrukcji danego modelu. Jej minusem jest jednak fakt, że jeśli źródło wilgoci znajduje się wewnątrz kabiny pasażerskiej, to utrudnimy jej wyparowanie.

2. Bawełniany woreczek z ryżem – każdy z nas zna właściwości ryżu, jeśli chodzi o usuwanie wilgoci. Stosujemy go głównie do osuszania małej elektroniki np. telefonów, ale jego działanie wewnątrz kabiny pasażerskiej również może być skuteczne! Umieść w bawełnianym woreczku świeży ryż i zawieś go na lusterku w samochodzie. Powinien on pomóc w pozbyciu się wilgoci z samochodu.

3. Żwirek dla kotów – bardzo dobrze znanym sposobem na wyciągnięcie wilgoci z tapicerki jest posypanie jej żwirkiem dla kotów. Ten preparat szybko usunie wodę z materiału, jednak przy okazji może zostawić nieestetyczne plamy.

4. Pojemnik z solą – spotkaliśmy się również ze stosowaniem soli wewnątrz pojazdu. Wystarczy umieścić w miejscu na napoje mały pojemnik z solą, która także skutecznie usunie wilgoć w samochodzie.

Niezależnie od tego – na który sposób się zdecydujecie, warto wcześniej dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu, aby być świadomym powodu powstawania wilgoci w aucie.

Jak pozbyć się wilgoci w samochodzie

Wilgoć w aucie może być naprawdę groźna. Nie tylko utrudnia nam korzystanie z pojazdu, ale również zagraża jego stanu technicznemu. Jeśli chcemy pozbyć się wilgoci z samochodu, warto zacząć od wymiany filtra kabinowego, który jesienią i zimą lubi się zatykać ze względu na smog. Następnie dokładnie oczyść i zabezpiecz uszczelki na zimę oraz sprawdź drożność kanałów odpływowych. Cały czas dbaj o czystość w aucie – nie zostawiaj w nim jedzenia czy ubrań oraz regularnie je myj i odkurzaj. Zaprzyjaźnij się również z klimatyzacją i systematycznie ją serwisuj, ponieważ świetnie osusza powietrze w samochodzie.

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.