Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Jak zmyć wosk z plastików?

By carstyle / Blog

Jak zmyć wosk z plastików?

Woskowanie auta to jedna z czynności, która pozwala zachować lakier w nienagannej kondycji. Doskonale zabezpiecza powierzchnię samochodu, nadając mu prawdziwą warstwę ochronną. Zapobiega ona działaniu warunków atmosferycznych oraz wszelkich czynników mechanicznych. Z pewnością jednak woskowanie auta przyczynia się także do powstawania zacieków po preparacie na elementach plastikowych. Jak je usunąć? 

Dlaczego wosk osadza się na plastikach? 

Nie ma idealnej metody, która pozwalałaby precyzyjnie ominąć elementy plastikowe auta, jeśli chcemy dokładnie nałożyć wosk w każdym niezbędnym miejscu. Gdybyśmy chcieli tego uniknąć, wosk byłby nałożony jedynie na środku danej powierzchni elementu, a krawędzie nie byłyby nim pokryte. Taka metoda mija się z celem, ponieważ to krawędzie elementów pokrytych lakierem są najbardziej narażone na zarysowania. Jak zatem wyglądałby samochód zabezpieczony woskiem tylko w pewnej części? Z pewnością nie byłoby to estetyczne.  

Nawet jeśli podczas woskowania od razu wycierasz elementy plastikowe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przypadku używanego auta, poprzedni właściciel tego nie robił. Zacieki od wosku pozostające na plastikach dłuższy czas, są jeszcze trudniejsze do usunięcia. Wskutek tego należy użyć specjalistycznych preparatów auto detailingowwych, aby poradzić sobie z tym problemem. 

Jak usunąć wosk z plastikowych elementów?

Najbardziej skuteczną metodą są dwa preparaty, które posiadają właściwości, pozwalające usunąć ślady po wosku nie tylko z lakieru, ale także z plastikowych elementów. 

IPA, czyli alkohol izopropylowy to doskonały, profesjonalny preparat czyszczący, przede wszystkim służący powierzchniom lakierowanym. Jednak sprawdza się równie świetnie do plastików zabrudzonych woskiem. Usuwa wszelkie trudne zanieczyszczenia, a dodatkowo odtłuszcza powierzchnię, co ma tutaj kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wosk samochodowy. IPA jest stworzony na bazie alkoholu, dlatego rozpuszcza nie tylko wosk, ale także oleje i smary. Jednocześnie jest w pełni bezpieczny dla powierzchni. Co ważne, przyda Ci się także do odtłuszczania lakieru przed kolejnym nałożeniem nowej warstwy wosku. Tak przygotowana powierzchnia będzie idealna do tego zabiegu.  

APC, czyli All Purpose Cleaner to wielozadaniowy koncentrat, który stworzony został z myślą o czyszczeniu wielu powierzchni samochodu, nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz. Jego wyjątkowe właściwości pozwalają odspoić brud od powierzchni, dzięki temu produkt doskonale radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, nawet śladami po wosku. Forma koncentratu sprawia, że produkt jest bardzo wydajny i można go wykorzystać przy wielu powierzchniach, wedle jego zastosowania.  

Możesz wypróbować także magicznej gąbki, która usuwa uciążliwe zabrudzenia z elementów plastikowych i felg. Nie potrzeba żadnych preparatów, wystarczy namoczyć ją w wodzie, wówczas gąbka działa jak bardzo delikatny, drobnoziarnisty papier ścierny. 

Jak zapobiegać osadzaniu się wosku na plastikach? 

Jeśli już dokładnie wyczyścisz wszystkie plastiki z pozostałości wosku, dobrym rozwiązaniem na przyszłość będzie zabezpieczyć je przed ponownym osadzaniem się jego drobinek, a także zabrudzeń, deszczu oraz zacieków po twardej wodzie z myjni samochodowej. Świetnym preparatem jest silikonowy dressing do plastików, który służy do konserwacji tych elementów i zabezpiecza je przed czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo przywraca im nasycony, świeży kolor i tworzy na nich powłokę zabezpieczającą z efektem hydrofobowym. Tak potraktowane elementy plastikowe będą prezentowały się doskonale i posłużą wiele lat. 

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.