Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

9 zasad jak prawidłowo czyścić felgi

By carstyle / Blog

9 zasad jak prawidłowo czyścić felgi

Czy czyszczenie felg może być łatwe? Pewnie tak. Jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość i zapamiętać kilka prostych zasad. Na końcu naszego wpisu znajdziecie kompendium wiedzy do pobrania, które możecie zostawić w swoim samochodzie, aby zerknąć do niego zawsze, kiedy będziecie podchodzili do czyszczenia felg

Rodzaj felg – felgi stalowe i felgi aluminiowe

Totalną podstawą jest świadomość jakie felgi mamy w swoim samochodzie. Wyróżniamy felgi stalowe i felgi aluminiowe.

  • Felgi aluminiowe są dużo bardziej elastyczne, lżejsze i nie pękają pod siłą nacisku. Mają również doskonałe parametry użytkowe i zapewniają ochronę na bardziej wymagających nawierzchniach. Alufelgi są bardzo odporne na korozję, ale za to są bardzo mało wytrzymałe. Odpowiednia pielęgnacja felg aluminiowych może skutecznie wydłużyć czas ich użytkowania.
  • Felgi stalowe są przede wszystkim dużo, dużo tańsze od felg aluminiowych. Dlatego jeśli zależy Ci na niskich kosztach eksploatacji – felgi stalowe są dla Ciebie. Dodatkowo felgi stalowe nie są odporne na warunki atmosferyczne – wystarczy rysa w połączeniu z wodą i mogą zacząć rdzewieć. Ogromną zaletą jest fakt, że felgi stalowe można regenerować, więc jeśli zostaną uszkodzone, wystarczy naprawić je w warsztacie samochodowym.

Jak czyścić felgi?

Najpierw ustalamy rodzaj naszych felg, ponieważ pielęgnacja felg zależy od ich rodzaju. Felgi aluminiowe, które charakteryzują się przede wszystkim atrakcyjnym wyglądem i wyższą ceną, będą wymagały od nas więcej wysiłku. Z kolei pielęgnacja felg stalowych nie jest tak wymagająca, zajmie nam zdecydowanie mniej czasu i pieniędzy.

Jak czyścić felgi aluminiowe?

1. Czyść felgi regularnie – przede wszystkim systematyczność! Jeśli będziesz na bieżąco dbał o czystość felg aluminiowych to nie pozwolisz, aby nagromadził się na nich uciążliwy do usunięcia brud. W ten sposób pielęgnacja felg będzie łatwiejsza i szybsza.

2. Uważaj na temperaturę – felg aluminiowych nigdy nie czyścimy po długiej podroży kiedy są rozgrzane. Staraj się, aby miały normalną temperaturę. Jeśli felgi aluminiowe będą ciepłe podczas mycia można uszkodzić ich delikatny lakier lub zrobić mało estetyczne i ciężkie do usunięcia zacieki. Przy okazji możesz też uszkodzić rozgrzane hamulce.

3. Usuń brud z felg aluminiowych – w pierwszej kolejności usuń największy brud z felgi aluminiowej przy pomocy myjki ciśnieniowej na myjni samochodowej. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia felg na myjni zachować odległość około 50 cm między pistoletem, a felgą.

4. Używaj preparatów do czyszczenia felg – zainwestuj w dobry i sprawdzony preparat do czyszczenia felg. Najlepsze preparaty do czyszczenia felg znajdziecie w naszym wpisie na blogu.

5. Wyczyść trudno dostępne miejsca – aby dokładnie zadbać o czystość felg, pamiętaj, aby usunąć brud również w trudno dostępnych miejscach. Pomoże Ci w tym delikatna szczotka do czyszczenia felg, która dzięki swojej elastyczności i niewielkim wymiarom dostanie się wszędzie!

6. Wypłucz felgi – dokładnie wypłucz felgi, tak aby nie pozostał na nich preparat. Często zostawianie preparatów do czyszczenia felg do wyschnięcia, może spowodować ich uszkodzenie.

7.  Wypoleruj felgi – przy pomocy miękkiej szmatki z mikrofibry, dokładnie wytrzyj felgi do sucha, tak aby nie zostały na nich nieestetyczne zacieki i smugi.

8. Nałóż wosk na felgi aluminiowe – ostatnim krokiem, który zapewni felgom aluminiowym dodatkowe zabezpieczenie, będzie nałożenie na nie wosku. Woski idealne do czyszczenia felg znajdziecie w naszym sklepie internetowym CarStyle.pl.

WOSK DO POLEROWANIA FELG

9. Konserwacja felgkonserwacja felg aluminiowych to ostatni krok w pielęgnacji felg. Użycie preparatu konserwującego do felg aluminiowych pozwoli uzyskać ochronę przed kurzem, przyklejającym się błotem czy innymi czynnikami zewnętrznymi.

PREPARATY DO KONSERWACJI FELG

Tak wyczyszczone felgi aluminiowe są gotowe na kolejne podróże, a przy okazji długo pozostaną błyszczące i odporne na zabrudzenia. Należy jednak pamiętać o punkcie 1 – systematyczność to podstawa, aby wydłużyć żywotność naszych felg aluminiowych.

Jak czyścić felgi stalowe?

1. Ściągnij kołpaki – a najlepiej, jeśli masz taką możliwość – ściągnij całe koła. Wtedy najłatwiej będzie się dostać do każdego zakamarku i dokładnie wyczyścić felgi stalowe.

2. Sprawdź stan felg stalowych – ściągając całe koła masz idealną okazję, aby sprawdzić stan felg stalowych z obu stron. Oceń czy nie są zniszczone, a jeśli zauważysz jakieś ubytki – zanieś je do regeneracji do warsztatu samochodowego.

3. Umyj felgi stalowefelgi stalowe wystarczy dokładnie opłukać przy pomocy myjki ciśnieniowej na myjni samochodowej – pamiętając jednak o zachowaniu bezpiecznej odległości 50 cm.

4. Użyj specjalistycznego preparatu do czyszczenia felg stalowych – zainwestuj w dobry specyfik, który usunie zanieczyszczenia metaliczne z powierzchni felg jak np. Shiny Garage Monster Wheel Cleaner Plus – jest to żel do mycia felg, który ma neutralny zapach i jest całkowicie bezpieczny dla felg stalowych!

5. Usuń pozostały brud z felg – przy pomocy miękkiej szmatki i np. delikatnej szczotka do czyszczenia felg usuń brud, który pozostał na felgach stalowych.

6. Felgi stalowe spłucz obficie wodą – na sam koniec pielęgnacji felg, spłukujemy je obficie wodą, tak aby nie pozostał na nich preparat do ich czyszczenia. Felg stalowych nie trzeba osuszać.

Jak widzicie – pielęgnacja felg wymaga od nas czasu i precyzji. Jednak już po kilku myciach te czynności stają się automatyczne i proste. Zaznaczamy jeszcze raz, że w czyszczeniu felg kluczowa jest systematyczność. Dzięki czyszczeniu felg możemy znacznie wydłużyć ich żywotność, a co za tym idzie – zaoszczędzić! No i nie ukrywajmy, że zadbane felgi prezentują się naprawdę świetnie!

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.