Dywaniki Samochodowe i Kosmetyki

Twój koszyk

Mikrofibra do samochodu

By carstyle / Blog

Mikrofibra do samochodu

Na co dzień używamy mikrofibry nie tylko podczas pielęgnacji samochodu. Przydaje się nam w pracy, domu oraz na wyjazdach. Czym właściwie jest mikrofibra? To ściereczka z mikro włókien, które mogą być nawet 100 razy cieńsze niż ludzki włos. Ten praktyczny i przydatny na co dzień gadżet, na polskim rynku jest dostępny w wielu opcjach dostosowanych do różnych zadań specjalnych. Różnią się znacząco, mimo, że na pierwszy rzut oka mogą wydawać się takie same. Możemy wybierać w różnych długościach włosia, mniejszej lub większej gramaturze, samym sposobie ułożenia włókien oraz ich GSM.

Jakie parametry ma mikrofibra?

Mimo, że korzystamy ze ścierek z mikrofibry na co dzień, często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo się one od siebie różnią. Wybierając odpowiednią szmatkę, warto zwrócić uwagę na parametr GSM, który określa po prostu wagę metra kwadratowego materiału. Może być on również oznaczony jako gramatura lub g/m2. Jak można się domyślić im większą mikrofibra do samochodu ma gramaturę, tym będzie bardziej gęsta i chłonna. A dzięki nagromadzeniu dużej ilości mikro włosia, będzie również bardziej miękka. 

Innym ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę wybierając szmatkę z mikrofibry do samochodu jest blend, czyli mieszanka materiałów, z których jest wykonana. Syntetyczne materiały, zwykle wchodzące w skład takich szmatek to poliester i polamid. Poliester odpowiedzialny jest za strukturę, a polamid za miękkość oraz chłonność mikrofibry. Właśnie dlatego najczęstszy ich blend to stosunek 80% poliestru i 20% polamidu.

Rodzaje mikrofibry do samochodu

Decydując się na zakup mikrofibry, warto zastanowić się do czego będziemy ją stosować. W zależności od jej parametrów, będzie odpowiednia do zupełnie innych zadań specjalnych!

Zwykła szmatka z mikrofibry ma zwykle gęstość do 250 GSM, więc jest zbyt twarda (za mało puszysta), aby używać jej do lakieru. Takie ściereczki jak ADBL DODGER można zastosować np. do czyszczenia plastików wewnątrz pojazdu.

Nieco grubsza – mająca około 300 – 500 gram, szmatka z mikrofibry powinna już spokojnie poradzić sobie z nadwoziem, jednocześnie nie uszkadzając jego lakieru. Chcą zaopatrzyć się w bardzo uniwersalny produkt, można wybrać mikrofibrę do zadań specjalnych ADBL CHICK o grubości 300 GSM, który sprawdzi się zarówno wewnątrz kabiny pasażerskiej jak i na zewnątrz pojazdu.

Kolejnym rodzajem jest pluszowy ręcznik, który perfekcyjnie nadaje się do aplikacji dodatkowych warstw ochronnych na lakier np. Quick Detailerów, wosków, seleantów itp. Pluszowa mikrofibra charakteryzuje się tym, że z jednej strony ma długie włosie, a z drugiej krótkie. Długie włosie pomaga nam w rozprowadzeniu produktu po lakierze, a krótkie służy do polerowania. Gęstość pluszowych ręczników z mikrofibry zwykle zaczyna się od 500 gram i sięga nawet do 1000 gram! Dobrym przykładem będzie ADBL PUFFY TOWEL, albo WORK STUFF MONSTER DRYING TOWEL.

Jeszcze większą gęstością może pochwalić się profesjonalny ręcznik do osuszania lakieru! Takie produkty mają nawet ponad 1000 GSM. W ofercie sklepu internetowego CarStyle.pl są to np. Work Stuff BEAST DRYING TOWEL, albo KING DRYING TOWEL tej samej marki. Dzięki wykonaniu z szybkoschnących włókien i ultra chłonności, doskonale sprawdzają się do ztarcia pozostałości wody z nadwozia. 

Ostatnim rodzajem są mikrofibry waflowe, które mają bardzo różne grubości i rozmiary. Zostały stworzone głównie z myślą o czyszczeniu szyb w samochodzie, więc używając ich do lakieru, trzeba uważać. Dobrze wchłaniają wodę, jednak nie są puszyste. Mikrofibry waflowe to np. Blue Lagoon, Work Stuff Zephyr Waffle Towel lub zwykła mikrofibra do szyb.

Jak wybrać mikrofibrę do samochodu?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę powyżej opisane rodzaje szmatek z mikrofibry i ich gramaturę. Grube mikrofibry świetnie nadają się do osuszania lakieru, docierania pasty czy wosku oraz aplikacji Quick Detailerów. Z kolei cienka szmatka z mikrofibry idealnie sprawdzi się przy odtłuszczaniu lakieru, pielęgnacji wnętrza samochodu, czyszczeniu skórzanej tapicerki, myciu szyb czy aplikacji powłok ceramicznych na lakier. 

Kolejnym ważnym, ale już nie tak istotnym aspektem jest rodzaj splotu z jakiego wykonana jest ściereczka. Mikrofibry o pionowym i długim włosiu sprawdzą się przy wszelkiej aplikacji czy docieraniu wosków, past i Quick Detailerów. Splot zawinięty odpowiada za perfekcyjne usuwanie smug, a mikrofibry waflowe doskonale zbierają brud z powierzchni szyb. Klasyczne, gładkie, satynowe szmatki z mikrofibry, zwykle stosuje się do dotarcia szyb.

Jak dbać o mikrofibry do samochodu?

Nie można zapomnieć o tym, że każda szmatka z mikrofibry jest wielokrotnego użytku i wystarczy ją odpowiednio wyczyścić, aby nadawała się do ponownego użycia. Jak wyczyścić mikrofibrę do samochodu? Trzeba pamiętać, że piorąc ściereczki w pralce, nie wolno łączyć ich z ubraniami. Pozostałości środków chemicznych mogą trwale uszkodzić inne materiały. Przed samym praniem, warto zamoczyć szmatkę w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu lub proszku. W ten sposób zmiękczymy nieco bardziej uciążliwy brud, który może nie zostać usunięty podczas zwykłego prania. Dla jeszcze lepszego efektu można zainwestować w specjalny, dedykowany płyn, który dzięki specjalnemu składowi nie obniży skuteczności mikrofibry. Warto również pamiętać, aby nie korzystać z płynów do zmiękczania tkanin oraz nie prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni z najmniejszym stopniem wirowania.

Mikrofibra do samochodu

Jak widzicie, warto zainteresować się dobraniem odpowiedniej mikrofibry i najlepiej od razu wyposażyć się w kilka podstawowych rodzajów. Nie jest to tani chwyt marketingowy, ponieważ struktura każdej ze szmatek, znacząco się różni, więc jeśli zależy nam na bezpieczeństwie lakieru, warto zadbać o jej gramaturę. Ceny szmatek z mikrofibry są różne, ale jednocześnie nie na tyle wysokie, abyśmy nie mogli pozwolić sobie na zakup 3, może 4 podstawowych rodzajów. Odpowiednio dobrana szmatka, pozwoli nam również skuteczniej rozprowadzić produkt np. wosk czy pastę, więc dodatkowo możemy jeszcze zaoszczędzić, ponieważ w ostatecznym rozrachunku, zużyjemy go mniej!

CarStyle

Dzieląc się nasza pasją chcemy uczyć was jak dbać o swoje samochody.