Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Odpryski na lakierze. Jak sobie z nimi radzić?

By carstyle / Blog

Odpryski na lakierze. Jak sobie z nimi radzić?

Odpryski na lakierze samochodowym to zmora szczególnie właścicieli nowych pojazdów, które dopiero co wyjechały z salonu. To wtedy zwracamy uwagę na każdy uszczerbek i ubolewamy nad każdym – nawet najdrobniejszym – odpryskiem na lakierze. Pojawiają się one wszędzie – na lusterkach, zderzakach, dachu, a nawet szybach! Wystarczy jedna przejażdżka po mieście lub wjazd na drogę szybkiego ruchu, aby usłyszeć dźwięk odbijających się kamieni od naszej karoserii. Jak usunąć odpryski na lakierze samochodowym? Postaramy się przybliżyć dokładnie ich problem i podać skuteczne metody na pozbycie się ich!

Odpryski na lakierze – jak powstają?

Odpryski na lakierze powstają głównie przez uderzenia małych lub dużych kamyków. Jak do tego dochodzi? Wystarczy, że kamień wpadnie pod koła pojazdu, który jedzie przed nami i wystrzeli jak z procy wprost na nasz samochód. Odprysk na lakierze gotowy! Jak zatem można łatwo się domyślić – elementami najbardziej narażonymi na uszkodzenia są:

  • Przedni zderzak
  • Pokrywa Silnika
  • Lusterko boczne
  • Przednia szyba

Zdarza się również, że odprysk na lakierze samochodowym znajdziemy na dachu naszego pojazdu, który dodatkowo narażony jest również na inne uszkodzenia spowodowane np. spadającymi z drzew gałęziami czy liśćmi.

Jak zapobiec powstawaniu odprysków na lakierze samochodowym?

Najpopularniejszych chyba sposobem - ale jednocześnie nie najtańszym - jest oklejenie przedniej części pojazdu bezbarwną folią ochronną. Serwisy, które oferują takie usługi są jednak dość drogie, a sama folia zawsze ma swoją datę przydatności. Jest to jednak bardzo wygodne rozwiązanie, które przy okazji chroni nasz pojazd nie tylko przed odpryskami na lakierze, ale również przed warunkami atmosferycznymi.

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, aby zapobiec powstawaniu odprysków na lakierze samochodowym jest postawienie na dobrej jakości powłokę. Możemy ją wykonać w serwisach detailingowych lub kupić odpowiedni wosk ceramiczny i samodzielnie zabezpieczyć karoserię przed mikro-rysami. CarPro CQuartz UK to skuteczna powłoka kwarcowa, która zabezpiecza wszystkie elementy zewnętrzne pojazdu, a przy okazji nadaje mu połysku. Zwiększona odporność chemiczna, chroni nasz samochód nie tylko przed solą drogową, ale również zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Z takim pomocnikiem – odpryski na lakierze będą nam niestraszne – o ile będziemy odpowiednio dbać i konserwować nałożoną powłokę.

Jak usunąć odpryski na lakierze samochodowym?

Drobne odpryski na lakierze samochodowym można usunąć samodzielnie, bez pomocy specjalistycznych serwisów i wydawania mnóstwa pieniędzy. Wystarczy poprawnie sprawdzić numer lakieru, jakim pokryty jest nasz pojazd i zamówić profesjonalną zaprawkę samochodową. Zaprawki samochodowe sprzedawane są w gotowych zestawach, które zawierają lakier kolorowy i bezbarwny. Jak usunąć odpryski na lakierze samochodowym? Postępuj zgodnie z instrukcją i ciesz się odnowionym lakierem jak z salonu!

1. Sprawdź numer lakieru samochodowego – znajdziesz go na tabliczce znamionowej. Jeśli nie jesteś pewny, najlepiej udać się do lakiernika, aby wymieszać właściwy kolor.

2. Zaprawka samochodowa – kup gotowy zestaw, w którym znajdziesz kolorowy i bezbarwny lakier.

3. Umyj pojazd – zacznij od porządnego umycia całego auta. Użyj do tego profesjonalnych kosmetyków samochodowych, nie zapomnij o aktywnej pianie i szamponie samochodowym.

4. Osusz karoserię – przy pomocy odpowiedniego ręcznika do osuszania samochodu.

5. Alkohol izopropylowy – zaaplikuj na umyty pojazd, preparat ten skutecznie usunie pozostałości po poprzednich woskach i innych kosmetykach samochodowych.

6. Odtłuszczanie lakieru – odtłuszczacz do lakieru idealnie przygotuje powierzchnię pod aplikowanie wosku czy innych preparatów.

7. Lakier kolorowy – uzupełniamy odprysk na lakierze przy pomocy wykałaczki i kolorowego lakieru.

8. Lakier bezbarwny – po wyschnięciu poprzedniej warstwy, nałóż na odpryski na lakierze, lakier bezbarwny, który dodatkowo zabezpieczy uszkodzenie.

9. Polerowanie samochodu – po całkowitym wyschnięciu polecamy wypolerować wszystkie miejsca gdzie użyliśmy zaprawki samochodowej.

Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda całkowicie nie usunie odprysków na lakierze samochodowym. Nadal będą widoczne z bliskiej odległości, a samą aplikację zaprawki samochodowej będzie trzeba co jakiś czas powtarzać.

Jak zamaskować odpryski na lakierze?

Najskuteczniejszym sposobem na zamaskowanie odprysków na lakierze jest zastosowanie zaprawki na samochodzie. Jest to metoda dość łatwa i przynosząca efekty na dłużej. Jak zamaskować odpryski na lakierze bez użycia zaprawki samochodowej? Można również użyć wosku samochodowego, który wypełni uszkodzenia. RRC Bad Boys Ceramic Wax Tutti Frutti to profesjonalny wosk ceramiczny, który jest nie tylko łatwy w nakładaniu, ale również skutecznie wypełni mikro-rysy na lakierze. Dodatkowo stosując takie kosmetyki na odpryski na samochodzie otrzymujemy efekt hydrofobowy, ochronę lakieru i poślizg, który ułatwia mycie pojazdu. Tak zamaskowane odpryski na lakierze, będą nie tylko nie widoczne, ale także zabezpieczone przez co najmniej kilka miesięcy.

Najlepsze zaprawki samochodowe

Zaprawka samochodowa to dość popularny produkt, który znajdziemy zarówno w ofercie polskich firm w Internecie jak i w lokalnych sklepach motoryzacyjnych. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej umówić się na wizytę i kontrolę w Autoryzowanym Serwisie naszej marki, który nie tylko profesjonalnie dobierze kolor, ale także skutecznie usunie odpryski na lakierze przy pomocy specjalnie wykonanej zaprawki samochodowej.

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, polecamy przynajmniej konsultację z lakiernikiem lub serwisem detailingowym, którzy mają spore doświadczenie przy usuwaniu odprysków na lakierze samochodowym. Możliwe, że uszkodzenie jest tak głębokie, że zaprawka samochodowa nie pomoże i pozostaje nam już wyłącznie malowanie całego elementu.

Odpryski na lakierze samochodowym

Usunięcie mikro-rys, czyli odprysków na lakierze nie musi być trudne. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania naszego pojazdu do takiego zabiegu. Warto również pamiętać, że niezależnie od tego jak profesjonalną zaprawkę samochodową wybierzemy – bez odpowiedniej pielęgnacji i dbania o czystość lakieru – efekt nie będzie zadowalający. Odpryski na lakierze samochodowym to norma, ale mogą prowadzić do np. powstawania korozji, dlatego warto na bieżąco sprawdzać stan i od razu reagować w przypadku wystąpienia uszkodzenia karoserii.

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.